Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rachunkowość budżetowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rachunkowość budżetowa.
Aktualizacja: 01.06.2015
Gmina, realizując swoje zadania, zakupuje nieruchomości (np. grunty) pod przyszłe inwestycje. Czy wydatki te uznać należy za strukturalne i ewentualnie w jakim kodzie należy je ewidencjonować? »
Czy wydatki na stypendia za osiągnięte wyniki sportowe stanowią wydatki o charakterze strukturalnym
Aktualizacja: 01.06.2015
Prezydent miasta przyznaje wypłacane miesięcznie stypendia sportowe za osiągnięte wyniki sportowe. Są one otrzymywane przez młodzież za osiągnięcie wysokich wyników w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym. Czy wydatki z tego tytułu stanowią wydatki strukturalne i gdzie ewentualnie należy je zakwalifikować? »
W jakim paragrafie ująć zakup psów służbowych
Aktualizacja: 29.05.2015
Jesteśmy jednostką budżetową. W ramach zadania zleconego przez jednostkę nadrzędną realizujemy zakup psów służbowych. Dla realizacji tego zakupu musimy zawierać umowy cywilne z hodowcami psów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, są osobami fizycznymi. Czy realizacja zakupu psa na podstawie takiej umowy powinna być sklasyfikowana w § 417 „Wynagrodzenia bezosobowe”, czy też w ramach § 4210 „Zakup materiałów i wyposażenia”? »
Zapisy księgowe dotyczące nakładów poniesionych na prace modernizacyjne
Aktualizacja: 29.05.2015
Ulepszenia w obcych środkach trwałych, analogicznie jak własne środki trwałe jednostki, podlegają odpisom umorzeniowym lub amortyzacyjnym. Do naliczania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych stosuje się zasady ogólne obowiązujące w jednostce. »
Klasyfikacja i ewidencja umowy z Krajowym Rejestrem Długów
Aktualizacja: 29.05.2015
Możliwość odpłatnego umieszczania dłużników i korzystania z bazy Krajowego Rejestru Długów, w świetle tak zawartej umowy, należy potraktować jako usługę. Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej zaklasyfikować taki wydatek? W jaki sposób ująć go w ewidencji księgowej? »
Jak ująć w księgach rachunkowych zakup kserokopiarki?
Aktualizacja: 12.05.2015
Zakupioną kserokopiarkę, w przypadku gdy nie wymaga montażu czy innych prac konfiguracyjnych, należy zaliczyć do środków trwałych. Natomiast w przypadku, gdy dopuszczenie kserokopiarki do używania uwarunkowane jest uprzednim wykonaniem prac montażowych czy konfiguracyjnych, należy taki zakup zaksięgować na koncie 080 „Środki trwałe w budowie (inwestycje)”. »
W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu udziału w Programie Powszechnej Dwujęzyczności
Aktualizacja: 18.03.2015
Przedszkole funkcjonujące przy zespole szkół bierze udział w programie pod nazwą Program Powszechnej Dwujęzyczności. Otrzymaliśmy fakturę, na której wystąpiły dwie pozycje: Program Powszechnej Dwujęzyczności (pakiet nr 1 – kwota 1200 zł) oraz certyfikat uczestnictwa w programie wraz z licencją na korzystanie z zestawu do placówki (kwota 200 zł). Jaki paragraf klasyfikacji budżetowej należy zastosować dla tych wydatków? »
Opłata za ślub poza urzędem stanu cywilnego - klasyfikacja budżetowa
Aktualizacja: 09.03.2015
Jak powinna wyglądać prawidłowa klasyfikacja opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego? Wyjaśnień udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach. »
Nowe rozdziały klasyfikacji budżetowej
Aktualizacja: 08.01.2015
W związku z wprowadzeniem do klasyfikacji budżetowej dwóch nowych rozdziałów 80149 oraz 80150 jednostki budżetowe powinny w ciągu 3 miesięcy dostosować uchwały budżetowe do nowych przepisów. »
Klasyfikacja budżetowa 2015 - zmiany w rozporządzeniu
Aktualizacja: 05.01.2015
1 stycznia 2015 r. zmieniła się część przepisów rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. Co się zmieniło? »
W którym kodzie należy ująć wydatki związane z wymianą kotłowni
Aktualizacja: 16.12.2014
Jednostka dokonała zmiany sposobu ogrzewania, wymieniając kotłownię węglową na kotłownię gazową. Czy wydatki związane z tą wymianą są wydatkami strukturalnymi? »
INFORRB poleca: Jak przygotować księgi do zamknięcia
Aktualizacja: 11.12.2014
Czynności poprzedzające zamknięcie ksiąg rachunkowych należy dostosować do specyfiki jednostki oraz do ustaleń przyjętych w polityce rachunkowości danej jednostki. Od właściwego zamknięcia ksiąg zależy prawidłowe sporządzenie sprawozdania finansowego. »
INFORRB poleca: Weryfikacja sald kont niewykazujących obrotów
Aktualizacja: 02.12.2014
Obowiązkowej inwentaryzacji okresowej podlegają wszystkie aktywa i pasywa wykazane w księgach rachunkowych jednostki, stąd też przeprowadzając weryfikację sald wykazanych w ewidencji księgowej na koniec danego roku obrotowego, nie można pomijać wartości tych składników majątkowych (np. należności, zobowiązań, inwestycji rozpoczętych), w odniesieniu do których w danym roku nie zarejestrowano żadnych operacji wpływających na zmianę ich wartości. »
Procedura zamknięcia ksiąg rachunkowych w likwidowanej szkole
Aktualizacja: 24.11.2014
Zamknięcie ksiąg rachunkowych oznacza doprowadzenie ich do stanu, w którym nieodwracalnie wyłączona jest możliwość dokonywania zapisów księgowych w tychże księgach (zbiorach danych tworzących księgi rachunkowe). Taką definicję podaje ustawodawca w art. 12 ust. 5 o rachunkowości. »
Aktualizacja: 20.11.2014
Metoda ta stosowana jest do tych rodzajów majątku, których nie inwentaryzuje się poprzez spis z natury i potwierdzenie salda. Celem inwentaryzacji w drodze weryfikacji sald jest ustalenie, czy rzeczywiście posiadane dokumenty potwierdzają istnienie określonego salda oraz czy jest ono realne i prawidłowo wycenione. »