Pytania o urlop wychowawczy udzielany w częściach
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Tak, urlop wychowawczy może być udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Jeśli więc pracownica spełnia inne wymagane prawem warunki, to nie ma przeszkód, by kontynuowała korzystanie z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, a następnie skorzystała także z urlopu wychowawczego na drugie dziecko.
UZASADNIENIE
Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy, w celu sprawowania osobistej opieki na dzieckiem. Wymiar tego urlopu wynosi co do zasady 36 miesięcy i jest on udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia (art. 186 § 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Urlopu tego można udzielić w nie więcej niż 5 częściach (art. 186 § 8 k.p.), a liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.
Zasady korzystania z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko
Ustalenie uprawnień rodzicielskich pracownicy, o której mowa w pytaniu, wymaga oczywiście dokonania bardziej szczegółowej analizy (także w zakresie korzystania z tego uprawnienia przez ojca dziecka), jednak na pierwszy rzut oka skorzystanie z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko wydaje się możliwe, ponieważ:
- pracownica wykorzystała dotychczas jedynie 8 miesięcy tego urlopu,
- będzie to dopiero druga część urlopu wychowawczego,
- pierwsze dziecko ukończy szósty rok życia w 2023 r.
Na tych samych zasadach pracownica będzie mogła od stycznia 2024 r. skorzystać z urlopu wychowawczego na drugie dziecko, nie ma bowiem obowiązku rozpoczęcia tego urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Pracownica może złożyć wniosek o jego udzielenie w dowolnym momencie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. W przypadku drugiego dziecka, o którym mowa w pytaniu, upłynie on wraz z zakończeniem 2027 r.
(…)
Podstawa prawna
-
art. 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162)
MAŁGORZATA MASŁOWSKA
prawnik specjalizujący się w tematyce prawa podatkowego i prawa pracy, redaktor merytoryczny dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa"
Artykuł pochodzi z: „Rachunkowość Budżetowa”
REKLAMA
REKLAMA