Które usługi trzeba rejestrować na kasie fiskalnej w ośrodku pomocy społecznej
Aktualizacja: 20.12.2016
Odpłatność za pobyt w domach pomocy społecznej, a także za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, wpłacane gotówką do kasy jednostki ewidencjonujemy na kasie fiskalnej. Czy wpłaty na rachunek bankowy naszej jednostki powinniśmy również rejestrować na kasie? Odpłatność za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze jest naliczana na podstawie decyzji administracyjnej oraz według ilości usług wykonanych w danym miesiącu, natomiast odpłatność za pobyt w DPS wpłacana jest na podstawie umowy między ośrodkiem a osobą zobowiązaną do wnoszenia opłat. »
VAT w rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych
Aktualizacja: 20.12.2016
Ani ze szczególnych zasad rachunkowości, ani z opisów kont syntetycznych nie wynikają żadne wskazówki, że ewidencja operacji związanych z rozliczeniem VAT przez jednostkę samorządu terytorialnego powinna być prowadzona w ewidencji budżetu, ale należy przyjąć, że rozliczenia gmin, powiatów i województw z urzędami skarbowymi powinny być ujmowane w księgach rachunkowych budżetów tych jednostek. »
VAT w jednostkach sektora finansów publicznych od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 13.12.2016
Od 1 stycznia 2017 r. z jednostek organizacyjnych sektora finansów publicznych nieposiadających osobowości prawnej podatnikami VAT pozostają jedynie państwowe jednostki budżetowe. Urzędy jednostek samorządu terytorialnego oraz pozostałe samorządowe jednostki i zakłady budżetowe stają się jednostkami organizacyjnymi, które wykonują czynności opodatkowane VAT, ale nie rozliczają się z VAT z urzędem skarbowym, lecz z jednostką samorządu terytorialnego prowadzącą rozliczenia tego podatku z urzędem skarbowym wraz z wymienionymi jednostkami organizacyjnymi. »
Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków na przebudowę dróg
Aktualizacja: 08.12.2016
Gminie, jako jednostce samorządu terytorialnego, nie przysługuje prawo odliczenia podatku VAT z tytułu prowadzonej inwestycji, polegającej na przebudowie dróg gminnych. »
Sprzedaż używanych mebli przez gminę - stawka VAT
Aktualizacja: 08.12.2016
Gmina planuje sprzedać meble kupione w 2012 r. bez prawa do odliczenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować? »
Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT
Aktualizacja: 08.12.2016
Gminy oraz ich jednostki, a także zakłady budżetowe będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT mimo scentralizowania samorządowych rozliczeń w tym zakresie. Także po 2017 r. »
Treść paragonów fiskalnych po wdrożeniu scentralizowanego modelu rozliczania VAT
Aktualizacja: 08.12.2016
Zespół szkół (powiatowa jednostka budżetowa) jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej stacji kontroli pojazdów. Ewidencja dokonywana jest na kasie fiskalnej. Jak będzie wyglądała od 1 stycznia 2017 r. ewidencja fiskalna oraz faktury? Czy kasa fiskalna będzie mogła w dalszym ciągu figurować na zespół szkół, czy też ma nastąpić „przepisanie” na powiat? Kto będzie mógł być sprzedawcą w wystawianych fakturach (zespół szkół czy powiat)? »
Aktualizacja: 08.12.2016
Od 1 sierpnia obowiązują nowe wzory deklaracji VAT. Dotychczasowe deklaracje co do zasady nadal można wykorzystywać, jednak nie dłużej niż do rozliczenia ostatniego okresu rozliczeniowego roku 2016. »
Prewspółczynnik - jaką metodę stosować?
Aktualizacja: 08.12.2016
Samorządy nie zawsze stosują metodę odliczania VAT, wskazaną przez Ministerstwo Finansów? Czy przepisy pozwalają gminom na opracowanie własnego algorytmu? »
JPK w dużych jednostkach sektora finansów publicznych - nowy termin
Aktualizacja: 08.12.2016
Termin na przesłanie danych z JPK za drugie półrocze 2016 r. przez duże jednostki sektora finansów publicznych ma zostać przesunięty do 31 stycznia 2017 r. Zmianę przewiduje projekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów. »
Stosowanie dwóch proporcji do dokonywanych zakupów
Aktualizacja: 08.12.2016
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Na 2016 r. obliczyliśmy preproporcję na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w wysokości 66% oraz proporcję, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT, w wysokości 82%. Czy w tej sytuacji możemy odliczać od dokonywanych zakupów 55% (66% × 82%) VAT? »
Specustawa VAT - nowy termin zwrotu odsetek
Aktualizacja: 08.12.2016
Odsetki od środków zwracanych przez gminy będą liczone za krótszy okres. Co jeszcze zmienia nowa wersja projektu specustawy, dotyczącej obowiązkowej centralizacji VAT w samorządach? »
Opłaty za usuwanie pojazdów a VAT
Aktualizacja: 08.12.2016
Czy opłaty pobierane przez miasto na prawach powiatu za usuwanie pojazdów oraz ich przechowywanie na strzeżonym parkingu podlegają VAT? »
Jak obciążać najemców kosztami wywozu śmieci
Aktualizacja: 08.12.2016
Jednostka będąca czynnym podatnikiem VAT wynajmuje lokal użytkowy. Jak jednostka powinna obciążać najemcę kosztami wywozu śmieci? Czy należy wystawiać refakturę czy notę obciążeniową? »
Specustawa VAT - korekta deklaracji za wybrany okres
Aktualizacja: 08.12.2016
Specustawa, dotycząca centralizacji VAT w samorządach ma wejść w życie 1 sierpnia 2016 r. Istotnym dla gmin rozwiązaniem jest brak obowiązku korygowania VAT za wszystkie nieprzedawnione lata. »
Blog Prawa Zamówień Publicznych
Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »