reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Wiadomości

Zakup oleju opałowego a split payment i GTU

Aktualizacja: 19.02.2021

Dom pomocy społecznej zawiera z kontrahentami umowy ramowe na dostawę paliwa opałowego. Poszczególne zakupy nie przekraczają wartości 15 000 zł, ale ogólna wartość zamówienia w czasie trwania sezonu grzewczego wzrasta. Czy na potrzeby stosowania mechanizmu podzielonej płatności wartość tych zamówień należy sumować? Czy do zakupu paliwa opałowego należy stosować kod GTU? »

Wyliczanie trzynastki w 2021 r. - nowa wykładnia resortu pracy

Aktualizacja: 16.02.2021

Wyliczanie trzynastki. W odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej resort pracy zmienił zdanie w sprawie sposobu wyliczania trzynastki. Jak poprawnie wyliczyć trzynastkę w 2021 r.? »

Darowizna majątku ruchomego dla spółdzielni socjalnej

Aktualizacja: 12.02.2021

Czy jednostka budżetowa podległa powiatowi może dokonać nieodpłatnego przekazania lub darowizny majątku ruchomego spółdzielni socjalnej? »

Klasyfikacja budżetowa opłaty za pełnomocnictwo pocztowe

Aktualizacja: 12.02.2021

Jak należy sklasyfikować wydatek w zakresie pełnomocnictwa pocztowego tytułem upoważnienia na odbieranie korespondencji służbowej z poczty? Czy będzie to § 430 „Zakup usług pozostałych”, czy § 443 „Różne opłaty i składki”? »

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r.

Aktualizacja: 10.02.2021

Waloryzacja rent i emerytur - ile wynosi wskaźnik waloryzacji w 2021 r.? Ile wyniosą emerytury i renty? »

Umowa o dzieło, umowa zlecenia i umowa o roboty budowlane w świetle orzecznictwa

Aktualizacja: 05.02.2021

Czy remont budynku domu pomocy społecznej może stanowić przedmiot umowy o dzieło? »

Jaka jest data uiszczenia opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Aktualizacja: 29.01.2021

Jaką datę bierze się pod uwagę przy opłacie za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu? Datę przelewu przez przedsiębiorcę czy datę, w którym dniu opłata wpływa na konto urzędu? »

Zmiany i nowości w 2021 r. w przepisach ważnych dla księgowych

Aktualizacja: 25.01.2021

Zmiany dla księgowych 2021. W 2021 r. służby finansowo-księgowe czeka wiele zmian i nowości. Zmiany dotyczą m.in.: klasyfikacji budżetowej, sprawozdawczości w zakresie operacji finansowych, VAT (w tym JPK_VAT), wdrożenia przepisów o PPK czy obowiązku zgłaszania umów o dzieło do ZUS. Ponadto w związku z trwającym stanem epidemii COVID-19 służby finansowo-księgowe cały czas powinny być przygotowane na kolejne zmiany. »

Jak oznaczać bony w nowym JPK_VAT (B_SPV)

Aktualizacja: 22.01.2021

Czy w nowym JPK_V7M należy oznaczać symbolem procedury szczególnej B_SPV, B_SPV_DOSTAWA sprzedaż przez nas klientom karnetów, kart rabatowych (wartość pustej karty), doładowanie karty rabatowej na usługi basenu, kręgielni, sauny (połączone na karcie w jednej stawce). »

Klasyfikacja budżetowa wydatków poniesionych przez jednostkę jako najemcę lokalu

Aktualizacja: 22.01.2021

Jak należy sklasyfikować opłatę za montaż tablicy informacyjnej i domofonu na elewacji budynku naliczonej zgodnie z uchwałą właściwej wspólnoty mieszkaniowej? Czy będzie to § 430 „Zakup usług pozostałych”, czy może § 443 „Różne opłaty i składki”? »

Prawo do dodatku z "Programu asystent rodziny na rok 2020" dla zleceniobiorcy

Aktualizacja: 22.01.2021

Czy asystentowi rodziny zatrudnionemu na umowę zlecenia przysługiwał jednorazowy dodatek w ramach resortowego „Programu asystent rodziny na rok 2020"? Jeśli tak, to czy przed wypłatą należało aneksować umowę zlecenia? »

Obliczanie wynagrodzenia za miesiąc, w którym nastąpiło obniżenie etatu i przestój

Aktualizacja: 15.01.2021

Jak należało obliczyć wynagrodzenie pracownika jednostki, który w listopadzie 2020 r. przeszedł z przestoju i całości etatu na obniżenie wymiaru czasu pracy do 0,8? »

Jak dokumentować opłatę za pobyt w DPS

Aktualizacja: 15.01.2021

Jak prawidłowo dokumentować wpłaty podopiecznych (ich rodzin) za pobyt w domu pomocy społecznej, aby mogły one stanowić podstawę do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej? »

Czy można stosować podwyższone koszty w czasie pracy zdalnej

Aktualizacja: 15.01.2021

W związku z trwającą epidemią COVID-19 część pracowników jednostki została skierowana do pracy zdalnej. Są wśród nich osoby, wobec których przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy dotychczas były stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodów, gdyż ich miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a nie uzyskują dodatku za rozłąkę. Czy w sytuacji, gdy pracownicy świadczą pracę zdalnie, nadal należy stosować się do złożonych przez nich oświadczeń i uwzględniać w rozliczeniach podwyższone koszty? Jeśli nie, to jakie koszty zastosować w miesiącu, w którym pracownicy częściowo pracowali w siedzibie jednostki, a częściowo zdalnie? »

Czy za czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracownik samorządowy zachowuje prawo do dodatku stażowego

Aktualizacja: 22.12.2020

W naszej jednostce do niedawna stosowano zasadę, że za czas przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego dodatek stażowy był wypłacany w pełnej kwocie i nie wliczano go do podstawy świadczenia. Uznawano, że okres rehabilitacji też jest chorobą. Ostatnio coraz częściej w literaturze przedmiotu można spotkać opinię, że przy świadczeniu rehabilitacyjnym należy postąpić jak przy zasiłku macierzyńskim, czyli podstawę świadczenia należy zwiększyć o dodatek za wysługę lat. Która interpretacja jest właściwa? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Kowalczyk-Borek

Ekspert ds Compliance, PwC Advisory

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama