Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. Jaka jest wysokość diety za dobę podróży zagranicznej oraz limit na nocleg w poszczególnych państwach? Co można potrącić z diety w trakcie podróży służbowej zagranicznej? Jak rozliczyć nocleg?
- Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. : diety, potrącenia, nocleg
- Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej oraz limit na nocleg w poszczególnych państwach
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownikom, którzy odbywają podróże służbowe, przysługują nie tylko diety. Podróże służbowe w zależności od tego, czy są podróżami zagranicznymi, czy krajowymi są inaczej rozliczane.
Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. : diety, potrącenia, nocleg
Dieta w podróży służbowej zagranicznej
Dieta, tak jak w przypadku podróży służbowej krajowej, w czasie podróży zagranicznej przeznaczona jest na pokrycie kosztów wyżywienia oraz innych drobnych wydatków. Przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży zagranicznej. Za każdą dobę podróży zagranicznej, pracownikowi przysługuje dieta w pełnej wysokości. W przypadku niepełnej doby podróży zagranicznej:
- do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
- ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 50 proc. diety,
- ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości
Potrącenia
Dietę w podróży zagranicznej można pomniejszyć do 25 proc. w przypadku, gdy w czasie podróży ma zapewnione bezpłatne, całodzienne wyżywienie. Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie – 15 proc. diety;
- obiad – 30 proc. diety;
- kolacja – 30 proc. diety
Zwrot kosztów za nocleg
Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów za nocleg podczas podróży zagranicznej. Pracownik powinien przedstawić rachunek za koszty poniesione w związku z noclegiem. Zwrot kosztów przysługuje w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach w załączniku do rozporządzenia. W przypadku, gdy pracownik nie przedstawi rachunku, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25 proc. limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu. Pracodawca
Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej oraz limit na nocleg w poszczególnych państwach
W załączniku do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U.2023.2190 t.j.) określono wysokość diety za dobę podróży zagranicznej w poszczególnych krajach, wskazano walutę, w której dieta ma zostać wypłacona oraz limit na nocleg w poszczególnych państwach. Więcej informacji na temat podróży służbowych znaleźć można w naszej Bazie wiedzy oraz w publikacji: Podróże służbowe 2025.
Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownikom, którzy odbywają podróże służbowe