Aktualizacja: 05.02.2021
Składka od reklamy internetowej i konwencjonalnej - co to jest? Kto zapłaci składkę od reklamy? Ile wynosi składka od reklamy? Od kiedy będzie trzeba ją płacić? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowej opłacie. »
Nowy podatek od deszczu – kto zapłaci?
Aktualizacja: 28.01.2021
Nowy podatek od deszczu obejmie znacznie więcej osób. Od kiedy podatek od deszczu? Jak obliczyć podatek od deszczu? Sprawdź kto i ile będzie musiał zapłacić po zmianie przepisów. »
Podatek od małpek 2021. Kto płaci i ile wynosi?
Aktualizacja: 14.01.2021
Podatek od małpek to jeden z nowych podatków w 2021 r. Płaci się go od sprzedaży alkoholu. Sprawdź kiedy, kto płaci i ile wynosi nowy podatek. »
Podatek cukrowy 2021. Kiedy i jak płacić?
Aktualizacja: 13.01.2021
Podatek cukrowy to opłata od napojów z dodatkiem substancji słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Gdzie i kiedy należy uiścić opłatę od cukru? »
Podatek cukrowy od 2021 r. Czym jest, kto płaci i ile wynosi?
Aktualizacja: 13.01.2021
Podatek cukrowy to nowa opłata obowiązująca w Polsce od 2021 r. Dlaczego został wprowadzony, co obejmuje i ile wynosi podatek cukrowy? »
Podatek od deszczu 2021. Czym jest i ile wynosi opłata?
Aktualizacja: 29.01.2021
Podatek od deszczu (inaczej podatek deszczowy) trzeba płacić także w 2021 roku. Co to podatek od deszczu? Jak wyliczyć podatek od deszczu? Ile wynosi opłata w 2021 r.? Przedstawiamy najważniejsze informacje. »
Opodatkowanie odpraw i odszkodowań za zakaz konkurencji w spółkach komunalnych
Aktualizacja: 22.11.2019
Przy wypłacie wysokich odpraw czy odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia lub zakaz konkurencji w niektórych sytuacjach spółki komunalne mogą pobrać podatek w wysokości aż 70%. »
Równa dla wszystkich opłata może prowadzić do nierówności
Aktualizacja: 16.09.2019
Ustalenie przez radę gminy jednolitej stawki opłaty za korzystanie przez przewoźników z przystanków komunikacyjnych bez analizy zasadności zróżnicowania jej wysokości z uwagi na cechy przewoźników narusza zasadę niedyskryminacji. »
Nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych 2019 r.
Aktualizacja: 17.07.2019
W nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących uregulowano warunki oraz sposób prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Sprawdź co jeszcze się zmienia i co nowe uregulowania oznaczają dla jednostek. »
Jak opodatkować staw zlokalizowany na gruntach rolnych?
Aktualizacja: 13.05.2019
Czy należy zastosować stawki z ustawy o podatku rolnym czy też staw należy opodatkować podatkiem od nieruchomości? »
Dzierżawca jako podatnik podatku rolnego
Aktualizacja: 05.12.2018
Ustawa o podatku rolnym w swej ogólnej regulacji wśród podatników wskazuje właścicieli, posiadaczy, posiadaczy samoistnych oraz użytkowników wieczystych gruntów. Co do zasady podatnikami podatku rolnego nie są posiadacze zależni. Z tej ogólnej zasady wynika, że dzierżawca gruntu rolnego nie jest podatnikiem podatku rolnego. Od tej zasady ustawodawca przewidział istotne wyjątki. »
Utracony podatek zwracają gminom Wody Polskie
Aktualizacja: 07.11.2018
Z opodatkowania daniną od nieruchomości zwolnione są m.in. należące do Skarbu Państwa grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, jezior oraz co do zasady zajęte pod sztuczne zbiorniki wodne. Z tytułu tego zwolnienia gminom przysługuje rekompensata. Utracone dochody podatkowe ma samorządom wyrównać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. »
Zakończenie prac budowlanych w podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 16.04.2018
Przy nowych budynkach obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od początku roku następującego po zakończeniu prac lub rozpoczęciu użytkowania. W praktyce często pojawiają się wątpliwości, czy zakończenie prac nastąpiło w momencie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy, złożenia zgłoszenia o zakończeniu prac, czy może z chwilą uzyskania pozwolenia na użytkowanie? »
Zamieszkiwanie na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym a opłaty za odpady komunalne
Aktualizacja: 20.12.2017
Nielegalne zamieszkiwanie na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie uzasadnia powstania w stosunku do działkowca obowiązku w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi - to stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego. »
Opłata skarbowa od zaświadczenia o milczącym załatwieniu sprawy
Aktualizacja: 17.08.2017
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadziła obowiązek wydawania zaświadczeń o milczącym załatwieniu sprawy w przypadku wniosku strony postępowania – w związku z tym pojawia się pytanie o dopuszczalność pobierania opłaty skarbowej w tym zakresie. »