Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r.

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r. / Mielno Holding – Firmus Group
Nowe regulacje, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 r., dają możliwość stosowania zwrotu utraconych przez gminy dochodów, w związku ze stosowaniem zwolnień z podatku od nieruchomości dla znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody i służących bezpośrednio i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody: gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynków i budowli trwale związanych z gruntem.

Zmiany w tym zakresie przewiduje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 października 2016 r. w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych,  rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, które ma wejść w życie z 1 stycznia 2017 r.

Projektowane rozporządzenie związane jest ze zmianą zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości określonego w art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wprowadzoną ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1045). Zmiana przepisu polegała na ograniczeniu przypadków zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedmiotów opodatkowania znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody do takich, które służą nie tylko bezpośrednio, ale i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody.

Na podstawie art. 55 ust. 1 ww. ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych, rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, zachowuje moc nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. do dnia 1 stycznia 2017 r.

W związku z powyższym konieczne było wydanie nowego rozporządzenia uwzględniającego zawężenie zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych, rezerwatach przyrody: gruntów oraz budynków i budowli, z tytułu którego gminom przysługuje zwrot za utracone dochody.

W rozporządzeniu przewiduje się m.in. wprowadzenie obowiązku wykazywania dla gruntów położonych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, podstawy prawnej objęcia obszarów ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową.

Unormowano kwestię budzącą wątpliwość wojewodów, dotyczącą wydawania decyzji w sprawie odmowy zwrotu utraconych przez gminy dochodów. W orzecznictwie wskazuje się, że negatywna weryfikacja wniosku powinna nastąpić w formie decyzji administracyjnej. Z uwagi na to, iż w praktyce nie wszyscy wojewodowie wydają w tym zakresie decyzję postanowiono unormować tryb postępowania w tej sprawie.

W projektowanym rozporządzeniu wskazano nowy zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości dla znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody: gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynków i budowli trwale z gruntem związanych określający, że mają one służyć nie tylko bezpośrednio, ale i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Powołano zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, uzyskanym na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach wspierania dzielności innowacyjnej, w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych, którego zapis nie uległ zmianie w stosunku do obowiązującego rozporządzenia.

W rozporządzeniu ujęto tryb zwrotu z budżetu państwa utraconych przez gminę dochodów. Wskazano, że zwrot utraconych dochodów z tytułu ww. zwolnień z podatku od nieruchomości następuje na wniosek gminy, a jego wzór określa załącznik do rozporządzenia (wzór wniosku prezentujemy na końcu artykułu). Dodatkowo, określono zakres danych wykazywanych we wniosku, zachowując wymagania, co do podania podstawy opodatkowania, stawki podatku oraz wysokości utraconych dochodów. Dodano nowy obowiązek dotyczący wskazywania dla gruntów położonych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, podstawy prawnej objęcia obszarów ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową. Utrzymano obowiązujące obecnie terminy na złożenie wniosku i korekty wniosku oraz zachowano ich wyłączenie wobec tych wniosków oraz korekt wniosków, które są składane w związku z korektą deklaracji złożonej przez podatnika oraz w związku z wydaniem przez organ podatkowy nowej decyzji. Uregulowano tryb postępowania z wnioskami złożonymi po terminie przewidując, w takim przypadku ich pozostawienie bez rozpatrzenia.

Zachowując obowiązujące rozwiązanie wskazano, że weryfikacji prawidłowości sporządzanych wniosków pod względem rachunkowym i formalnym dokonuje wojewoda, który w przypadku stwierdzenia we wniosku braków lub błędów wzywa gminę do ich usunięcia w terminie 7 dni, a ich nieusunięcie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Unormowano tryb postępowania w przypadku odmowy zwrotu utraconych przez gminy dochodów w wysokości wskazanej we wniosku. Określono, że w takiej sytuacji wojewoda wydaje decyzję.


Określono terminy i formę zwrotu utraconych przez gminę dochodów, tj. przekazywanie środków na rachunek bankowy gminy w terminie do dnia 31 sierpnia roku następującego po roku za który sporządzono wniosek lub korektę wniosku. Dla wniosków i korekt wniosków składanych po upływie terminów wskazanych w rozporządzeniu, termin ten liczony jest do dnia 31 sierpnia roku następującego po roku, w którym zostały złożone.

Z uwagi na utratę mocy obowiązującego rozporządzenia przypadającego na dzień 1 stycznia 2017 r., a także zgodność z terminami określonymi uchwałą Rady Ministrów z dnia 18 lutego 2014 r. w sprawie zaleceń ujednolicenia terminów wejścia w życie niektórych aktów normatywnych, przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

WNIOSEK O ZWROT UTRACONYCH DOCHODÓW Z TYTUŁU ZWOLNIENIA Z PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
W PARKACH NARODOWYCH LUB REZERWATACH PRZYRODY ORAZ PRZEDSIĘBIORCÓW O STATUSIE CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWEGO

Skutki ustawowego zwolnienia z podatku od nieruchomości, określonego w art. 7 ust. 1 pkt 8 i ust. 2 pkt 5a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 716, z późn.zm.)

za rok .........................

Nazwa gminy

WOJEWODA

…………………………

Nazwa powiatu

Nazwa województwa

Symbole (wg GUS)

WOJEWÓDZTWO

POWIAT

GMINA

RODZAJ GMINY

Stawka podatku od nieruchomości

Kwota zwolnienia w pełnych złotych

(kol. 3 x kol. 4)

WYSZCZEGÓLNIENIE

W okresie

od ..............

do ..............

Podstawa opodatkowania

1

2

3

4

5

I. PARKI NARODOWE

1)

…………………………………….

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

2)

…………………………………….

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

II. REZERWATY PRZYRODY

1)

 ……………………………………

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

2)

 …………………………

a) grunty wchodzące w skład obszarów objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową

………………………………………………
(podstawa prawna objęcia obszarów ochroną)

b) budynki

c) budowle

III. PRZEDSIĘBORCY O STATUSIE CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWEGO

1)

………..……………….

a) grunty

b) budynki

c) budowle

2)

……………..……….

a) grunty

b) budynki

c) budowle

IV. OGÓŁEM (I+II+III)

X

X

X

...........................................                                                                                                     ……..…………….........................

(główny księgowy/skarbnik)                                                                                                  (wójt, burmistrz, prezydent miasta)

nr telefonu .........................

............................................

(rok, miesiąc, dzień)

Księgowość budżetowa
Rząd zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa
29 kwi 2024

"We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa" – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Andrzej Domański.

Zagrożenie wypłat bonu energetycznego od 1 lipca 2024 r. Zablokowane urzędy?
27 kwi 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o ryzyku "zakorkowania" się urzędów w związku z wprowadzeniem bonu energetycznego oraz ryzyku utraty płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. 

Podwyżka opłat za wodę o 14,99%. Weryfikacja dopiero, gdy podwyżka będzie o 15% [Przykład]
24 kwi 2024

To efekt zmiany w prawie zdejmującej kontrolę nad gminami w zakresie podnoszenia opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Dodatek również dla rodzin zastępczych zawodowych. W planach kwota 1000 zł brutto
24 kwi 2024

Projekt, którym zajmuje się Sejm, zakłada przyznanie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Dodatek ma być wypłacony od 1 lipca 2024 r.

Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury
16 kwi 2024

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?
27 mar 2024

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł
25 mar 2024

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi
25 mar 2024

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?
22 mar 2024

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych
20 mar 2024

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...