Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo
REKLAMA
REKLAMA
- Będą zmiany w kontrolach jednostek pomocy społecznej
- Kiedy będzie można przeprowadzić kontrolę bez obecności kierownika jednostki?
- Od kiedy nowe przepisy?
- Jak jest obecnie?
Będą zmiany w kontrolach jednostek pomocy społecznej
Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2020 r. w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej (Dz.U. poz. 2285) .
REKLAMA
Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji, z uwagi na postulaty zgłaszane przez urzędy wojewódzkie, których pracownicy przeprowadzają kontrole w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, rozporządzenia zawiera też zmiany o charakterze usprawniającym przeprowadzane kontrole.
Kiedy będzie można przeprowadzić kontrolę bez obecności kierownika jednostki?
REKLAMA
Jedna z nich ma umożliwiać przeprowadzanie czynności kontrolnych bez obecności kierownika jednostki podlegającej kontroli i jego pracowników, o ile jest to uzasadnione zakresem kontroli i specyfiką zadań realizowanych przez kontrolowaną jednostkę.
Nowe przepisy mają też umożliwiać sprawdzanie, w toku kontroli kompleksowej, realizacji zaleceń pokontrolnych wydanych podczas poprzednio przeprowadzonej kontroli problemowej lub doraźnej. Ponadto, będzie można przeprowadzić kontrolę problemową w siedzibie kontrolującego, na podstawie dokumentów udostępnionych przez jednostkę podlegającą kontroli. Dotychczas taka możliwość istniała tylko w odniesieniu do kontroli doraźnej.
Projekt zakłada, że kierownik jednostki podlegającej kontroli w miarę możliwości powinien zapewnić oddzielne pomieszczenie z odpowiednim wyposażeniem. Projekt zmienia też wymogi dla zatrudnianych inspektorów przeprowadzających kontrole m.in. obniżają wymagany staż pracy z czterech na trzy lata.
Od kiedy nowe przepisy?
Projektowane rozporządzenie jest na etapie uzgodnień. Nowe przepisy miałyby wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.
Jak jest obecnie?
Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem czynności kontrolnych dokonuje się w obecności kierownika lub wyznaczonego przez niego pracownika jednostki podlegającej kontroli. W przypadku kontroli doraźnej czynności kontrolne mogą być zaś dokonane w obecności znajdującego się na terenie jednostki podlegającej kontroli pracownika tej jednostki.
Pracownicy jednostki podlegającej kontroli udzielają, w wyznaczonym przez zespół inspektorów terminie, ustnych lub pisemnych wyjaśnień w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli. Z przyjęcia ustnych wyjaśnień członek zespołu inspektorów sporządza protokół.
Ponadto, każdy ma prawo złożyć ustne lub pisemne oświadczenie dotyczące zakresu kontroli. W taki przypadku członek zespołu inspektorów również sporządza protokół.
Czynności kontrolnych powinno się dokonywać z poszanowaniem praw oraz godności osób i rodzin korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej lub usług świadczonych przez jednostki podlegające kontroli.
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2020 r. w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r., poz. 2285)
Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej (Etap legislacyjny: uzgodnienia).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.