Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm
REKLAMA
REKLAMA
- Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
- Wydłużony termin składania wniosków o warunkowe prawo wykonywania zawodu
- Od kiedy nowe przepisy?
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie opowiedzieli się też za poprawkami zgłoszonymi przez kluby KO i Polska 2050-TD. Nowelizacja zakłada m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu.
Za nowelizacją ustawy głosowało 381 posłów, 19 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu.
Wydłużony termin składania wniosków o warunkowe prawo wykonywania zawodu
Wcześniej posłowie opowiedzieli się za poprawkami, które podczas drugiego czytania zgłosiły kluby KO i Polska 2050-TD; przyjęcie tych poprawek rekomendowała sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Zgodnie z rekomendacją komisji posłowie odrzucili natomiast szereg poprawek Konfederacji oraz poprawkę PiS.
Przyjęte poprawki dotyczą wydłużenia o cztery miesiące terminu składania wniosków o warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej oraz honorowania świadectw obywateli państwa, które wypowiedziało umowę międzynarodową o ich wzajemnym uznawaniu.
Wiceministra edukacji Joanna Mucha podczas posiedzenia komisji zwracała uwagę, że poprawka wiąże się z niedawnym zaprzestaniem wydawania przez Białoruś swym obywatelom przebywającym za granicą dokumentów potwierdzających maturę.
Powiedziała, że uchodźcy z Białorusi bez potwierdzenia swojej matury nie mogą podjąć studiów w Polsce. Dodała, że w takiej sytuacji jest około pięciu tysięcy obywateli Białorusi, ale może to też dotyczyć obywateli innych krajów.
Wątpliwości co do poprawki zgłaszało Biuro Legislacyjne Sejmu i posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwracali uwagę, że poprawka może wykraczać poza zakres przedłożenia.
Od kiedy nowe przepisy?
Ustawa, z wyjątkiem niektórych przepisów, miałaby wejść w życie 1 lipca. Teraz trafi pod obrady Senatu. (PAP)
Autor: Marcin Chomiuk
mchom/ ral/
REKLAMA
REKLAMA