Składka zdrowotna za pracownika zwolnionego z PIT i osiągającego niski przychód
Aktualizacja: 20.11.2019
Składkę zdrowotną obliczoną według stopy 9% należy porównać z tzw. hipotetyczną zaliczką na podatek, ustaloną przed odliczeniem składki w wysokości 7,75%. W przypadku zastosowania ulgi "zerowy PIT", nie ma uzasadnienia obliczanie składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu od podatku. »
Aktualizacja: 20.11.2019
Premie i inne składniki wynagrodzenia, podlegające uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru tego zasiłku w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy. »
Renta z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 28.11.2018
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobom, które zostały uznane, w całości lub w części za niezdolne do wykonywania dalszej pracy. Warunki i tryb przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: u.e.r.f.u.s). »
Aktualizacja: 28.11.2018
Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń rodzinnych. Celem zasiłku pielęgnacyjnego jest pomoc w pokrywaniu wydatków związanych z opieką nad niepełnosprawnymi. Długość przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego zależy od orzeczenia o niepełnosprawności, będącego podstawą do tego świadczenia. »
Świadczenie rehabilitacyjne 2017 r.
Aktualizacja: 28.11.2018
Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest wciąż niezdolny do pracy. Warunkiem koniecznym do otrzymania świadczenia są pozytywne rokowania dotyczące odzyskania tej zdolności. Maksymalny czas przysługiwania świadczenia rehabilitacyjnego to 12 miesięcy. »
Aktualizacja: 11.04.2017
Celem zasiłku wyrównawczego jest wynagrodzenie osobie, która poddaje się rehabilitacji zawodowej, występującego w jej trakcie zmniejszenia zarobków. Zasiłek wyrównawczy może być wypłacany w ramach ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, przez okres trwania rehabilitacji. Wysokość zależy od wynagrodzenia uzyskiwanego przez daną osobę w czasie poprzedzającym rehabilitacje. »
Aktualizacja: 06.04.2018
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo skontrolować przebywającego na l4. Taka kontrola ma na celu przede wszystkim stwierdzenie czy czas przeznaczony na leczenie jest wykorzystywany w sposób prawidłowy. »
Klasyfikacja budżetowa umowy ubezpieczenia
Aktualizacja: 08.12.2016
Czy ubezpieczenie pracowników w trakcie wyjazdów służbowych powinno być ujęte w § 430 „Zakup usług pozostałych” czy § 443 „Różne opłaty i składki”? »
Niedopłata składek na ubezpieczenie zdrowotne – błędnie naliczona składka
Aktualizacja: 21.10.2016
W listopadzie 2015 r. błędnie obliczono składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. Błąd wykryto w lipcu 2016 r. W konsekwencji nastąpiła niedopłata składki na ubezpieczenie zdrowotne i nadpłata podatku dochodowego. W jaki sposób zaksięgować niedopłatę składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz nadpłatę podatku dochodowego? Jakich rozliczeń dokonać z ZUS, urzędem skarbowym, a jakich z pracownikiem? »
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny
Aktualizacja: 13.10.2016
Dodatek pielęgnacyjny wypłaca ZUS, zasiłek pielęgnacyjny– gmina. Komu przysługują świadczenia? »
Aktualizacja: 23.09.2016
Na skierowanie do sanatorium w ZUS czeka się z reguły dwa miesiące. Gdzie można wyjechać? Czy rehabilitacja wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat? »
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Aktualizacja: 23.11.2015
Studenta do 26. roku życia do ubezpieczenia zdrowotnego (KRUS lub ZUS) powinni zgłosić rodzice lub opiekunowie prawni (student ma wówczas status członka rodziny). Jeżeli student nie ma możliwości być zgłoszonym przez rodziców, to na jego wniosek zgłoszenia dokonuje uczelnia (student ma wówczas status studenta). »
Aktualizacja: 02.11.2015
W uzasadnionych przypadkach zasiłek chorobowy może zostać cofnięty. W I półroczu 2015 r. ZUS wydał 12,5 tys. takich decyzji. »
E-zwolnienia lekarskie od stycznia 2016 r.
Aktualizacja: 02.11.2015
E-zwolnienia lekarskie będą wystawiane przez lekarzy już od stycznia 2016 r. Papierowe zwolnienia znikną ostatecznie w 2018 r. »
Wysokość składki zdrowotnej w II kwartale 2015 r.
Aktualizacja: 18.05.2015
Wysokość składki zdrowotnej od kwietnia do końca czerwca bieżącego roku będzie wynosić nie mniej niż 364,83 zł. W związku z tym mamy do czynienia z obniżką w stosunku do poprzedniego kwartału- wtedy składka wynosiła 372,55 zł. »
IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.
Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »