REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach

Nagroda jubileuszowa nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach
Nagroda jubileuszowa nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa nauczyciela. Jak prawidłowo naliczać staż uprawniający do nagrody jubileuszowej nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach?

Nagroda jubileuszowa nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach

PROBLEM

REKLAMA

Nauczyciel zatrudniony w szkole A na pełen etat rozpoczyna równolegle pracę w szkole B w pensum 8/18. Dodatek stażowy w szkole B będzie wypłacany po 3 latach pracy - świadectwa stanowiące podstawę dodatku stażowego w szkole A nie będą brane pod uwagę w szkole B. Czy analogicznie należy postępować przy wypłacie nagrody jubileuszowej, tzn. czy świadectwa potwierdzające staż pracy do nagrody jubileuszowej w szkole A nie powinny być już uwzględnione w szkole B do nagrody jubileuszowej?

ODPOWIEDŹ

Świadectwa potwierdzające wysługę pracy do nagrody jubileuszowej w szkole A powinny być uwzględnione także w szkole B do prawidłowego naliczenia stażu uprawniającego do jubileuszówki.

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela - zasady wypłaty

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile przepisy płacowe dla nauczycieli wyraziście opisują zasady wypłaty dodatku za wysługę lat także wtedy, gdy pedagog jest zatrudniony w kilku szkołach, to analogicznych zapisów nie ma w przypadku nagród jubileuszowych. Wiadomo, że:

  1. do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, oraz że
  2. w przypadku równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody zalicza się jeden z tych okresów.

Ograniczenie wskazane w § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy - w brzmieniu: nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się okresy zatrudnienia - dotyczy więc wyłącznie dodatku stażowego, co oznacza, że nie należy go stosować do nagród jubileuszowych. Nie zawsze stawka procentowa dodatku będzie więc zbieżna z obowiązkiem wypłaty jubileuszówki, a ponadto w przypadku zatrudnienia w kilku jednostkach nagroda ta może być wypłacana w odmiennych terminach i w różnej wysokości.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Z dniem 1 września 2021 r. nauczyciel rozpoczął pracę w szkole podstawowej w wymiarze 8/18 pensum. Od 2010 r. jest on na stałe zatrudniony w liceum w wymiarze 18/18 pensum. Posiada on również świadectwo pracy sprzed tego zatrudnienia, które legitymuje 9 lat pracy pedagoga. W dniu 1 września liceum przyznało nauczycielowi 20-procentowy dodatek za wysługę lat oraz nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy w wysokości 75% podstawy wymiaru.

Ponieważ nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin w liceum, to do celów naliczenia dodatku stażowego szkoła podstawowa nie może uznać zakończonego i potwierdzonego okresu 9-letniej pracy sprzed 2010 r. Nauczyciel ten otrzyma dodatek stażowy w wysokości 3% po przepracowaniu 3 lat, tj. z 1 września 2024 r. Zakończony okres zatrudnienia może być jednak wliczony do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej, którą, jeśli nauczyciel nadal będzie świadczył dodatkową pracę szkoła podstawowa wypłaci nauczycielowi za 11 lat.

Podstawa prawna

  • art. 33, art. 47 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 4)

  • § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418)

  • § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 416; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 787)

©℗

Autor: ANNA KOPYŚĆ - ekspert prawa pracy i wynagrodzeń, szkoleniowiec, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej, redaktor merytoryczny dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA