REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych do 26 marca 2024 roku - w pytaniach i odpowiedziach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

Jakich zawodów dotyczy ustawa o niektórych zawodach medycznych? 

Ustawa uregulowała zasady wykonywania następujących zawodów medycznych: 

REKLAMA

 • asystentka stomatologiczna,

 • elektroradiolog,

 • higienistka stomatologiczna,

 • instruktor terapii uzależnień,

 • opiekun medyczny,

 • optometrysta,

 • ortoptystka,

 • podiatra,

 • profilaktyk,

 • protetyk słuchu,

 • technik farmaceutyczny,

 • technik masażysta,

 • technik ortopeda,

 • technik sterylizacji medycznej,

 • terapeuta zajęciowy. 

Dodatkowo, niektóre przepisy ustawy mają zastosowanie do tzw. dietetyków klinicznych, czyli osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych.

Czy ustawa obejmuje wszystkie zawody medyczne? 

Nie – niektóre zawody medyczne mają własne ustawy zawodowe np. lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci. 

Są także zawody medyczne, które nie posiadają własnej regulacji, a także nie zostały objęte zakresem omawianej ustawy (np. technik analityki medycznej). 

Mój zawód jest objęty ustawą - jakie są wymagania do jego wykonywania? 

Do wykonywania zawodu medycznego uprawniona jest osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • posiada pełną zdolność do czynności prawnych – czyli jest osobą pełnoletnią, co do której nie zapadło orzeczenie o ograniczeniu zdolności do czynności prawnych, 
 • nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe – czyli jest osobą niekaraną za wskazane przestępstwa; nie jest przeszkodą karalność za przestępstwo nieumyślne, przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego oraz za wykroczenie 
 • korzysta z pełni praw publicznych;
 • zna język polski w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania danego zawodu medycznego – warunek ten jest spełniony, jeśli wykształcenie lub kwalifikacje zostały zdobyte w ramach kształcenia w języku polskim
 • posiada wykształcenie zdobyte w Polsce lub za granicą (po jego odpowiednim uznaniu i okazaniu dokumentów) – szczegółowe wymagania na poszczególnych stanowiskach określa załącznik do ustawy, 
 • posiada wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.  

Od kiedy mogę zacząć wykonywać zawód medyczny?

Ustawa zacznie obowiązywać od dnia 26 marca 2024 roku – od tego dnia obowiązują wszystkie wymagania, jak i zasady wykonywania zawodów medycznych. 

„Okres przejściowy” będzie trwał do 26 marca 2025 roku – przez ten okres, osoba spełniająca warunki do wykonywania zawodu medycznego w dacie wejścia w życie ustawy, będzie mogła go wykonywać bez uzyskania wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. 

Jestem karany za wykroczenie drogowe (mandat) – czy mogę wykonywać zawód medyczny? 

Tak, ponieważ wymagana jest niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Wykroczenie nie należy do żadnej z tych kategorii. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA