Jak postępować w przypadku należności z tytułu nadużyć byłego pracownika
28 paź 2009
Należności z tytułu nadużyć byłych pracowników to przysłowiowy "trudny orzech" dla niejednego zakładu pracy. Spełniając prośby czytelników, analizujemy powyższy temat na wybranym przykładzie.
Proces oraz etapy naboru na stanowiska urzędnicze w samorządzie terytorialnym
27 paź 2009
Sposób obsadzania wakatów w sektorze samorządowym kształtuje ustawa o pracownikach samorządowych, regulaminy oraz praktyka samorządów. Poniżej kilka wskazówek dla osób pragnących skorzystać z oferty zatrudnienia w sektorze samorządowym.
Dane kandydata ubiegającego się o pracę
22 paź 2009
Pracodawca chciałby zatrudnić pracownika. Ma jednak dylemat, czy może pytać go zarówno o doświadczenie zawodowe oraz sytuację rodzinną, na przykład o liczbę dzieci?
Jak obliczyć odprawy dla pracowników samorządowych
07 wrz 2009
W zakresie uprawnień do odpraw pracownicy samorządowi są w korzystniejszej sytuacji niż pracownicy, których obowiązują tylko przepisy prawa pracy. Obliczanie wysokości takich świadczeń przysługujących samorządowcom, bywa jednak nieco trudniejsze.
Data wydania świadectwa pracy
10 sie 2009
Którego dnia powinien mieć wydane świadectwo pracy pracownik, który ma zawartą umowę okresową do 31 maja? Powinien to być 29 maja (ostatni dzień roboczy) czy 1 czerwca?
Brak informacji o przyczynach nieobecności w pracy
04 sie 2009
Pracownica od dłuższego czasu nie stawia się do pracy. Nie poinformowała również nikogo o przyczynach swojej nieobecności. Próby skontaktowania się z nią nie przynoszą skutku. Czy w zaistniałej sytuacji możemy rozwiązać z nią umowę o pracę? Jeżeli jest to możliwe, to na jakich zasadach powinno nastąpić jej rozwiązanie?
Zatrudnianie bibliotekarzy i pracowników obsługi
22 lip 2009
Zgodnie z rozporządzeniem MENiS z 29 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, w bibliotece pedagogicznej zatrudnia się m.in. bibliotekarzy i pracowników obsługi. Poniżej analiza statusu tych grup pracowników.
Czy można powierzać pełnienie obowiązków
13 mar 2009
Powierzanie pełnienia obowiązków na stanowiskach samorządowych, w sytuacji gdy przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości, jest czynnością podejmowaną bez podstawy prawnej, która może być zakwestionowana przez organ nadzoru - wskazał w wyroku z 1 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
Zasady naboru pracowników samorządowych
12 mar 2009
Podstawową zasadą określającą warunki zatrudniania nowych pracowników samorządowych jest otwartość i konkurencyjność naboru na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze.
Zatrudnianie pracownika samorządowego w innym urzędzie
03 mar 2009
Jestem pracownikiem urzędu gminy i uzyskałem informację, że niebawem zwolni się podobne do mojego stanowisko w starostwie powiatowym. Czy chcąc się ubiegać o to stanowisko będę musiał brać udział w naborze? Czy przysługują mi jakieś przywileje z tego tytułu, że jestem już pracownikiem samorządowym?
Będą kontrole zasad naboru pracowników samorządowych
03 mar 2009
Samorządy lubuskie i mazowieckie nagminnie pomijają procedurę otwartego i konkurencyjnego naboru pracowników. Bardzo często dochodzi też do przygotowywania konkursów w taki sposób, by wygrał określony kandydat.
Zatrudnienie inspektora na zastępstwo
18 lut 2009
Pracownica gminnego zakładu budżetowego zatrudniona na stanowisku inspektora będzie korzystać z urlopu macierzyńskiego. Zakład będzie chciał zatrudnić osobę na zastępstwo (na czas tego urlopu). Czy w związku z tym będzie musiał ogłosić konkurs na to stanowisko i zastosować całą procedurę naboru?
Czy pracownik, który sam rozwiązał umowę, ma prawo do odprawy
09 sty 2009
Pracownik po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę rozwiązał umowę o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem. Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa pieniężna z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych?
Będzie konkurs na wyższe stanowiska
30 paź 2008
O wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą mogły ubiegać się osoby, które mają sześcioletni staż pracy, w tym trzyletni na stanowisku kierowniczym. Nabór na te stanowiska ma być otwarty i konkurencyjny, w formie konkursu.
Zamiar likwidacji etatu to nie powód zwolnienia
23 paź 2008
Pracodawca dopiero po dokonaniu zmiany struktury organizacyjnej firmy polegającej np. na likwidacji stanowiska może wypowiedzieć umowę o pracę.
Skarbnik gminy musi mieć wyższe studia
11 paź 2008
Skarbnik gminy musi mieć wyższe wykształcenie. Powinny to być studia ekonomiczne: jednolite magisterskie bądź zawodowe, jak również uzupełniające magisterskie albo podyplomowe.
Komu i na jakich zasadach można powierzyć stanowisko dyrektora szkoły
29 wrz 2008
Wójt powierza kierowanie szkołą nauczycielowi lub innej osobie mającej odpowiednie przygotowanie zawodowe do pracy w placówce oświatowej. Jakie kwalifikacje musi mieć przyszły dyrektor szkoły? Na co powinna zwrócić szczególną uwagę jednostka samorządu przyjmująca dokumentację kandydata na takie stanowisko? Czy można powierzyć tej osobie pełnienie funkcji dyrektora na okres krótszy niż 5 lat?
Coraz mniejsze wymagania wobec funkcjonariuszy
24 wrz 2008
Kandydat do pracy w policji nie musi mieć wiedzy ogólnej, by przejść do kolejnego etapu rekrutacji. O przyjęcie do korpusu oficerów w wojsku będą mogły się ubiegać osoby po studiach licencjackich. Mimo obniżenia wymagań policja nadal poszukuje osób do pracy.
Wynagrodzenia w samorządach
03 lip 2008
Określono maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego jedynie dla pracowników samorządowych zajmujących stanowiska kierowników i ich zastępców.
Urzędnik może zostać zwolniony nawet bez zmiany statutu urzędu
23 cze 2008
Reorganizacja urzędu - uprawniająca do zwolnienia urzędnika państwowego - to także likwidacja stanowiska urzędniczego, dokonana bez zmiany stosownego statutu lub regulaminu.
Czy można wypowiedzieć warunki pracy mianowanym pracownikom samorządowym
13 cze 2008
Kierownikowi referatu w urzędzie gminy, zatrudnionemu na podstawie mianowania, wypowiedziano, na podstawie art. 42 k.p., warunki pracy i płacy. Zaproponowano mu jednocześnie objęcie stanowiska samodzielnego specjalisty w innym wydziale urzędu. Pracownik domaga się uznania wypowiedzenia zmieniającego za bezskuteczne, z uwagi na jego dokonanie z naruszeniem prawa. Czy jego roszczenie jest zasadne?
Kandydat na urzędnika łatwiej udowodni znajomość języka
30 kwi 2008
ZMIANA PRAWA - Osoby, które w latach 2007-2008 zdawały egzamin TELC, mogą przystąpić do postępowania na urzędnika mianowanego.
Urzędnik publiczny może ujawnić ważne informacje prasie
24 kwi 2008
Funkcjonariusze publiczni korzystają z prawa do wolności wypowiedzi. Przekazywane informacje muszą być jednak dokładne i wiarygodne. Zwolnienie funkcjonariusza publicznego za to, że przekazał prasie ukrywane, ale ważne dla społeczeństwa informacje, jest niedopuszczalne.
Dyrektor na dłużej niż trzy miesiące
25 lut 2008
Osoba, która wygrała konkurs na stanowisko kierownicze w Służbie Cywilnej, nie może być zatrudniona na okres krótszy niż trzy miesiące.
Na zwolnienie audytora wewnętrznego konieczna jest zgoda ministra finansów
21 lut 2008
Aby rozwiązać stosunek pracy z audytorem wewnętrznym podsektora rządowego, konieczne jest złożenie wniosku do ministra finansów.
Zastępca wójta może być zatrudniony na pół etatu oraz dodatkowo świadczyć pracę na innym stanowisku
06 lut 2008
Czy zastępca wójta może pełnić swoją funkcję na część etatu i czy w związku z tym może być zatrudniony na część etatu w urzędzie gminy na innym stanowisku, np. być na część etatu zastępcą kierownika urzędu stanu cywilnego?
Przy przeniesieniu służbowym nie trzeba ogłaszać konkursu
22 sty 2008
Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku inspektora. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy istnieje możliwość - na podstawie art. 7a ustawy o pracownikach samorządowych (lub innego przepisu) - przeniesienia mnie do innego urzędu gminy bez ogłaszania konkursu na stanowisko urzędnicze?
W jakich sytuacjach urzędnik łamie tajemnicę skarbową
18 sty 2008
Dane zawarte w aktach postępowania podatkowego czy kontroli podatkowej objęte są tajemnicą skarbową. Do zachowania takiej tajemnicy zobowiązani są m.in. pracownicy urzędów skarbowych, izb skarbowych, a także pracownicy samorządowych służb finansowych. Organy podatkowe mogą ujawniać dane objęte tajemnicą skarbową tylko określonym podmiotom, w tym organom podatkowym oraz organom kontroli skarbowej. W jakich sytuacjach dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?
Pracowników samorządowych zatrudnia urząd, a nie jego kierownik
06 lis 2007
Dla osób zatrudnionych w urzędzie gminy lub miasta pracodawcą jest ten urząd, a nie prezydent miasta, burmistrz lub wójt.
Skarbnik gminy, zastępca wójta oraz kierownik urzędu stanu cywilnego podlegają okresowym ocenom kwalifikacyjnym
16 paź 2007
Nie wszyscy cudzoziemcy potrzebują zezwolenia na pracę
26 lip 2007
Cudzoziemcem jest każdy, kto nie posiada obywatelstwa polskiego. Ponadto cudzoziemca będącego obywatelem dwóch lub więcej państw należy traktować jako obywatela tego państwa, którego dokument podróży stanowił podstawę wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warunki zatrudnienia cudzoziemca są zróżnicowane zależnie od tego z jakiego państwa pochodzi.
Oceny kwalifikacyjne pracowników samorządowych
19 lip 2007
Znane są już kryteria, według których pracownicy samorządowi mają być okresowo oceniani. Wiadomo też, jak ma wyglądać arkusz oceny. Samorządowcy mogą zatem przystąpić do weryfikacji sposobu wykonywania pracy.
Urzędnika państwowego nie można przenieść do pracy w jednostce samorządowej na podstawie przepisów ustawy o pracownikach urzędów państwowych
09 maja 2007
Czy pracownik urzędu państwowego zainteresowany podjęciem pracy w urzędzie gminy może zostać przeniesiony przez pracodawcę samorządowego w porozumieniu z pracodawcą dotychczasowym, na podstawie przepisu art. 10 ust. 2 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych?
Jak oceniane są kwalifikacje urzędników administracji samorządowej
26 kwi 2007
Na jakim etapie powinny być sprawdzane kwalifikacje pracowników samorządowych? Jak procedury administracyjne mogą pomóc w ocenie działalności poszczególnych pracowników samorządowych?