Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.
W ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej określono zasady i warunki, które m.in. pracownik musi spełnić, by nabyć prawo do tzw. trzynastki, a także określono wysokość wynagrodzenia rocznego wraz z terminem jego wypłaty.
Prawo do tzw. trzynastki
Pracownik nabywa prawo do tzw. trzynastki w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przypadku, gdy dany pracownik przepracował niepełny rok kalendarzowy, nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Warunkiem jest jednak przepracowanie minimum sześciu miesięcy.
Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP
Państwowa Inspekcja Pracy w odpowiedzi dla redakcji Serwis Samorządowy PAP doprecyzowała stanowisko ws. dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r. Z wyjaśnień PIP wynika, że wymóg przepracowania sześciu miesięcy nie dotyczy nawiązania stosunku pracy z wyboru.
"Zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 2023 r., poz. 1690) pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.
Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane, zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b ustawy, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z wyborem, co oznacza że wyłączenie to dotyczy sytuacji rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy pracownika, który w wyniku wyborów uzyskał mandat, np. wójta, burmistrza (wygrał wybory i w związku z tym rozwiązuje dotychczasowy stosunek pracy w trakcie roku kalendarzowego). Nie dotyczy to zaś sytuacji rozwiązania stosunku pracy z wyboru (w związku z wygaśnięciem mandatu)".
Polecamy naszą bazę wiedzy oraz Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce. Znaleźć tam można szczegółowe informacje dotyczące m.in. reguł obliczania rocznego wynagrodzenia dla pracowników budżetówki.
Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce
Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce
INFOR