Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ochrona zdrowia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ochrona zdrowia.
Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i położnych
Aktualizacja: 12.06.2018
Ministerstwo Zdrowia podejmuje wiele działań by zwiększyć liczbę pielęgniarek i położnych. Jednym z nich jest specjalny program stypendialny, który ma zachęcać do studiowania pielęgniarstwa i położnictwa oraz do podejmowania pracy w tym zawodzie. »
Mapy potrzeb zdrowotnych z zakresu lecznictwa szpitalnego na lata 2019-2021
Aktualizacja: 04.06.2018
Mapy potrzeb zdrowotnych wpływają na poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przez wspomaganie procesów zarządczych w ochronie zdrowia. Publikujemy informację Ministerstwa Zdrowia. »
Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Aktualizacja: 23.05.2018
Prezydent podpisał nowelę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co się zmieni? »
Zmiany w opiece ambulatoryjnej
Aktualizacja: 28.02.2018
Leczenie w trybie ambulatoryjnym polega na tym, że pacjent przychodzi na konkretne badania albo zabiegi. Co się zmieni? »
Lekarz nie podpisze klauzuli opt-out
Aktualizacja: 19.02.2018
Dzięki klauzuli opt-out lekarz zgadza się na dłuższą pracę, a tym samym szpital jest w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską. Lekarze składają jednak wypowiedzenia. »
Brakuje lekarzy i pielęgniarek
Aktualizacja: 10.01.2018
W Polsce brakuje lekarzy oraz pielęgniarek. Kolejki w przychodniach są coraz dłuższe, szpitalne oddziały ratunkowe przeżywają oblężenie. Problemem są również kompetencje lekarzy oraz pielęgniarek, które często nie przystają do wymogów branży i pracodawców. Rada Sektorowa ds. Kompetencji w Opiece Zdrowotnej i Pomocy Społecznej chce opracować katalog kompetencji kluczowych dla personelu medycznego. Przy obecnym deficycie kadrowym potrzebne są też rozwiązania, które zwiększą efektywność lekarzy i pielęgniarek w codziennej pracy. »
Upublicznienie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego już w 2018 r.
Aktualizacja: 10.01.2018
Państwo będzie miało większy wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Od 1 stycznia 2021 r. dyspozytornia medyczna będzie komórką organizacyjną urzędu wojewódzkiego. »
Finansowanie służby zdrowia 2018 - 2025
Aktualizacja: 21.12.2017
Minister Zdrowia podsumował ile udało się przeznaczyć na zdrowie w 2017 r., obiecał także że płace w służbie zdrowia wzrosną. »
Klauzulę opt-out wypowiedziało już 2310 lekarzy
Aktualizacja: 06.12.2017
Służba zdrowia ma poważne problemy. Klauzulę opt-out wypowiedziało już 2310 lekarzy. Czy będzie miał kto Nas leczyć? »
Jakie zmiany czekają ratowników medycznych w 2018 roku?
Aktualizacja: 06.04.2018
Już 1 stycznia 2018 roku mają wejść w życie przepisy nowelizujące ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. »
Czy strajk głodowy młodych lekarzy jest nielegalny?
Aktualizacja: 25.10.2017
Od 2 października 2017 roku młodzi lekarze rozpoczęli strajk głodowy żądając podwyżek, poprawy warunków pracy i zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Cała Polska martwi się o zdrowie młodych lekarzy, ale pojawia się pytanie czy zatem każdy pracownik może rozpocząć bezkarnie strajk głodowy i zastraszyć swojego pracodawcę? Czy warto poświęcać swoje zdrowie dla pieniędzy? Kto powinien ponieść konsekwencje w razie powstania szkód zdrowotnych młodych lekarzy? Czy tak radykalne formy strajku nie powinny być zakazane? »
Wynagrodzenia pracowników medycznych 2017 r.
Aktualizacja: 16.08.2017
Wynagrodzenie lekarzy specjalistów będzie wynosiło niecałe 6,4 tys. zł, lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji około 5 tys. zł mniej, zaś stażysty prawie 3,7 tys. W życie weszły przepisy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych. »
Wynagrodzenia pracowników służby zdrowia do zmiany
Aktualizacja: 01.12.2015
Pracodawcy i związkowcy przekazali na ręce ministra analizę dotyczącą wzrostu wynagrodzeń pracowników służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów rozporządzenia wprowadzającego wyższe płace dla pielęgniarek i położnych wykonujących świadczenia w rodzaju leczenie szpitalne. »
Więzienna służba zdrowia bez ubezpieczeń
Aktualizacja: 24.09.2015
Wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń przekonuje, że jednym z powodów zniesienia obowiązku ubezpieczeń placówek więziennej służby zdrowia jest racjonalizacja wydatków. Jak mówił, koszty zawarcia umów ubezpieczenia wielokrotnie przewyższają koszty ponoszone przez Skarb Państwa z tytułu zasądzeń z powództw dotyczących działalności podmiotów leczniczych dla osób pozbawionych wolności. »
Ile godzin powinni pracować pracownicy medyczni
Aktualizacja: 02.04.2015
Zakład pracy chronionej zajmuje się produkcją. Zatrudnia lekarza wykonującego badania profilaktyczne i pielęgniarkę na umowę o pracę w celu zapewnienia doraźnej opieki medycznej wyłącznie pracownikom (art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji). Jesteśmy wpisani do rejestru podmiotów leczniczych (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej). W strukturze organizacyjnej przychodnia zakładowa wyodrębniona jest jako odrębny dział w pionie prezesa zarządu. Wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem przychodni finansowane są ze środków przedsiębiorstwa, wszelkie faktury wystawiane są również na firmę. »