Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ubezpieczeniowe: Łączenie umowy o pracę i kontraktu menadżerskiego

Składki ubezpieczeniowe: Łączenie umowy o pracę i kontraktu menadżerskiego
Składki ubezpieczeniowe: Łączenie umowy o pracę i kontraktu menadżerskiego
Shutterstock

W spółce mamy zamiar zatrudnić osobę w ramach kontraktu menedżerskiego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wskazana osoba jest już członkiem rady nadzorczej w innej spółce i z tego tytułu podlega tam ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu. Czy w powyższej sytuacji w naszej spółce ta osoba powinna podlegać obowiązkowym składkom emerytalno-rentowym, składce wypadkowej, zdrowotnej oraz dobrowolnej chorobowej?

RADA

W opisanym przypadku nie dojdzie do zbiegu ubezpieczeń społecznych. Kontrakt menedżerski należy traktować w tym przypadku jako umowę cywilnoprawną i w związku z tym obowiązkowe będzie ubezpieczenie społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe, dobrowolne chorobowe oraz ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Osoby fizyczne, które wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Są objęte tymi ubezpieczeniami od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia. Z obowiązku tego wyłączone są jedynie osoby:

- które posiadają inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, zwalniający je z tych ubezpieczeń z racji wykonywanego zlecenia,
- będące uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Jeżeli pełnienie funkcji członka rady nadzorczej odbywa się za wynagrodzeniem, to stanowi wówczas odrębny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych (społecznych). Członkowie rad nadzorczych spełniający warunki do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (np. z umowy zlecenia) podlegają ubezpieczeniom również z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.

To oznacza, że zawierając umowę cywilnoprawną z osobą pełniącą funkcję członka rady nadzorczej pobierającego z tego tytułu wynagrodzenie, należy zgłosić ją jako zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego oraz naliczać jej i opłacać składki na te ubezpieczenia.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są członkami rad nadzorczych, wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji. Obowiązek ten dotyczy:

  1. wszystkich członków rad nadzorczych, którzy pobierają wynagrodzenie z tego tytułu, bez względu na posiadanie innego tytułu do ubezpieczeń społecznych i bez względu na fakt posiadania uprawnienia do emerytury lub renty,
  2. członków rad nadzorczych, w których taki organ występuje.

Członkowie rad nadzorczych nie są objęci obowiązkiem ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Członkowie rad nadzorczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia powołania na członka rady nadzorczej, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zaczął tę funkcję wykonywać odpłatnie, do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji. W sytuacji, gdy członkowi rady nadzorczej przyznano by wynagrodzenie dopiero po pewnym czasie od momentu powołania do pełnienia tej funkcji, obowiązek ubezpieczeń społecznych powstaje dopiero od dnia przyznania wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe członków rad nadzorczych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Emilia Derucka

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Dagmara
    2023-04-12 08:39:48
    Sporo na ten temat czytałam w portalu księgowym od WiP. Polecam jeśli ktoś też pracuje w księgowości. Wydawnictwo Wiedza i Praktyka często współpracuje z renomowanymi autorami i ekspertami w swoich dziedzinach.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy nauczyciele mogą oczekiwać wyższego dodatku stażowego?

Komu przysługuje wyższy dodatek stażowy? RIO wyjaśnia zasady naliczania świadczenia

Lista bezpłatnych modeli laptopów dla uczniów

Centrum Obsługi Administracji Rządowej ogłosiło dziś zweryfikowaną listę firm, które mogą podpisać umowę ramową na dostarczenie laptopów dla czwartoklasistów.

Jak organizacje pozarządowe realizują przedsięwzięcia sołeckie

Czy formą realizacji przedsięwzięcia sołeckiego może być jego wykonanie przez organizację pozarządową finansowane dotacją z budżetu gminy? Czy we wniosku sołeckim można w ogóle wskazać formę realizacji przedsięwzięcia?

Analiza prawna: Dochód gminy nie jest równoznaczny z prowadzeniem działalności gospodarczej

Potencjalna możliwość osiągnięcia przez gminę dochodów nie świadczy o tym, że gmina prowadzi działalność o charakterze zarobkowym, tym samym nie stanowi przesłanki do uznania, że gmina prowadzi działalność gospodarczą.

Zmniejsz swoje zaległości: Jak skorzystać z ulg na opłaty śmieciowe

Opłaty za odpady nie są należnościami cywilnoprawnymi - dlatego ulg do zaległości z tego tytułu udziela się zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. 

Program Olimpia to 360 hal sportowych za 730 mln zł. Nowe wnioski od 1 czerwca 2023 r.

W ramach zakończonego właśnie pierwszego naboru dofinansowana zostanie budowa 360 hal przyszkolnych, łączną kwotą ponad 730 mln zł - poinformował Bortniczuk w "Polska. Metropolia Warszawska".

Gminy i zabytki po wyroku Trybunału Konstytucyjnego [wywiad]

Dr hab. K. Zalasińska w wywiadzie: wyrok TK musi być przyczynkiem do dyskusji o kwestiach ustrojowych w ochronie zabytków.

Od 1 lipca 2023 r. nowe tabele zaszeregowania pracowników samorządowych. Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu

1 lipca 2023 r. wejdą w życie ważne zmiany dla samorządowców. Zmieni się rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Wspólne ubieganie się o zamówienie publiczne

Wspólne ubieganie się o udzielenie zamówienia przez kilka podmiotów stanowi sytuację wymagającą szczególnych uregulowań. Dotyczy to zarówno sposobu ich reprezentacji, podstawy funkcjonowania czy też sposobu udowodnienia spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Czy gmina zapłaci VAT, jeśli najemca korzysta z lokalu bez umowy

Bezumowne korzystanie z lokalu co do zasady nie jest świadczeniem usługi najmu. Tym samym czynność taka nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ale uwaga, istotne znaczenie ma to, czy korzystanie z lokalu bez umowy odbywa się za przyzwoleniem właściciela. 

DGP: Ile w Polsce w 2024 r. wyniesie europejska pensja minimalna?

Wszystko wskazuje na to, że w 2024 Polska może być jednym z kilku krajów unijnych z najwyższą płacą minimalną. O ile średnia pensja Polaków nadal jest bardzo niska w porównaniu do innych mieszkańców Unii, wynagrodzenie minimalne może znacząco wzrosnąć.

MI: dofinansowanie zadań samorządowych z rezerwy subwencji ogólnej w 2023 r.

Zespół ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniował przedstawiony przez rząd podział środków rezerwy subwencji ogólnej na 2023 rok.

Kiedy sąd uwzględni wniosek gminy o przywrócenie terminu?

Urlop pracownika, jego choroba albo wypadek nie mogą być podstawą przywrócenia terminu do złożenia pisma w sądzie. 

Jak gmina może uzyskać dofinansowanie na autobusy w 2023 r.?

Ministerstwo Infrastruktury informuje: trwa nabór wniosków w konkursie autobusowy.

Darmowe laptopy dla uczniów i nauczycieli [szczegóły, projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. 

Nie będzie zakazu pracy samorządowców w podmiotach dysponujących środkami publicznymi

Posłowie sejmowej komisji ds. petycji odrzucili pomysł ustanowienia zakazu nawiązywania przez radnych i pracowników samorządowych stosunków prawnych z podmiotami i spółkami dysponującymi środkami publicznymi.

Zakup do szkoły ekspresu do kawy

Czy dyrektor szkoły może zakupić ze środków szkoły ekspres do kawy dla pracowników?

Ciąża pracownicy a praca przy komputerze

Przepisy prawa pracy, w tym bhp, w sposób szczególny traktują kobiety w ciąży. Przejawia się to nie tylko wyjątkową ochroną stosunku pracy, ale również obowiązkiem zapewnienia przez pracodawcę restrykcyjnie określonych warunków pracy. 

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

„Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami” to pierwsza na rynku wydawniczym publikacja tego typu, która omawia rewolucyjne zmiany w prawie pracy dostosowujące polskie przepisy do dyrektywy work life balance i tzw. dyrektywy rodzicielskiej.

Czy dopuszczalne jest składanie ofert za pośrednictwem poczty
Nieobecność pracownika a ryczałt za używanie do celów służbowych samochodu osobowego pracownika

Kwotę ustalonego ryczałtu za używanie do celów służbowych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy należy zmniejszać o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika.

Średnia pensja w urzędach samorządowych wzrosła o 707,83 zł brutto. Poza samorządami zarabia się dużo więcej

6536,07 zł brutto wyniosło w 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w administracji samorządu terytorialnego - podał Główny Urząd Statystyczny. To o prawie 707,83 zł brutto więcej niż w 2021 r. (5828,24 zł). Najbardziej wzrosły średnie pensje w urzędach marszałkowskich. 

Ile razy w postępowaniu administracyjnym można wzywać wnioskodawcę, aby uzupełnił braki formalne

Ile razy można wzywać wnioskodawcę na podstawie art. 64 § 2 k.p.a., aby uzupełnił braki formalne?

Czy pracownik powołany do krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych ma prawo do urlopu bezpłatnego

Pracodawca otrzymał zawiadomienie z Wojskowego Centrum Rekrutacji o powołaniu żołnierza rezerwowego do odbycia krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych z terminem stawiennictwa 1na dzień 7 kwietnia 2023 r.

Jak zaksięgować udział w PIT w gminie

Na konto urzędu gminy wpływają środki z tytułu udziału w PIT - rok 2023, klasyfikacja budżetowa 75621 0010. Księguję w organie 133/224, 224/901 75621 0010. Czy jest to prawidłowe księgowanie?