| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podróże służbowe

Zagraniczna podróż służbowa pracownika cz. II

Aktualizacja: 16.01.2014

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Jak zatem po zmianach, powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie zagranicznej podróży służbowej? »

Zagraniczna podróż służbowa pracownika cz. I

Aktualizacja: 16.01.2014

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Jak zatem po zmianach, powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie zagranicznej podróży służbowej? »

Podróż służbowa nauczyciela – diety

Aktualizacja: 04.12.2013

Regulacje dotyczące podróży służbowych nauczyciela znajdują się w przepisach kodeksu pracy. Oznacza to, że z tytułu odbytej podróży nauczycielowi mogą przysługiwać określone świadczenia w postaci diety. »

Podróż służbowa nauczyciela – koszty przejazdu

Aktualizacja: 04.12.2013

Przepisy karty nauczyciela nie regulują kwestii podróży służbowej nauczycieli zarówno na obszarze kraju, jak i poza jego granicami. W tym zakresie zgodnie z treścią art. 91 c ust. 1 KN regulacja prawna znajduje się w przepisach kodeksu pracy. »

Zwrot kosztów delegacji na podstawie umowy o dzieło

Aktualizacja: 13.01.2010

Jednostka współpracuje z osobą fizyczną na podstawie umowy o dzieło. W umowie tej określono, że jednostka, oprócz wynagrodzenia należnego wykonawcy dzieła, zwraca również tej osobie koszty delegacji (podróży), tj. diety i ryczałty za noclegi. Podróże te są związane z działalnością jednostki (rozmowy handlowe itp.). Czy świadczenia wypłacane wykonawcy dzieła z tytułu podróży korzystają ze zwolnienia od podatku tak jak w przypadku pracowników, czy należy je opodatkować? Czy zwrot kosztów takiej delegacji jest dla jednostki kosztem podatkowym? »

Kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową

Aktualizacja: 13.01.2010

Wykonywanie przez pracownika zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, nie zawsze należy kwalifikować jako podróż służbową w rozumieniu art. 775 par. 1 k.p. Czy za podróż służbową uznać można podróż połączoną z wykonywaniem określonej pracy, podjętą przez pracownika na podstawie porozumienia z pracodawcą w tym zakresie? »

Podróż słuzbowa a oddelegowanie

Aktualizacja: 13.01.2010

Tymczasowa zmiana miejsca wykonywania pracy może nastąpić przez oddelegowanie pracownika na określony czas do innej miejscowości bądź przez wydanie pracownikowi polecenia odbycia podróży służbowej do wskazanej w poleceniu miejscowości. »

Bilety komunikacyjne dla pracowników

Aktualizacja: 13.01.2010

Jesteśmy zakładem budżetowym posiadającym 5 oddziałów położonych na terenie jednego miasta. Pracownicy tych oddziałów 2 razy w tygodniu przyjeżdżają do naszej siedziby w celu wpłacenia utargu do kasy głównej, dostarczenia faktur VAT zakupu itp. Raz na miesiąc wręczane są im bilety jednorazowe na pokrycie kosztów komunikacji miejskiej. W przypadku gdy pracownik jedzie do urzędu skarbowego lub załatwia inne sprawy służbowe w granicach tego samego miasta, w którym jest siedziba pracodawcy, również pobiera bilet jednorazowy. Czy wartość pobranych biletów stanowi podstawę do odprowadzenia zaliczki na podatek i składek ZUS? »

Dieta a całodzienne wyżywienie pracownika

Aktualizacja: 13.01.2010

Pracownik został wysłany w trzydniową podróż służbową. Wyjechał 5 października o godz. 10.00, a wrócił 7 października o godz. 18.00. W pierwszym dniu miał zapewniony obiad (o godz. 14.00) i kolację (o godz. 18.00). W drugim dniu miał śniadanie (o godz. 9.00), obiad (o godz. 14.00) i kolację (o godz. 18.00). W trzecim dniu było śniadanie (o godz. 9.00) i obiad (o godz.14.00). Ile wyniesie dieta z tytułu podróży służbowej? »

Świadczenia dla urzędników za zagraniczne delegacje

Aktualizacja: 05.05.2010

Urzędnikom administracji rządowej i samorządowej odbywającym podróże służbowe poza granicami Polski przysługują diety oraz zwrot kosztów m.in. noclegów i przejazdów. Dowiedz się, jak prawidłowo wyliczyć koszty takiego wyjazdu, gdy celem podróży jest jeden z krajów Unii Europejskiej. »

Jak prawidłowo rozliczyć delegacje służbowe

Aktualizacja: 27.05.2010

Odbywając podróż służbową, podatnikowi przysługują diety. Dotyczy to zarówno podróży służbowych krajowych, jak i zagranicznych. Właściwe udokumentowanie wydatków na takie podróże pozwala uwzględnić je w kosztach uzyskania przychodów. »

Dieta przy krótkiej podróży służbowej

Aktualizacja: 27.05.2010

Pracownik wyjechał w krajową delegację, trwającą od 8 do 12 godzin. Miał w tym czasie zapewniony jeden posiłek (obiad). Czy należy mu wypłacić pół diety, czy w ogóle się nie należy? »

Jak opodatkować wartość noclegu pracownika

Aktualizacja: 18.05.2011

Jednostka nie zapewniła bezpłatnego zakwaterowania pracownikom czasowo przeniesionym. Czy wartość dodatku za nocleg, w wysokości do 150% diety, podlega wliczeniu do podstawy opodatkowania? Czy podlega opodatkowaniu wartość noclegu w hotelu pracowniczym lub kwaterze prywatnej? »

Koszty faktycznie poniesione na dojazdy do pracy

Aktualizacja: 04.05.2011

Czy pracownik, mając zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości odpłatności za bilety na dojazdy do pracy, które zostały potrącone i doliczone do jego przychodów opodatkowanych, będzie mógł zastosować w rozliczeniu rocznym za 2010 r. koszty faktycznie poniesione? »

Moment rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej

Aktualizacja: 26.06.2013

Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży. »

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK