Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego należy ustalać odrębnie w każdym roku kalendarzowym - tak wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie.
Kwestii naliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie przyjrzała się podczas kontroli kompleksowej w gminie Wilczęta. W wystąpieniu pokontrolnym wyjaśniła, że współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za jeden dzień urlopu należy ustalać odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosować przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku, zgodnie z § 19 ust 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Ile ma wynosić ekwiwalent za jeden dzień urlopu?
„Otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu należy podzielić przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika. A następnie mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego, zgodnie z § 18 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.)” – wskazała RIO.
Dodatkowo. Zgodnie ze wskazanym rozporządzeniem MPiPS, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika będącego podstawą do naliczania ekwiwalentu obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Jak zaokrąglać wypłacany ekwiwalent?
W wystąpieniu pokontrolnym zaznaczono również, że wypłacany ekwiwalent należy zaokrąglać do pełnych groszy w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, lub w dół, jeżeli jest niższa od 0,50 grosza. Taki sposób wyliczania świadczenia wynika z § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1771).