Czy gmina zapłaci VAT, jeśli najemca korzysta z lokalu bez umowy
REKLAMA
REKLAMA
Dorozumiana, milcząca zgoda właściciela nieruchomości na jej użytkowanie przez dotychczasowego użytkownika skutkować będzie opodatkowaniem jako świadczenie usług. Może się wtedy pojawić konieczność rozliczenia VAT. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
REKLAMA
Czy gmina zapłaci VAT, jeśli najemca korzysta z lokalu bez umowy
REKLAMA
Istnieją takie sytuacje, w których dochodzi do korzystania z danej nieruchomości bez stosownej umowy (lub innej podstawy prawnej). W takim przypadku właściciel może dochodzić roszczeń. Te zależne będą od charakteru zajęcia mienia oraz czasu jego trwania. Od momentu utraty tytułu prawnego do nieruchomości do momentu jej zwrotu najemca nieruchomości może zostać obciążony opłatą (odszkodowaniem) za bezumowne z niej korzystanie. W jaki sposób zakwalifikować uzyskaną opłatę w kontekście zobowiązania podatkowego? Kwestię tę w niniejszym artykule będziemy rozstrzygać w kontekście gminy jako właściciela lokalu, z którego najemca korzysta bez umowy.
Rozróżnia się dwa rodzaje bezumownego korzystania z nieruchomości - w złej albo w dobrej wierze. W pierwszym przypadku korzystający z nieruchomości musi mieć świadomość, że nie ma do tego prawa, co w praktyce oznacza, że została o tym skutecznie poinformowana. W drugim przypadku dzieje się to bez jej wiedzy.
Podmiot posiadający prawo do danej nieruchomości może dochodzić roszczeń w stosunku do podmiotu korzystającego z niej w sposób nieuprawniony. Kwestię tę reguluje Kodeks cywilny (dalej: k.c.). Właściciel w szczególności ma prawo żądać wydania mu zajętej bezprawnie nieruchomości (roszczenie windykacyjne z art. 222 § 1 k.c.) oraz/lub może domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości, nad którą nie ma władztwa. Jeśli posiadanie zaistniało w złej wierze, posiadacz zobowiązany będzie do zapłaty za cały okres władania (art. 225 k.c.), jeśli w dobrej wierze -zapłata liczona będzie od chwili, w której ten dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie nieruchomości (art. 224 § 2 k.c.).
(…)
Małgorzata Wyrwas
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.