Ewidencja zwrotu podatku za rok poprzedni
21 lis 2013
Ewidencja zwrotu podatku za rok poprzedni jest kwestią wymagająca pewnej specjalistycznej wiedzy. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi nadpłata.
Ewidencja odsetek od zaległości podatkowych
21 lis 2013
Zaległość podatkowa powstaje wówczas, gdy należny podatek nie został zapłacony w należnym terminie. Przyczyna takiego opóźnienia nie ma przy tym żadnego znaczenia. Jak
Koszty uzyskania przychodu w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania
21 lis 2013
Podwyższone koszty uzyskania przychodu przysługują w przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika znajduje się poza miejscowością, w której mieści się zakład pracy i pracownik ten nie otrzymuje dodatku za rozłąkę.
Przestrzeganie tajemnicy skarbowej przez urzędników gminy
18 lis 2013
Obowiązek przestrzegania tajemnicy skarbowej dotyczy nie tylko pracowników urzędów oraz izb skarbowych. Również pracownicy samorządowi, w niektórych sytuacjach, są zobowiązani do jej przestrzegania.
Terminy płatności niepodatkowych
18 lis 2013
W jaki sposób należy ustalić termin płatności wierzytelności, jakie wynikają ze stosowania przepisów w zakresie gospodarowania nieruchomościami, np. dotyczące odszkodowania w przypadku zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, albo obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności?
Opłata śmieciowa - przedawnienie
23 paź 2013
Ile lat wynosi termin przedawnienia dochodzenia dla opłaty śmieciowej do budżetu? Kiedy bieg terminu ulega przerwaniu?
Umarzanie, rozkładanie na raty i odraczanie terminu płatności opłaty śmieciowej
15 paź 2013
Jak umarzać, rozkładać na raty i odraczać termin płatności opłaty śmieciowej? Czy znajdzie tu zastosowanie ustawa o finansach publicznych?
Bezczynność organu podatkowego
25 wrz 2013
W przypadku bezczynności organu podatkowego można go ponaglić. Gdy to nie pomaga, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.
Ordynacja podatkowa - zmiany wchodzą w życie jeszcze w 2013 r.
18 wrz 2013
Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz ustawy – Prawo celne.
Zaokrąglanie opłaty śmieciowej i kwoty do zapłaty
08 lip 2013
W ramach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach należy zaokrąglać stawki opłaty "śmieciowej" czy kwoty do zapłaty? Zaokrągleniu powinna podlegać w ocenie Izby kwota płaconej przez właścicieli nieruchomości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z dyspozycją art. 63 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Opodatkowanie prowizji od inkasa
17 kwi 2013
Zgodnie z uchwałą rady gminy, sołtysom przyznano wynagrodzenie prowizyjne za pobór podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz łącznego zobowiązania pieniężnego w danym sołectwie. W niektórych wypadkach prowizja jest niższa niż 200 zł. Czy należy od niej pobierać zryczałtowany podatek, czy można stosować koszty uzyskania przychodu, pobierając zaliczkę na podatek?
ABC podatków – uprawnienia podatnika
04 mar 2013
Znajomość praw podatnika ułatwia wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych oraz dostarcza informacji czego podatnik może oczekiwać i domagać się ze strony organu podatkowego. Poniżej znajduje się opis podstawowych praw podatnika.
Indywidualne interpretacje prawa podatkowego - procedura wydania i obowiązywanie
08 lis 2011
Maksymalny termin na wydanie interpretacji wynosi 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku, chociaż powinna ona zostać wydana bez zbędnej
zwłoki. W przypadku, gdy organ nie dochowa 3-miesięcznego terminu, mamy do czynienia z tzw. „milczącą interpretacją”, oznaczającą akceptację stanowiska wnioskodawcy.
Rozliczanie podatków przez organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego
20 paź 2011
Jakie zadania należą do komórki organizacyjnej w urzędzie gminy prowadzącej rachunkowość podatków? Jak prawidłowo udokumentować przypisy, odpisy oraz zwroty podatków, a jak wygaśnięcie zobowiązania podatkowego?
Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego
26 wrz 2011
Przed złożeniem wniosku o wydanie interpretacji warto pamiętać o kilku
warunkach, które muszą być spełnione, aby organ upoważniony mógł dokonać
wykładni prawa podatkowego.
Interpretacje indywidualne prawa podatkowego - organy uprawnione
21 wrz 2011
Rozporządzeniem z dnia 1 marca 2011 r.
Minister Finansów upoważnił Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi do
wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego. Zmiana ta
obejmuje wnioskodawców mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w
województwie lubelskim, łódzkim, opolskim oraz świętokrzyskim. W związku
z powyższą zmianą warto przypomnieć zasady ustalania właściwości organów w zakresie
wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku
11 mar 2011
Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.
Zaokrąglanie odsetek za zwłokę
25 lis 2009
Ośrodek Pomocy Społecznej nalicza i pobiera odsetki ustawowe od należności stanowiących dochód budżetu państwa oraz budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Czy takie odsetki należy zaokrąglać?
Nie każdy podatek dla gminy będzie można płacić kartą
28 maja 2008
Podatki stanowiące dochody budżetu jednostek samorządowych będzie można płacić za pomocą kart. Rady urzędów miast, powiatów i gmin w drodze uchwały będą mogły wprowadzić terminale dla kart. Podatki, stanowiące dochody budżetów gmin, ale uiszczane w urzędzie skarbowym, nie będą mogły być płacone kartą.
Kiedy i jak złożyć skargę na bezczynność organu podatkowego
21 lip 2007
Organy podatkowe powinny działać wnikliwie i szybko. Jeśli jednak urząd jest opieszały, można go ponaglić. Gdy to nie pomoże, pozostaje złożenie skargi do sądu na bezczynność organu.