REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych. Jakie zmiany?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Zawody medyczne objęte ustawą 

Omawiane prawa i obowiązki dotyczą następujących zawodów medycznych: 

REKLAMA

 • asystentka stomatologiczna,
 • elektroradiolog,
 • higienistka stomatologiczna,
 • instruktor terapii uzależnień,
 • opiekun medyczny,
 • optometrysta,
 • ortoptystka,
 • podiatra,
 • profilaktyk,
 • protetyk słuchu,
 • technik farmaceutyczny,
 • technik masażysta,
 • technik ortopeda,
 • technik sterylizacji medycznej,
 • terapeuta zajęciowy. 
Ważne

Niektóre z przepisów mają zastosowanie także do tzw. dietetyków klinicznych, czyli osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych.

Prawo do posługiwania się tytułem zawodowym

Osoba uprawniona do wykonywania zawodu medycznego ma prawo posługiwać się tytułem odpowiadającym nazwie zawodu medycznego.

Jest to prawo zastrzeżone jedynie dla osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego co oznacza, że tylko osoba spełniająca wymagania do wykonywania np. zawodu technika ortopedy, będzie miała prawo do posługiwania się tytułem zawodowym: technik ortopeda. 

Każdy z tytułów zawodowy objęty ustawą (poza tzw. dietetykiem klinicznym) podlega ochronie prawnej. 

Posługiwanie się tytułem zawodowym bez uprawnienia będzie stanowiło wykroczenie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do odmowy wykonania zleconego świadczenia zdrowotnego 

Każdy z zawodów medycznych objęty ustawą jest zawodem samodzielnym. 

Dlatego, w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnoszących się do realizacji zlecenia wykonania danego świadczenia opieki zdrowotnej osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo domagać się od zlecającego, aby uzasadnił potrzebę jego wykonania, a także ma prawo odmowy wykonania określonego świadczenia. 

Odmowę wykonania świadczenia opieki zdrowotnej osoba wykonująca zawód medyczny uzasadnia w dokumentacji medycznej i informuje o niej zlecającego.

REKLAMA

Oznacza to, że jeśli np. lekarz zleci opiekunowi medycznemu wykonanie danego świadczenia, a opiekun medyczny będzie miał wątpliwości, czy dane świadczenie jest odpowiednie dla danego pacjenta, może domagać się uzasadnienia potrzeby jej wykonania. W takim samym przypadku, ma także prawo do odmowy wykonania świadczenia. Nie oznacza to, że może sprzeciwić się każdemu zleceniu, ale jedynie temu, co do którego będzie miał uzasadnione wątpliwości. 

Odmowa wykonania musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej – czyli w podanym przykładzie, opiekun medyczny dokonuje stosownej adnotacji w dokumentacji medycznej oraz informuje o swojej decyzji zlecającego. 

Prawo wglądu do dokumentacji medycznej 

Każda z osób wykonujących zawodów medyczny (w tym tzw. dietetyk kliniczny), ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta. Jest to wgląd ograniczony do zakresu niezbędnego do udzielanych przez daną osobę świadczeń opieki zdrowotnej. 

Dla pacjenta oznacza to, że np. elektroradiolog przed wykonaniem badania obrazowego, będzie mógł zapoznać się w niezbędnym zakresie z dokumentacją medyczną np. poprzez zapoznanie się z wynikami badań laboratoryjnych czy innych badań obrazowych.

Obowiązek wykonywania zawodu z należytą starannością oraz przestrzegania praw pacjenta

Wykonywanie zawodu medycznego wiąże się także z obowiązkami, takimi jak:

 • należyta staranność przy wykonywaniu zawodu, 
 • wykonywanie zawodu zgodnie ze wskazaniami wiedzy medycznej i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania zawodu. 

Konieczne jest także poszanowanie praw pacjenta i dbałość o jego bezpieczeństwo, a także informowanie o jego prawach. 

Ustawiczny rozwój zawodowy – prawo i obowiązek 

Osoby uprawnione do wykonywania zawodu medycznego są także zobowiązane, a jednocześnie uprawnione, do ustawicznego rozwoju zawodowego.

Celem ustawicznego rozwoju jest aktualizacja wiedzy i umiejętności zawodowych. Może odbywać się w następujących formach:

 • kształcenie podyplomowe:
  • szkolenie specjalizacyjne - na zasadach określonych w ustawie o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia
  • kurs kwalifikacyjny 
 • doskonalenie zawodowe:
  • kurs doskonalący 
  • samokształcenie (np. udział w seminarium, przygotowanie i wykłoszenie referatu lub prezentacji naukowej na kongresie, udział w warsztacie szkoleniowym, kursie lub szkoleniu, publikacje naukowe, uzyskanie zawodowego magistra w wyniku ukończenia studiów przygotowujących lub stopnia naukowego). 

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA