Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
umowa / Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego / ShutterStock

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt nowelizacji ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, ustawę o finansach publicznych oraz ustawę o dostępie do informacji publicznej. Chodzi m.in. o wprowadzenie obowiązku udostępniania danych o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Projekt zakłada m.in.: zmianę zakresu przedmiotowego umów, do których będzie odnosił się nałożony na jednostki sektora finansów publicznych obowiązek udostępniania informacji o umowach, zmianę terminu realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych obowiązku udostępniania informacji o umowach z 14 na 30 dni od zawarcia umowy.

W projekcie przedstawiono etapowe wprowadzenie obowiązku ustawowego dla różnych rodzajów jednostek sektora finansów publicznych (jsfp).

  • Od 1 stycznia 2026 r. obowiązkiem tym zostaną objęte jsfp z administracji rządowej.
  • Od 1 lipca 2026 r. nastąpi wprowadzenie obowiązku udostępniania danych przez jednostki w dziale oraz przez jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, związki metropolitalne i samorządowe jednostki organizacyjne.
  • Od 1 stycznia 2027 r. nastąpi objęcie obowiązkiem pozostałych jsfp.

W ustawie o dostępie do informacji publicznej zostanie dodany przepis, że informacje o umowach udostępniane w Centralnym Rejestrze Umów zwalniają jsfp z udostępniania tych informacji w odpowiedzi na wniosek w trybie przepisów o dostępie do informacji publicznej.

Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Finansów. Na II kwartał 2025 r. jest planowane przyjęcie projektu przez Radę Ministrów.

Polecamy naszą bazę wiedzy oraz publikację Inwentaryzacja w jednostkach sektora finansów publicznych Znaleźć tam można szczegółowe informacje dotyczące m.in. przebiegu inwentaryzacji – prowadzonych metodami spisu z natury oraz potwierdzania i weryfikacji sald składników aktywów i pasywów – aby procesy te przebiegały szybko, sprawnie i efektywnie.

Inwentaryzacja w jednostkach sektora finansów publicznych - (PDF)

Inwentaryzacja w jednostkach sektora finansów publicznych - (PDF)

INFOR

Księgowość budżetowa
Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP
21 lut 2025

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego
21 lut 2025

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.
19 lut 2025

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

Ewidencja czasu pracy: obowiązki pracodawcy, przechowywanie, dokumentacja
18 lut 2025

Ewidencja czasu pracy pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy? Co powinna zawierać dokumentacja pracownicza dotycząca ewidencji czasu pracy? Ile należy przechowywać dokumentację pracowniczą, w tym dokumentację zawierającą ewidencję czasu pracy?

Maksymalne temperatury w miejscu pracy. Wybrane uwagi do projektu
18 lut 2025

W połowie grudnia do konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt rozporządzenia MRPiPS regulujący kwestię wysokich temperatur w miejscu pracy. Obecnie mamy uregulowaną kwestię minimalnych temperatur w miejscu pracy.

Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasu pracy, a które nie?
14 lut 2025

Które przerwy nie są wliczane do czasu pracy? Czy przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy? Ile wynoszą przerwy na karmienie? Czy przerwa na gimnastykę i wypoczynek wliczana jest do czasu pracy? Ile wynosi przerwa na gimnastykę i wypoczynek?

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników ochrony zdrowia. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Jest projekt rozporządzenia
13 lut 2025

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Jest projekt rozporządzenia.

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu
12 lut 2025

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu. Jaka jest obecnie definicja mobbingu? Jakie w związku z tym ma obowiązki pracodawca? Co zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy? Czy pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki?

Uzupełniający urlop macierzyński. Czy pracodawca może go odrzucić? Kiedy wniosek?
11 lut 2025

19 marca 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające uzupełniający urlop macierzyński. Od czego zależy długość tego urlopu? Kiedy należy złożyć wniosek o uzupełniający urlop macierzyński? Czy pracodawca może go odrzucić?

Odprawa pośmiertna 2025 r. Ile wynosi? Komu przysługuje?
10 lut 2025

Kodeks pracy określa m.in. zasady dotyczące nabycia odprawy pośmiertnej po pracowniku. Chodzi o sytuację, w której pracownik m.in. w czasie trwania stosunku pracy umiera. Kto może otrzymać odprawę pośmiertną po pracowniku? Ile wynosi?

pokaż więcej
Proszę czekać...