REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych. Jakie zmiany?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Zawody medyczne objęte ustawą 

Omawiane prawa i obowiązki dotyczą następujących zawodów medycznych: 

REKLAMA

  • asystentka stomatologiczna,
  • elektroradiolog,
  • higienistka stomatologiczna,
  • instruktor terapii uzależnień,
  • opiekun medyczny,
  • optometrysta,
  • ortoptystka,
  • podiatra,
  • profilaktyk,
  • protetyk słuchu,
  • technik farmaceutyczny,
  • technik masażysta,
  • technik ortopeda,
  • technik sterylizacji medycznej,
  • terapeuta zajęciowy. 
Ważne

Niektóre z przepisów mają zastosowanie także do tzw. dietetyków klinicznych, czyli osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych.

Prawo do posługiwania się tytułem zawodowym

Osoba uprawniona do wykonywania zawodu medycznego ma prawo posługiwać się tytułem odpowiadającym nazwie zawodu medycznego.

Jest to prawo zastrzeżone jedynie dla osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego co oznacza, że tylko osoba spełniająca wymagania do wykonywania np. zawodu technika ortopedy, będzie miała prawo do posługiwania się tytułem zawodowym: technik ortopeda. 

Każdy z tytułów zawodowy objęty ustawą (poza tzw. dietetykiem klinicznym) podlega ochronie prawnej. 

Posługiwanie się tytułem zawodowym bez uprawnienia będzie stanowiło wykroczenie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do odmowy wykonania zleconego świadczenia zdrowotnego 

Każdy z zawodów medycznych objęty ustawą jest zawodem samodzielnym. 

Dlatego, w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnoszących się do realizacji zlecenia wykonania danego świadczenia opieki zdrowotnej osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo domagać się od zlecającego, aby uzasadnił potrzebę jego wykonania, a także ma prawo odmowy wykonania określonego świadczenia. 

Odmowę wykonania świadczenia opieki zdrowotnej osoba wykonująca zawód medyczny uzasadnia w dokumentacji medycznej i informuje o niej zlecającego.

REKLAMA

Oznacza to, że jeśli np. lekarz zleci opiekunowi medycznemu wykonanie danego świadczenia, a opiekun medyczny będzie miał wątpliwości, czy dane świadczenie jest odpowiednie dla danego pacjenta, może domagać się uzasadnienia potrzeby jej wykonania. W takim samym przypadku, ma także prawo do odmowy wykonania świadczenia. Nie oznacza to, że może sprzeciwić się każdemu zleceniu, ale jedynie temu, co do którego będzie miał uzasadnione wątpliwości. 

Odmowa wykonania musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej – czyli w podanym przykładzie, opiekun medyczny dokonuje stosownej adnotacji w dokumentacji medycznej oraz informuje o swojej decyzji zlecającego. 

Prawo wglądu do dokumentacji medycznej 

Każda z osób wykonujących zawodów medyczny (w tym tzw. dietetyk kliniczny), ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta. Jest to wgląd ograniczony do zakresu niezbędnego do udzielanych przez daną osobę świadczeń opieki zdrowotnej. 

Dla pacjenta oznacza to, że np. elektroradiolog przed wykonaniem badania obrazowego, będzie mógł zapoznać się w niezbędnym zakresie z dokumentacją medyczną np. poprzez zapoznanie się z wynikami badań laboratoryjnych czy innych badań obrazowych.

Obowiązek wykonywania zawodu z należytą starannością oraz przestrzegania praw pacjenta

Wykonywanie zawodu medycznego wiąże się także z obowiązkami, takimi jak:

  • należyta staranność przy wykonywaniu zawodu, 
  • wykonywanie zawodu zgodnie ze wskazaniami wiedzy medycznej i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania zawodu. 

Konieczne jest także poszanowanie praw pacjenta i dbałość o jego bezpieczeństwo, a także informowanie o jego prawach. 

Ustawiczny rozwój zawodowy – prawo i obowiązek 

Osoby uprawnione do wykonywania zawodu medycznego są także zobowiązane, a jednocześnie uprawnione, do ustawicznego rozwoju zawodowego.

Celem ustawicznego rozwoju jest aktualizacja wiedzy i umiejętności zawodowych. Może odbywać się w następujących formach:

  • kształcenie podyplomowe:
    • szkolenie specjalizacyjne - na zasadach określonych w ustawie o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia
    • kurs kwalifikacyjny 
  • doskonalenie zawodowe:
    • kurs doskonalący 
    • samokształcenie (np. udział w seminarium, przygotowanie i wykłoszenie referatu lub prezentacji naukowej na kongresie, udział w warsztacie szkoleniowym, kursie lub szkoleniu, publikacje naukowe, uzyskanie zawodowego magistra w wyniku ukończenia studiów przygotowujących lub stopnia naukowego). 

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

REKLAMA

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

Pilna potrzeba udzielenia zamówienia

Pojęcie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia pojawia się w ustawie – Prawo zamówień publicznych kilkanaście razy. Tak naprawdę jednak sprowadza się do dwóch sytuacji: skrócenia terminu składania ofert, ofert wstępnych czy wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a także do skorzystania z trybu negocjacji bez ogłoszenia. Z uwagi na to, że regulacja w tym zakresie jest bardzo lakoniczna, często powoduje niesłuszne obawy przed jej stosowaniem.

Likwidacja obowiązku przechowywania przez płatników składek zgłoszeń do ubezpieczeń [PROJEKT]

W poniedziałek, 26 maja 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o likwidację obowiązku przechowywania przez płatników składek zgłoszeń do ubezpieczeń.

REKLAMA

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wnioski można składać do 2 czerwca 2025 r.

Przedsiębiorcy, którzy w wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok mają nadpłatę, powinni pamiętać o złożeniu wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wniosek należy złożyć do 2 czerwca 2025 r.

Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

REKLAMA