REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych do 26 marca 2024 roku - w pytaniach i odpowiedziach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

Jakich zawodów dotyczy ustawa o niektórych zawodach medycznych? 

Ustawa uregulowała zasady wykonywania następujących zawodów medycznych: 

REKLAMA

  • asystentka stomatologiczna,

  • elektroradiolog,

  • higienistka stomatologiczna,

  • instruktor terapii uzależnień,

  • opiekun medyczny,

  • optometrysta,

  • ortoptystka,

  • podiatra,

  • profilaktyk,

  • protetyk słuchu,

  • technik farmaceutyczny,

  • technik masażysta,

  • technik ortopeda,

  • technik sterylizacji medycznej,

  • terapeuta zajęciowy. 

Dodatkowo, niektóre przepisy ustawy mają zastosowanie do tzw. dietetyków klinicznych, czyli osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych.

Czy ustawa obejmuje wszystkie zawody medyczne? 

Nie – niektóre zawody medyczne mają własne ustawy zawodowe np. lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci. 

Są także zawody medyczne, które nie posiadają własnej regulacji, a także nie zostały objęte zakresem omawianej ustawy (np. technik analityki medycznej). 

Mój zawód jest objęty ustawą - jakie są wymagania do jego wykonywania? 

Do wykonywania zawodu medycznego uprawniona jest osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych – czyli jest osobą pełnoletnią, co do której nie zapadło orzeczenie o ograniczeniu zdolności do czynności prawnych, 
  • nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe – czyli jest osobą niekaraną za wskazane przestępstwa; nie jest przeszkodą karalność za przestępstwo nieumyślne, przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego oraz za wykroczenie 
  • korzysta z pełni praw publicznych;
  • zna język polski w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania danego zawodu medycznego – warunek ten jest spełniony, jeśli wykształcenie lub kwalifikacje zostały zdobyte w ramach kształcenia w języku polskim
  • posiada wykształcenie zdobyte w Polsce lub za granicą (po jego odpowiednim uznaniu i okazaniu dokumentów) – szczegółowe wymagania na poszczególnych stanowiskach określa załącznik do ustawy, 
  • posiada wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.  

Od kiedy mogę zacząć wykonywać zawód medyczny?

Ustawa zacznie obowiązywać od dnia 26 marca 2024 roku – od tego dnia obowiązują wszystkie wymagania, jak i zasady wykonywania zawodów medycznych. 

„Okres przejściowy” będzie trwał do 26 marca 2025 roku – przez ten okres, osoba spełniająca warunki do wykonywania zawodu medycznego w dacie wejścia w życie ustawy, będzie mogła go wykonywać bez uzyskania wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. 

Jestem karany za wykroczenie drogowe (mandat) – czy mogę wykonywać zawód medyczny? 

Tak, ponieważ wymagana jest niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Wykroczenie nie należy do żadnej z tych kategorii. 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA