Paragraf 4410 Podróże służbowe krajowe - nieprawidłowości
REKLAMA
REKLAMA
Podróże krajowe służbowe
Interpretacja zapisów klasyfikacji budżetowej w kontekście paragrafu 4410 jest bardzo rygorystyczna i winno się ją stosować bardzo wąsko. Brak słów takich jak: "w szczególności", "np.", 'itd.", które występują przy innych paragrafach może być dowodem na takie stanowisko w omawianej kwestii.
REKLAMA
REKLAMA
Z tego powodu literalnie należy stosować przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, które precyzyjnie wymienia katalog należności, które przysługują pracownikom w sytuacji zidentyfikowanej jako podróż służbowa krajowa.
W związku z powyższym klasyfikacja wydatków ponoszonych na noclegi przy delegacjach krajowych pracowników powinna być wypadkową okoliczności, w których pracownik płaci za nocleg np. w hotelu, a następnie poprzez fakt rozliczenia podróży krajowej otrzymuje zwrot poniesionych kosztów, czyli wypełnia się dyrektywa koincydencji zapisów prawnych.
Tak dokonany wydatek na zwrot za nocleg przy delegacji krajowej prawidłowo byłby kwalifikowany na paragraf 4410.
Polecamy: Rachunkowość budżetowa
W sytuacji, gdy usługa noclegowa czy hotelowa przy podróżach służbowych krajowych jest zakupem bezpośrednim jednostki, a faktury dokumentujące tę operację gospodarczą wpływają bezpośrednio do jednostki, która bezpośrednio dokonuje wydatku na rzecz kontrahentów na podstawie zawartych umów, wydatki ponoszone bezpośrednio przez jednostkę budżetową, która zakupuje usługę hotelową z pominięciem pracownika, który odbywał albo odbywał będzie podróż służbową nie jest zwrotem kosztów za nocleg. Nie spełnia zatem koniecznej i niezbędnej przesłanki kwalifikacji na paragraf 4410. To paragraf 4300 – zakup usług pozostałych jest właściwy w świetle obowiązujących przepisów prawnych do objęcia tego typu wydatku.
Paragrafem 4430 klasyfikuje się, bowiem wydatki na zakup usług, z wyjątkiem usług świadczonych przez osoby fizyczne, objętych paragrafami 401 do 403, 405, 406, 408,410, 417 oraz usług z paragrafu 426 do 429, 432 do 440, 461 do 463, 470.
W opisie do paragrafu użyty przez ustawodawcę zwrot "w szczególności" odnośnie katalogu usług tego paragrafu jednoznacznie i kategorycznie wskazuje na to, iż:
- wymienione rozporządzeniem usługi są tylko przykładami;
- jest to katalog otwarty.
Jedyną przesłanką wykorzystania tego paragrafu jest to, że usługa nie podlega klasyfikacji na wymienione precyzyjnie paragrafy.
Implikacją takiego stanu rzeczy jest prawidłowość zaliczenia usługi na nocleg opisanego przypadku odnośnie podróży służbowej krajowej do paragrafu 4300.
Zobacz również: Paragraf 4420 Podróże służbowe zagraniczne - nieprawidłowości
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2010 r., nr 38 poz. 207 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.