| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Zatrudnianie i zwalnianie

Ograniczenia w przetwarzaniu danych wrażliwych pracownika

Aktualizacja: 15.05.2014

Pozyskiwanie i gromadzenie przez pracodawcę danych osobowych zatrudnionych osób podlega znaczącym ograniczeniom. Można domagać się podania tylko tych informacji o pracowniku, na których zakres wskazują przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw. Szczególnej ochronie podlegają tzw. dane wrażliwe. »

Pracownik służby cywilnej a działalność gospodarcza

Aktualizacja: 15.05.2014

Pracownik w służbie cywilnej zajmujący kierownicze stanowisko nie może podejmować działalności gospodarczej. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa i ma na celu przeciwdziałać zjawisku korupcji wśród osób pełniących funkcje publiczne. Jakie są prawne argumenty przemawiające za niemożnością prowadzenia działalności gospodarczej? »

Praca w służbie cywilnej - wymagania

Aktualizacja: 15.05.2014

Pracownikiem służby cywilnej może zostać osoba, która spełnia określone wymagania. Nabór do służby cywilnej jest otwarty i konkurencyjny. »

Zatrudnianie członków rodziny w urzędzie

Aktualizacja: 15.05.2014

W jakich sytuacjach w urzędach można zatrudnić członków rodziny? Co stanie się w przypadku, gdy między krewnymi zatrudnionymi w administracji rządowej lub samorządowej powstanie stosunek podległości służbowej? »

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Aktualizacja: 05.12.2013

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wejdzie w życie 1 września 2013 r. Zawiera ona istotne zmiany w procedurze powoływania sekretarza w jednostkach samorządu terytorialnego. »

Świadectwo pracy przy umowie na czas określony

Aktualizacja: 05.12.2013

Świadectwo pracy powinno zostać wydane w dniu upływu okr24 miesięcy zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony. Stanowi o tym art. 97 § 12 Kodeksu pracy. »

Zatrudnianie w jednostkach organizacyjnych JST osób blisko ze sobą spokrewnionych

Aktualizacja: 12.08.2011

Czy w przedszkolu samorządowym można zatrudnić na stanowisku księgowej córkę głównej księgowej? Czy są przepisy, które zabraniają, aby księgowa (córka) podlegała głównej księgowej (matce)? Jeśli tak, to czy można zamiast stanowiska księgowej stworzyć stanowisko referenta ds. organizacyjnych (mowa o córce), która by wykonywała prace w księgowości, np. księgowanie w programach komputerowych typu płace, finanse itp.? Czy do objęcia tych stanowisk wymagane jest ukończenie szkoły o profilu finanse/rachunkowość? »

Umowa na okres próbny a pracownicy samorządowi

Aktualizacja: 29.06.2011

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych regulują w art. 16 rodzaje umów o pracę, jakie zawiera się z pracownikami samorządowymi. Czy w związku z tym, w przypadku takich pracowników można zastosować formułę umowy o pracę na okres próbny? »

Kolejne umowy o pracę w służbie cywilnej

Aktualizacja: 13.06.2011

Czy po upływie umowy o pracę zawartej na okres 12 miesięcy z nowo przyjętym pracownikiem służby cywilnej (który wcześniej nie pracował w służbie cywilnej) można zawrzeć kolejną umowę na 12 miesięcy czy na dłuższy okres? »

Zatrudnienie samorządowców po wyborach

Aktualizacja: 21.12.2010

Część osób sprawujących władzę wykonawczą w samorządach realizuje swe funkcje w ramach stosunku pracy. W związku z tym po wyborach zatrudnienie niektórych samorządowców ustaje, a innych się rozpoczyna. Drugą grupą pracowników samorządowych, w przypadku których wybory bezpośrednio wpływają na zatrudnienie, są doradcy i asystenci. »

Odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy

Aktualizacja: 04.11.2010

Między jednostką a byłym pracownikiem została zawarta ugoda w sprawie wypłaty odszkodowania za niesłuszne zwolnienie z pracy. Czy takie odszkodowanie będzie zwolnione z podatku dochodowego? »

Wezwanie do pracy w okresie wypowiedzenia

Aktualizacja: 26.10.2010

Zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia odbywa się za jego zgodą. Bez zgody pracownika jest to możliwe jedynie wtedy, gdy wymaga tego uzasadniony interes pracodawcy, a celem zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika. »

Czy osoba zatrudniona na zastępstwo powinna przejść służbę przygotowawczą

Aktualizacja: 06.12.2010

Zatrudniając w urzędzie gminy pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, nie ma konieczności kierowania go na służbę przygotowawczą, jesli pracownik ten pracę w samorządzie podejmuje po raz pierwszy. »

Wymogi formalne dotyczące wykształcenia i praktyki kandydatów na głównych księgowych

Aktualizacja: 24.05.2010

Czy głównym księgowym w państwowej jednostce budżetowej może zostać osoba posiadająca wykształcenie wyższe (magister prawa) i świadectwo ukończenia 2-semestralnych studiów podyplomowych w zakresie „Rachunkowość i finanse jednostek sektora finansów publicznych” w Wyższej Szkole Handlu i Rachunkowości w Poznaniu oraz posiadająca 5-letnią praktykę w księgowości? Czy można uznać za spełniony wymóg zawarty w art. 54 ust. 2 pkt 5 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych? »

Jak postępować w przypadku należności z tytułu nadużyć byłego pracownika

Aktualizacja: 13.01.2010

Należności z tytułu nadużyć byłych pracowników to przysłowiowy "trudny orzech" dla niejednego zakładu pracy. Spełniając prośby czytelników, analizujemy powyższy temat na wybranym przykładzie.  »

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »