REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych. Jakie zmiany?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Zawody medyczne objęte ustawą 

Omawiane prawa i obowiązki dotyczą następujących zawodów medycznych: 

REKLAMA

  • asystentka stomatologiczna,
  • elektroradiolog,
  • higienistka stomatologiczna,
  • instruktor terapii uzależnień,
  • opiekun medyczny,
  • optometrysta,
  • ortoptystka,
  • podiatra,
  • profilaktyk,
  • protetyk słuchu,
  • technik farmaceutyczny,
  • technik masażysta,
  • technik ortopeda,
  • technik sterylizacji medycznej,
  • terapeuta zajęciowy. 
Ważne

Niektóre z przepisów mają zastosowanie także do tzw. dietetyków klinicznych, czyli osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych.

Prawo do posługiwania się tytułem zawodowym

Osoba uprawniona do wykonywania zawodu medycznego ma prawo posługiwać się tytułem odpowiadającym nazwie zawodu medycznego.

Jest to prawo zastrzeżone jedynie dla osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego co oznacza, że tylko osoba spełniająca wymagania do wykonywania np. zawodu technika ortopedy, będzie miała prawo do posługiwania się tytułem zawodowym: technik ortopeda. 

Każdy z tytułów zawodowy objęty ustawą (poza tzw. dietetykiem klinicznym) podlega ochronie prawnej. 

Posługiwanie się tytułem zawodowym bez uprawnienia będzie stanowiło wykroczenie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do odmowy wykonania zleconego świadczenia zdrowotnego 

Każdy z zawodów medycznych objęty ustawą jest zawodem samodzielnym. 

Dlatego, w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnoszących się do realizacji zlecenia wykonania danego świadczenia opieki zdrowotnej osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo domagać się od zlecającego, aby uzasadnił potrzebę jego wykonania, a także ma prawo odmowy wykonania określonego świadczenia. 

Odmowę wykonania świadczenia opieki zdrowotnej osoba wykonująca zawód medyczny uzasadnia w dokumentacji medycznej i informuje o niej zlecającego.

REKLAMA

Oznacza to, że jeśli np. lekarz zleci opiekunowi medycznemu wykonanie danego świadczenia, a opiekun medyczny będzie miał wątpliwości, czy dane świadczenie jest odpowiednie dla danego pacjenta, może domagać się uzasadnienia potrzeby jej wykonania. W takim samym przypadku, ma także prawo do odmowy wykonania świadczenia. Nie oznacza to, że może sprzeciwić się każdemu zleceniu, ale jedynie temu, co do którego będzie miał uzasadnione wątpliwości. 

Odmowa wykonania musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej – czyli w podanym przykładzie, opiekun medyczny dokonuje stosownej adnotacji w dokumentacji medycznej oraz informuje o swojej decyzji zlecającego. 

Prawo wglądu do dokumentacji medycznej 

Każda z osób wykonujących zawodów medyczny (w tym tzw. dietetyk kliniczny), ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta. Jest to wgląd ograniczony do zakresu niezbędnego do udzielanych przez daną osobę świadczeń opieki zdrowotnej. 

Dla pacjenta oznacza to, że np. elektroradiolog przed wykonaniem badania obrazowego, będzie mógł zapoznać się w niezbędnym zakresie z dokumentacją medyczną np. poprzez zapoznanie się z wynikami badań laboratoryjnych czy innych badań obrazowych.

Obowiązek wykonywania zawodu z należytą starannością oraz przestrzegania praw pacjenta

Wykonywanie zawodu medycznego wiąże się także z obowiązkami, takimi jak:

  • należyta staranność przy wykonywaniu zawodu, 
  • wykonywanie zawodu zgodnie ze wskazaniami wiedzy medycznej i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania zawodu. 

Konieczne jest także poszanowanie praw pacjenta i dbałość o jego bezpieczeństwo, a także informowanie o jego prawach. 

Ustawiczny rozwój zawodowy – prawo i obowiązek 

Osoby uprawnione do wykonywania zawodu medycznego są także zobowiązane, a jednocześnie uprawnione, do ustawicznego rozwoju zawodowego.

Celem ustawicznego rozwoju jest aktualizacja wiedzy i umiejętności zawodowych. Może odbywać się w następujących formach:

  • kształcenie podyplomowe:
    • szkolenie specjalizacyjne - na zasadach określonych w ustawie o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia
    • kurs kwalifikacyjny 
  • doskonalenie zawodowe:
    • kurs doskonalący 
    • samokształcenie (np. udział w seminarium, przygotowanie i wykłoszenie referatu lub prezentacji naukowej na kongresie, udział w warsztacie szkoleniowym, kursie lub szkoleniu, publikacje naukowe, uzyskanie zawodowego magistra w wyniku ukończenia studiów przygotowujących lub stopnia naukowego). 

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

    Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

    Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

    Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

    Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

    Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

    Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

    Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

    REKLAMA

    Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

    Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

    Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

    Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

    Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

    Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    REKLAMA

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej. Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    REKLAMA