Czy dotacja oświatowa dla placówek niesamorządowych to świadczenie jednorazowe?

Czy dotacja oświatowa dla placówek niesamorządowych to świadczenie jednorazowe? / Shutterstock

W praktyce pokutuje pogląd, że dotacja oświatowa - wypłacana przez jednostkę samorządu terytorialnego dla placówki niepublicznej działającej na jej terenie - ma charakter świadczenia jednorazowego. 

Warto jednak zweryfikować ten pogląd i podać w wątpliwość takie postrzeganie tego świadczenia. Uprawnione wydaje się twierdzenie, że dotacje oświatowe dla niesamorządowych placówek oświatowych mają jednak charakter świadczenia okresowego w ramach istnienia zobowiązania ciągłego JST. A to ma z kolei wpływ na termin przedawnienia roszczeń o zapłatę dotacji. Ten w takim przypadku wynosiłby trzy lata.

Czy dotacja oświatowa dla placówek niesamorządowych to świadczenie jednorazowe

W dotychczasowym orzecznictwie i praktyce samorządów dominuje pogląd, że dotacje oświatowe dla placówek niepublicznych (niesamorządowych) mają charakter świadczenia jednorazowego. U podstaw tego poglądu leży następujące założenie: wraz z każdym rokiem budżetowym powstaje nowe zobowiązanie do dotowania podmiotu niepublicznego, a źródłem tego zobowiązania jest reguła kształtująca jego wysokość w kontekście rocznym - w związku z rocznym budżetem jednostki samorządu terytorialnego. W niniejszym artykule przeanalizujemy to świadczenie w kontekście jego okresowej specyfiki, podważając tym samym jego dotychczasowe jednorazowe postrzeganie.

Sąd Najwyższy o dotacjach oświatowych

W orzecznictwie utrwaliło się stanowisko wyrażone przez Sąd Najwyższy w wyroku z 26 marca 2015 r. (sygn. akt V CSK 376/14), że świadczenie gminy z tytułu dotacji dla niepublicznych punktów przedszkolnych jest świadczeniem jednorazowym, którego wysokość jest określana bez odwoływania się do elementu czasu, zaś jego zaliczkowe wypłacanie w 12 częściach - zgodnie z art. 90 ust. 3c ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty - jest tylko sposobem spełnienia tego świadczenia, który służyć ma zapewnieniu bieżących środków na funkcjonowanie tych placówek. Zaliczki nie mają charakteru samodzielnego świadczenia, lecz są częścią jednego większego świadczenia. Podobny pogląd został wyrażony również we wcześniejszym wyroku Sądu Najwyższego z 22 maja 2014 r. (sygn. akt IV CSK 531/13). Należ jednak zwrócić uwagę na to, że Sąd Najwyższy poza rozważaniami wyłączającymi okresy miesięczne nie rozstrzygał przecież, czy nie mamy do czynienia z innymi okresami tego świadczenia. Zatem cytowane orzeczenie tak naprawdę nie wyklucza tezy, że faktycznie przedmiotowa dotacja jest świadczeniem okresowym rocznym.

(…)

Małgorzata Wyrwas

 

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Księgowość budżetowa
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm
16 maja 2024

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo
15 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego
15 maja 2024

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.
12 maja 2024

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?
10 maja 2024

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

Problem dofinansowania dojazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola w innej gminie. Odpowiedź MEN
07 maja 2024

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej określenie „najbliższej placówki oświatowej” dotyczy jednostek oświatowych, które mają możliwość realizacji wszystkich zaleceń zawartych odpowiednio w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027
30 kwi 2024

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 został przyjęty przez rząd. Dokument przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Biała Księga finansów publicznych. Ministerstwo Finansów wydało alarmujący komunikat
29 kwi 2024

W latach 2016-2023 finanse publiczne były obciążone niejawnością i brakiem przejrzystości. Wyprowadzano wydatki poza budżet państwa, ograniczano informacje o stanie finansów oraz nie stosowano standardów jawności danych publicznych. Około 80% wydatków realizowano poza budżetem, co umożliwiało uniknięcie parlamentarnej i społecznej kontroli. Wydatki funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego były ponad 7-krotnie wyższe niż w 2015 roku, a dodatkowe koszty obsługi długu wynosiły miliardy złotych - informuje Ministerstwo Finansów.

Rząd zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa
29 kwi 2024

"We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa" – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Andrzej Domański.

Zagrożenie wypłat bonu energetycznego od 1 lipca 2024 r. Zablokowane urzędy?
27 kwi 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o ryzyku "zakorkowania" się urzędów w związku z wprowadzeniem bonu energetycznego oraz ryzyku utraty płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. 

pokaż więcej
Proszę czekać...