Zobowiązania podatkowe z różnych tytułów
Aktualizacja: 09.07.2015
Przez" różne tytuły" należy rozumieć zobowiązania z różnych podatków, jak również zobowiązania za różne okresy rozliczeniowe w tym samym podatku. Jaki jest zakres związania organu wskazaniem podatnika w przypadku wpłaty, gdy podatnik ma zaległości podatkowe z różnego rodzaju podatków a dokonywane wpłaty nie pokrywają wszystkich zobowiązań podatkowych ciążących na podatniku? »
Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej
Aktualizacja: 01.07.2015
Interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta »
Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika
Aktualizacja: 17.10.2014
Sąd administracyjny nie może wydać orzeczenia na niekorzyść skarżącego, chyba że stwierdzi naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności. Czy indywidualna interpretacja podatkowa podlega zasadzie refromationis in peius? »
Ewidencja zwrotu podatku za rok poprzedni
Aktualizacja: 15.05.2014
Ewidencja zwrotu podatku za rok poprzedni jest kwestią wymagająca pewnej specjalistycznej wiedzy. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi nadpłata. »
Ewidencja odsetek od zaległości podatkowych
Aktualizacja: 15.05.2014
Zaległość podatkowa powstaje wówczas, gdy należny podatek nie został zapłacony w należnym terminie. Przyczyna takiego opóźnienia nie ma przy tym żadnego znaczenia. Jak »
Koszty uzyskania przychodu w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania
Aktualizacja: 15.05.2014
Podwyższone koszty uzyskania przychodu przysługują w przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika znajduje się poza miejscowością, w której mieści się zakład pracy i pracownik ten nie otrzymuje dodatku za rozłąkę. »
Przestrzeganie tajemnicy skarbowej przez urzędników gminy
Aktualizacja: 15.05.2014
Obowiązek przestrzegania tajemnicy skarbowej dotyczy nie tylko pracowników urzędów oraz izb skarbowych. Również pracownicy samorządowi, w niektórych sytuacjach, są zobowiązani do jej przestrzegania. »
Terminy płatności niepodatkowych
Aktualizacja: 05.12.2013
W jaki sposób należy ustalić termin płatności wierzytelności, jakie wynikają ze stosowania przepisów w zakresie gospodarowania nieruchomościami, np. dotyczące odszkodowania w przypadku zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, albo obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności? »
Opłata śmieciowa - przedawnienie
Aktualizacja: 15.05.2014
Ile lat wynosi termin przedawnienia dochodzenia dla opłaty śmieciowej do budżetu? Kiedy bieg terminu ulega przerwaniu? »
Umarzanie, rozkładanie na raty i odraczanie terminu płatności opłaty śmieciowej
Aktualizacja: 15.10.2013
Jak umarzać, rozkładać na raty i odraczać termin płatności opłaty śmieciowej? Czy znajdzie tu zastosowanie ustawa o finansach publicznych? »
Bezczynność organu podatkowego
Aktualizacja: 25.09.2013
W przypadku bezczynności organu podatkowego można go ponaglić. Gdy to nie pomaga, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego. »
Ordynacja podatkowa - zmiany wchodzą w życie jeszcze w 2013 r.
Aktualizacja: 18.09.2013
Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz ustawy – Prawo celne. »
Zaokrąglanie opłaty śmieciowej i kwoty do zapłaty
Aktualizacja: 06.09.2013
W ramach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach należy zaokrąglać stawki opłaty "śmieciowej" czy kwoty do zapłaty? Zaokrągleniu powinna podlegać w ocenie Izby kwota płaconej przez właścicieli nieruchomości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z dyspozycją art. 63 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. »
Opodatkowanie prowizji od inkasa
Aktualizacja: 17.04.2013
Zgodnie z uchwałą rady gminy, sołtysom przyznano wynagrodzenie prowizyjne za pobór podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz łącznego zobowiązania pieniężnego w danym sołectwie. W niektórych wypadkach prowizja jest niższa niż 200 zł. Czy należy od niej pobierać zryczałtowany podatek, czy można stosować koszty uzyskania przychodu, pobierając zaliczkę na podatek? »
ABC podatków – uprawnienia podatnika
Aktualizacja: 04.03.2013
Znajomość praw podatnika ułatwia wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych oraz dostarcza informacji czego podatnik może oczekiwać i domagać się ze strony organu podatkowego. Poniżej znajduje się opis podstawowych praw podatnika. »
Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »