Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów
W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt nowelizacji ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, ustawę o finansach publicznych oraz ustawę o dostępie do informacji publicznej. Chodzi m.in. o wprowadzenie obowiązku udostępniania danych o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych.
Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego
Projekt zakłada m.in.: zmianę zakresu przedmiotowego umów, do których będzie odnosił się nałożony na jednostki sektora finansów publicznych obowiązek udostępniania informacji o umowach, zmianę terminu realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych obowiązku udostępniania informacji o umowach z 14 na 30 dni od zawarcia umowy.
W projekcie przedstawiono etapowe wprowadzenie obowiązku ustawowego dla różnych rodzajów jednostek sektora finansów publicznych (jsfp).
- Od 1 stycznia 2026 r. obowiązkiem tym zostaną objęte jsfp z administracji rządowej.
- Od 1 lipca 2026 r. nastąpi wprowadzenie obowiązku udostępniania danych przez jednostki w dziale oraz przez jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, związki metropolitalne i samorządowe jednostki organizacyjne.
- Od 1 stycznia 2027 r. nastąpi objęcie obowiązkiem pozostałych jsfp.
W ustawie o dostępie do informacji publicznej zostanie dodany przepis, że informacje o umowach udostępniane w Centralnym Rejestrze Umów zwalniają jsfp z udostępniania tych informacji w odpowiedzi na wniosek w trybie przepisów o dostępie do informacji publicznej.
Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Finansów. Na II kwartał 2025 r. jest planowane przyjęcie projektu przez Radę Ministrów.
Polecamy naszą bazę wiedzy oraz publikację Inwentaryzacja w jednostkach sektora finansów publicznych Znaleźć tam można szczegółowe informacje dotyczące m.in. przebiegu inwentaryzacji – prowadzonych metodami spisu z natury oraz potwierdzania i weryfikacji sald składników aktywów i pasywów – aby procesy te przebiegały szybko, sprawnie i efektywnie.
Inwentaryzacja w jednostkach sektora finansów publicznych - (PDF)
Inwentaryzacja w jednostkach sektora finansów publicznych - (PDF)
INFOR