Czy konieczne są badania lekarskie i szkolenie bhp przy ponownym zatrudnieniu?
Aktualizacja: 27.11.2014
Po dwumiesięcznej przerwie zamierzamy ponownie zatrudniać pracownika. Będzie on wykonywał tę samą pracę co wcześniej. Czy musimy kierować go na badania lekarskie i szkolenie bhp, jeżeli w czasie tych dwóch miesięcy świadczył pracę tego samego rodzaju u innego pracodawcy? »
Umowa o pracę na czas określony tylko na 33 miesiące
Aktualizacja: 28.10.2014
Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. To nowy przepis projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany są obecnie przedmiotem uzgodnień międzyresortowych. »
Kwalifikacje kierownika jednostki sektora publicznego do prowadzenia gospodarki finansowej
Aktualizacja: 30.09.2014
Wymagania odnośnie do kwalifikacji, jakie trzeba mieć, aby móc zajmować stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej sektora finansów publicznych, nie są określone w sposób jednolity i zależą od tego, czy jest to jednostka państwowa, czy samorządowa oraz od jej typu i rodzaju. »
Upoważnienie do pełnienia zastępstwa za głównego księgowego w jednostce
Aktualizacja: 06.04.2018
Kwestia wystawienia upoważnienia dla osoby zastępującej głównego księgowego podczas jego nieobecności w jednostce często przysparza wielu problemów w praktyce. Artykuł szczegółowo, na przykładach, omawia zagadnienia z tego zakresu. »
Ograniczenia w przetwarzaniu danych wrażliwych pracownika
Aktualizacja: 15.05.2014
Pozyskiwanie i gromadzenie przez pracodawcę danych osobowych zatrudnionych osób podlega znaczącym ograniczeniom. Można domagać się podania tylko tych informacji o pracowniku, na których zakres wskazują przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw. Szczególnej ochronie podlegają tzw. dane wrażliwe. »
Pracownik służby cywilnej a działalność gospodarcza
Aktualizacja: 15.05.2014
Pracownik w służbie cywilnej zajmujący kierownicze stanowisko nie może podejmować działalności gospodarczej. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa i ma na celu przeciwdziałać zjawisku korupcji wśród osób pełniących funkcje publiczne. Jakie są prawne argumenty przemawiające za niemożnością prowadzenia działalności gospodarczej? »
Praca w służbie cywilnej - wymagania
Aktualizacja: 15.05.2014
Pracownikiem służby cywilnej może zostać osoba, która spełnia określone wymagania. Nabór do służby cywilnej jest otwarty i konkurencyjny. »
Zatrudnianie członków rodziny w urzędzie
Aktualizacja: 15.05.2014
W jakich sytuacjach w urzędach można zatrudnić członków rodziny? Co stanie się w przypadku, gdy między krewnymi zatrudnionymi w administracji rządowej lub samorządowej powstanie stosunek podległości służbowej? »
Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.
Aktualizacja: 05.12.2013
Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wejdzie w życie 1 września 2013 r. Zawiera ona istotne zmiany w procedurze powoływania sekretarza w jednostkach samorządu terytorialnego. »
Świadectwo pracy przy umowie na czas określony
Aktualizacja: 05.12.2013
Świadectwo pracy powinno zostać wydane w dniu upływu okr24 miesięcy zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony. Stanowi o tym art. 97 § 12 Kodeksu pracy. »
Zatrudnianie w jednostkach organizacyjnych JST osób blisko ze sobą spokrewnionych
Aktualizacja: 12.08.2011
Czy w przedszkolu samorządowym można zatrudnić na stanowisku księgowej córkę głównej księgowej? Czy są przepisy, które zabraniają, aby księgowa (córka) podlegała głównej księgowej (matce)? Jeśli tak, to czy można zamiast stanowiska księgowej stworzyć stanowisko referenta ds. organizacyjnych (mowa o córce), która by wykonywała prace w księgowości, np. księgowanie w programach komputerowych typu płace, finanse itp.? Czy do objęcia tych stanowisk wymagane jest ukończenie szkoły o profilu finanse/rachunkowość? »
Umowa na okres próbny a pracownicy samorządowi
Aktualizacja: 29.06.2011
Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych regulują w art. 16 rodzaje umów o pracę, jakie zawiera się z pracownikami samorządowymi. Czy w związku z tym, w przypadku takich pracowników można zastosować formułę umowy o pracę na okres próbny? »
Kolejne umowy o pracę w służbie cywilnej
Aktualizacja: 13.06.2011
Czy po upływie umowy o pracę zawartej na okres 12 miesięcy z nowo przyjętym pracownikiem służby cywilnej (który wcześniej nie pracował w służbie cywilnej) można zawrzeć kolejną umowę na 12 miesięcy czy na dłuższy okres? »
Zatrudnienie samorządowców po wyborach
Aktualizacja: 21.12.2010
Część osób sprawujących władzę wykonawczą w samorządach realizuje swe funkcje w ramach stosunku pracy. W związku z tym po wyborach zatrudnienie niektórych samorządowców ustaje, a innych się rozpoczyna. Drugą grupą pracowników samorządowych, w przypadku których wybory bezpośrednio wpływają na zatrudnienie, są doradcy i asystenci. »
Odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy
Aktualizacja: 04.11.2010
Między jednostką a byłym pracownikiem została zawarta ugoda w sprawie wypłaty odszkodowania za niesłuszne zwolnienie z pracy. Czy takie odszkodowanie będzie zwolnione z podatku dochodowego? »