Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zamówienia publiczne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zamówienia publiczne.
Prawo zamówień publicznych - nowelizacja podpisana
Aktualizacja: 11.07.2016
Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych ma na celu uelastycznienie oraz uproszczenia procedur. Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. »
Uzupełnienie braków formalnych oferty przed wezwaniem
Aktualizacja: 07.07.2016
Czy zamawiający jest zobowiązany wezwać do uzupełnienia braków formalnych oferty, jeżeli wykonawca samodzielnie już je uzupełnił? »
Złożenie oferty w ostatniej chwili
Aktualizacja: 04.07.2016
Czy za moment złożenia oferty należy uznać godzinę, o której wykonawca stawił się w siedzibie zamawiającego, czy też godzinę zarejestrowania oferty? Kiedy termin złożenia oferty zostaje dochowany? »
Nieścisłości w ofercie podstawą do jej odrzucenia?
Aktualizacja: 27.06.2016
Czy jeżeli za pośrednictwem swoich wyjaśnień wykonawca nie usunie niezgodności oferty, to należy ją odrzucić? Czy wszystkie niezgodności oferty muszą stanowić podstawę do jej odrzucenia? »
Wyjaśnienie ceny oferty - procedura
Aktualizacja: 24.06.2016
Procedurę, jaką powinien stosować zamawiający, wyjaśniając cenę ofert omówiła w jednym z wyroków Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Co wynika z tego orzeczenia? »
Dodatkowe wymagania dla podmiotów zagranicznych
Aktualizacja: 16.05.2016
Czy zamawiający może żądać spełnienia różnych wymagań w zależności od tego czy wykonawca ma siedzibę w Polsce czy też za granicą? Czy takie żądanie stoi w sprzeczności zasadą równego traktowania wykonawców? »
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia - elektronicznie lub papierowo
Aktualizacja: 22.04.2016
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia od 18 kwietnia 2018 r. będzie mógł być przekazywany tylko w formie elektronicznej. Jakie informacje powinien zawierać formularz JEDZ? »
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) - jak stosować?
Aktualizacja: 19.04.2016
Wykonawcy od 18 kwietnia 2016 r. mogą składać Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) na formularzu, stanowiącym załącznik do Rozporządzenia wykonawczego KE (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiającego standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Urząd Zamówień Publicznych opracował specjalną instrukcję, dotyczącą korzystania z formularza. »
Zamówienia publiczne - jakie przepisy stosować od 18 kwietnia 2016 r.?
Aktualizacja: 18.04.2016
Urząd Zamówień Publicznych wyjaśnia, jakie przepisy należy stosować do postępowań wszczętych od 18 kwietnia 2016 r. Proces legislacyjny dotyczący rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw nie został jeszcze zakończony. Mając jednak na względzie opóźnienie we wdrożeniu ww. dyrektyw do porządku krajowego, w celu uniknięcia ryzyka popełnienia przez polskich zamawiających ewentualnych nieprawidłowości związanych z powyższym, w szczególności w zakresie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz konkursów finansowanych ze środków UE oraz uwzględniając zasadę bezpośredniej skuteczności dyrektyw - w odniesieniu do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wszczynanych od dnia 18 kwietnia 2016 r. - Urząd Zamówień Publicznych wskazuje co następuje: »
Opis przedmiotu zamówienia sprzeczny z zasadami uczciwej konkurencji
Aktualizacja: 08.04.2016
Kiedy można skutecznie podnieść zarzut, iż opis przedmiotu zamówienia narusza zasady uczciwej konkurencji? Ustalenie, czy zamawiający pośrednio narusza zasadę uczciwej konkurencji, nie jest łatwe. »
Liczba zatrudnionych pracowników jako kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty
Aktualizacja: 08.04.2016
Czy kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty może stanowić liczba zatrudnionych pracowników? Czy kryterium takie nie jest sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji? »
Referencje w przypadku świadczenia usług
Aktualizacja: 04.04.2016
Co potwierdzają referencje w przypadku świadczenia usług? Czy referencje dowodzą, jakiego rodzaju usługi świadczył wykonawca oraz jaki był ich zakres? »
E-faktury w zamówieniach publicznych
Aktualizacja: 21.03.2016
Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie e-faktur w zamówieniach publicznych na początku 2018 r. Zmiany podyktowane są koniecznością implementacji Dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych. »
Przypisanie odpowiedzialności za naruszenie prawa zamówień publicznych
Aktualizacja: 14.03.2016
Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania odpowiada kierownik zamawiającego. Jednak odpowiedzialność taką ponoszą też inne osoby w zakresie, w jakim powierzono im czynności w postępowaniu oraz czynności związane z przygotowaniem postępowania. »
Konfederacja Lewiatan: więcej etatów dzięki klauzulom społecznym
Aktualizacja: 16.02.2016
Konfederacja Lewiatan podkreśla, iż zniesienie dyktatu najniższej ceny w zamówieniach publicznych oraz stosowanie klauzul społecznych przyczyniają się do wzrostu liczby osób zatrudnionych na etatach. Pracodawcy wskazują jednak, iż część instytucji nadal nie uwzględnia w budżetach płacy minimalnej. »