Czy pracownik, który sam rozwiązał umowę, ma prawo do odprawy
Aktualizacja: 13.01.2010
Pracownik po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę rozwiązał umowę o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem. Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa pieniężna z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych? »
Będzie konkurs na wyższe stanowiska
Aktualizacja: 30.04.2010
O wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą mogły ubiegać się osoby, które mają sześcioletni staż pracy, w tym trzyletni na stanowisku kierowniczym. Nabór na te stanowiska ma być otwarty i konkurencyjny, w formie konkursu. »
Zamiar likwidacji etatu to nie powód zwolnienia
Aktualizacja: 13.01.2010
Pracodawca dopiero po dokonaniu zmiany struktury organizacyjnej firmy polegającej np. na likwidacji stanowiska może wypowiedzieć umowę o pracę. »
Skarbnik gminy musi mieć wyższe studia
Aktualizacja: 13.01.2010
Skarbnik gminy musi mieć wyższe wykształcenie. Powinny to być studia ekonomiczne: jednolite magisterskie bądź zawodowe, jak również uzupełniające magisterskie albo podyplomowe. »
Komu i na jakich zasadach można powierzyć stanowisko dyrektora szkoły
Aktualizacja: 13.01.2010
Wójt powierza kierowanie szkołą nauczycielowi lub innej osobie mającej odpowiednie przygotowanie zawodowe do pracy w placówce oświatowej. Jakie kwalifikacje musi mieć przyszły dyrektor szkoły? Na co powinna zwrócić szczególną uwagę jednostka samorządu przyjmująca dokumentację kandydata na takie stanowisko? Czy można powierzyć tej osobie pełnienie funkcji dyrektora na okres krótszy niż 5 lat? »
Coraz mniejsze wymagania wobec funkcjonariuszy
Aktualizacja: 13.01.2010
Kandydat do pracy w policji nie musi mieć wiedzy ogólnej, by przejść do kolejnego etapu rekrutacji. O przyjęcie do korpusu oficerów w wojsku będą mogły się ubiegać osoby po studiach licencjackich. Mimo obniżenia wymagań policja nadal poszukuje osób do pracy. »
Aktualizacja: 13.01.2010
Określono maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego jedynie dla pracowników samorządowych zajmujących stanowiska kierowników i ich zastępców. »
Urzędnik może zostać zwolniony nawet bez zmiany statutu urzędu
Aktualizacja: 26.04.2010
Reorganizacja urzędu - uprawniająca do zwolnienia urzędnika państwowego - to także likwidacja stanowiska urzędniczego, dokonana bez zmiany stosownego statutu lub regulaminu. »
Czy można wypowiedzieć warunki pracy mianowanym pracownikom samorządowym
Aktualizacja: 13.01.2010
Kierownikowi referatu w urzędzie gminy, zatrudnionemu na podstawie mianowania, wypowiedziano, na podstawie art. 42 k.p., warunki pracy i płacy. Zaproponowano mu jednocześnie objęcie stanowiska samodzielnego specjalisty w innym wydziale urzędu. Pracownik domaga się uznania wypowiedzenia zmieniającego za bezskuteczne, z uwagi na jego dokonanie z naruszeniem prawa. Czy jego roszczenie jest zasadne? »
Kandydat na urzędnika łatwiej udowodni znajomość języka
Aktualizacja: 13.01.2010
ZMIANA PRAWA - Osoby, które w latach 2007-2008 zdawały egzamin TELC, mogą przystąpić do postępowania na urzędnika mianowanego. »
Urzędnik publiczny może ujawnić ważne informacje prasie
Aktualizacja: 13.01.2010
Funkcjonariusze publiczni korzystają z prawa do wolności wypowiedzi. Przekazywane informacje muszą być jednak dokładne i wiarygodne. Zwolnienie funkcjonariusza publicznego za to, że przekazał prasie ukrywane, ale ważne dla społeczeństwa informacje, jest niedopuszczalne. »
Dyrektor na dłużej niż trzy miesiące
Aktualizacja: 30.04.2010
Osoba, która wygrała konkurs na stanowisko kierownicze w Służbie Cywilnej, nie może być zatrudniona na okres krótszy niż trzy miesiące. »
Na zwolnienie audytora wewnętrznego konieczna jest zgoda ministra finansów
Aktualizacja: 13.01.2010
Aby rozwiązać stosunek pracy z audytorem wewnętrznym podsektora rządowego, konieczne jest złożenie wniosku do ministra finansów. »
Zastępca wójta może być zatrudniony na pół etatu oraz dodatkowo świadczyć pracę na innym stanowisku
Aktualizacja: 13.01.2010
Czy zastępca wójta może pełnić swoją funkcję na część etatu i czy w związku z tym może być zatrudniony na część etatu w urzędzie gminy na innym stanowisku, np. być na część etatu zastępcą kierownika urzędu stanu cywilnego? »
Przy przeniesieniu służbowym nie trzeba ogłaszać konkursu
Aktualizacja: 13.01.2010
Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku inspektora. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy istnieje możliwość - na podstawie art. 7a ustawy o pracownikach samorządowych (lub innego przepisu) - przeniesienia mnie do innego urzędu gminy bez ogłaszania konkursu na stanowisko urzędnicze? »
Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »