Podnoszenie kwalifikacji zawodowych - obowiązki pracownika i pracodawcy
Aktualizacja: 06.02.2019
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest ustawowym obowiązkiem każdego pracownika lokalnej administracji. Jego realizację powinien ułatwić fakt, że środki na ten cel ma zabezpieczyć pracodawca. »
Nagroda jubileuszowa dla wójta 2018 i 2019 r. - jak naliczyć?
Aktualizacja: 05.12.2018
Kiedy wójtowi można przyznać nagrodę jubileuszową? W jakiej wysokości naliczane są nagrody? Czy staż pracy przy naliczaniu nagrody ma znaczenie? »
Rada Służby Publicznej - dla kogo?
Aktualizacja: 29.01.2016
Rada Służby Publicznej to ciało opiniodawczo-doradcze przy prezesie Rady Ministrów. Kto może zostać jej członkiem? »
Praca w urzędzie - jakie studia?
Aktualizacja: 28.09.2015
Jakie studia wybrać, aby znaleźć pracę w urzędzie? Czy ukończenie prawa zwiększa szanse na angaż »
Oceny pracowników samorządowych 2015 - nowe przepisy
Aktualizacja: 31.08.2015
Nowe przepisy m.in. modyfikują skalę ocen i uporządkowują kryteria ich przyznawania. Jednak zdaniem ekspertów to tylko w niewielkim stopniu wpłynie na ocenę pracy urzędników. »
Plan szkoleń pracowników samorządowej jednostki organizacyjnej
Aktualizacja: 05.08.2015
Czy samorządowa jednostka organizacyjna ma obowiązek wprowadzenia planu szkoleń pracowników? »
Zmiana miejsca zatrudnienia w okresie trwania stażu
Aktualizacja: 10.07.2015
Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w trakcie stażu zmienili miejsce zatrudnienia (chodzi o zmianę pracodawcy) pod warunkiem, że podjęli zatrudnienie nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania poprzedniego stosunku pracy, do okresu stażu u nowego pracodawcy zalicza się okres stażu odbytego w szkole, w której byli poprzednio zatrudnieni. »
Oceny okresowe - co zyskuje pracownik urzędu?
Aktualizacja: 01.04.2015
Ocena okresowa jest formą motywacji pracownika urzędu do pracy. Jej celem jest wzbudzenie w urzędniku potrzeby realizowania powierzonych mu obowiązków szybko i wnikliwie. Pracownik urzędu za dobre wyniki ocen zyskuje premie pieniężne. »
Studia podyplomowe nie tylko dla młodych
Aktualizacja: 04.03.2015
Studia podyplomowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Na naukę decydują się coraz starsze osoby. »
Opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy w administracji publicznej - czemu służy?
Aktualizacja: 27.11.2014
Podstawowym zadaniem systemu wartościowania jest stworzenie wewnętrznej, urzędowej hierarchii stanowisk od najbardziej złożonych i odpowiedzialnych po najprostsze, działające pod pełnym nadzorem. Wynikiem całej pracy ma być więc lista, gdzie jakieś stanowiska będą wyżej, a inne niżej. To z całą pewnością wywołuje w każdej organizacji duże emocje. Czy zatem opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy rzeczywiście może być przydatne w administracji publicznej? »
Aktualizacja: 01.08.2014
Jeżeli szkolenie będzie miało miejsce w czasie, kiedy nauczyciel nie realizuje pensum dydaktycznego, to będzie się ono odbywało w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Zgodnie bowiem z art. 42 Karty Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Nauczyciele mają czas pracy częściowo normowany. »
Środki unijne dla pracowników oświaty w latach 2014-2015
Aktualizacja: 23.05.2014
Środki unijne na aktywizację zawodową pracowników oświaty, którzy utracili pracę będą dostępne w latach 2014-2015. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło na ten cel 100 mln złotych. »
Zatrudnianie urzędników i awanse - zmiany
Aktualizacja: 15.05.2014
Jak zmieni się system awansów i czasowego zatrudniania urzędników od 1 września 2013 r.? Czy będzie można zatrudniać doradców bez limitu? »
Szkolenia pracowników niepełnosprawnych - warto skorzystać z dofinansowania
Aktualizacja: 15.05.2014
Organizacje pozarządowe wykonujące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników niepełnosprawnych powinny rozważyć skierowanie tych pracowników na odpowiednie szkolenia. Takie inwestowanie w pracowników niepełnosprawnych może okazać się dla organizacji szczególnie opłacalne, ich przeszkolenie jest bowiem tańsze niż w przypadku „zwykłych” pracowników. »
Praktyczne ujęcie funkcjonowania służby przygotowawczej
Aktualizacja: 21.09.2011
Służba przygotowawcza nabiera szczególnego znaczenia w dobie kryzysu dotykającego także sektor jednostek finansów publicznych. Przy ograniczonych lub braku możliwości zabezpieczenia dodatkowych środków na rozwój administracji wartością jest fachowe podejście do inwestowania w kapitał ludzki, nie tylko w wymiarze finansowym. »