Jak zaklasyfikować wydatki gminy na nagrodę za wskazanie sprawcy dewastacji mienia
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Systematyka paragrafów klasyfikacji budżetowej nie wyodrębnia dedykowanego paragrafu klasyfikacji do wydatku związanego z wypłatą nagrody za wskazanie sprawcy wykroczenia lub przestępstwa.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Zgodnie z zapisami art. 39 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp), wydatki publiczne klasyfikuje się, według paragrafów określających rodzaj wydatku. Wydatki publiczne w myśl art. 44 uofp powinny być dokonywane w wysokościach ustalonych m. in. w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego i planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych. Jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków. Wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów.
W kwestii zasadności ponoszenia wydatków na nagrodę za wskazanie sprawcy dewastacji mienia komunalnego Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu w piśmie z 20 stycznia 2015 r. (sygn.P.WR.54.4.2015) wskazała, że z przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym nie wynika możliwość podejmowania przez organy gminy działań dotyczących wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.
Wydatki określone w budżecie gminy przez organ stanowiący na wpłaty na Fundusz Wsparcia Policji dają organowi wykonawczemu, który reprezentuje gminę̨ na zewnątrz i wykonuje budżet, na podstawie przepisów art. 30 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, możliwość zawarcia porozumienia w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji. Taki wydatek, zgodnie z objaśnieniami załącznika nr 2 i 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych podlega zaklasyfikowaniu w dziale 754, w rozdziale 75404 w paragrafie 2300.
Podstawa prawna:
art. 39 ust. 2, art. 44 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 305)
załącznik nr 2 i 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1053)
Jarosław Jurga
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA