Czy wynagrodzenie minimalne za pracę jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu? Czym jest minimalne wynagrodzenie za pracę i ile wynosi od 1 stycznia 2025 r.? Co składa się na minimalne wynagrodzenie za pracę?
- Minimalne wynagrodzenie za pracę
- Obliczanie wysokości wynagrodzenia pracownika
- Czy wynagrodzenie minimalne za pracę jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu?
Na wstępie warto podkreślić, ze każdy pracownik ma prawo do godziwego wynagradzania za prace. Zgodnie z Kodeksem pracy, Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Minimalne wynagrodzenie za pracę
Zgodnie z ustawą z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej podlegają corocznej waloryzacji. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalana jest w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen. W przypadku, gdy roku poprzednim prognozowany wskaźnik cen różni się od wskaźnika cen, przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym uwzględnia się wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym rok, na który jest ustalane minimalne wynagrodzenie, skorygowaną wskaźnikiem weryfikacyjnym.
Wskaźnik weryfikacyjny otrzymuje się przez podzielenie wskaźnika cen w roku poprzednim przez prognozowany wskaźnik cen w roku poprzednim, w oparciu o który została określona propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku, gdy w roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, stopień wzrostu zwiększany jest dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.
Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2025 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 4666 zł brutto. To oznacza, że pracownicy zatrudnieni na pełen etat na umowę o pracę nie mogą otrzymywać wynagrodzenia niższego niż 4666 zł brutto.
Obliczanie wysokości wynagrodzenia pracownika
Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Wg. zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS, do wynagrodzeń osobowych zalicza się:
- wynagrodzenie zasadnicze w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej i innej
- dodatki za staż pracy oraz inne dodatki (dodatkowe wynagrodzenia) za szczególne właściwości pracy, szczególne kwalifikacje lub warunki pracy
- premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe
- dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych
- wynagrodzenia dodatkowe za prace wykonywane w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy, lecz niewynikające z zakresu czynności
- wynagrodzenia za czynności przewidziane do wykonania poza normalnymi godzinami pracy w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, na przykład dyżury czy pełnienie pogotowia domowego.
Do wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się jednak wszystkich powyższych elementów. Przy wyliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę nie uwzględnia się:
- nagrody jubileuszowej;
- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
- dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
- dodatku za staż pracy;
- dodatku za szczególne warunki pracy.
Czy wynagrodzenie minimalne za pracę jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, jednym ze składników wynagrodzenia za pracę, jest wynagrodzenie zasadnicze. Jest to stały element wynagrodzenia. Może także być jedynym elementem wynagrodzenia, pod warunkiem, że będzie wynosił minimum wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jednakże nie jest to jedyny składnik, który można zaliczyć do wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że minimalne wynagrodzenie nie jest tożsame z wynagrodzeniem zasadniczym. Jak już wcześniej zostało wspomniane, wynagrodzenie za pracę może składać się także z innych, dodatkowych składników takich jak premia, czy inne dodatki. Oznacza to, że wysokości wynagrodzenia za pracę nie można utożsamiać z wynagrodzeniem zasadniczym. Więcej informacji na temat wynagrodzeń można znaleźć w naszej Bazie wiedzy oraz w publikacji Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce