REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagrody i premie w podstawie świadczeń chorobowych

Bożena Styczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych i zasiłku macierzyńskiego należy uwzględnić:1) nagrodę dyrektora, jeżeli zarządzenie w sprawie przyznawania nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej nie zawiera żadnych postanowień o zachowaniu prawa do nagrody za okres pobierania zasiłków,2) premię, jeżeli w zarządzeniu dyrektora w sprawie ustalenia regulaminu premiowania pracowników istnieje zapis, że „potrącenie premii może być dokonane m.in. w przypadku usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby”?


REKLAMA


Nie, nagroda nie powinna być wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego.

Aby premia mogła być uwzględniona w podstawie świadczeń chorobowych i zasiłku macierzyńskiego, w wewnętrznych przepisach płacowych musi być wyraźny zapis, że jest ona zmniejszana za okres choroby.

Nagroda dyrektora

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku - stanowi art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego). O tym, jak należy rozumieć wspomniany artykuł, wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 czerwca 2008 r. (sygn. akt SK 16/06).

Z ORZECZNICTWA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Artykuł 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z 2006 r. Nr 221, poz. 1615, z 2007 r. Nr 47, poz. 318 i Nr 115, poz. 792 oraz z 2008 r. Nr 93, poz. 582), rozumiany w taki sposób, że w podstawie

wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi - w okresie przyjętym do jej ustalenia - składników wynagrodzenia, od których pracownik ten uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyrok TK z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt SK 16/06, Dz.U. Nr 119, poz. 771

W takim razie wyłącza się z podstawy świadczeń chorobowych - jak uważa ZUS - składniki (por. http://www.zus.pl/files/wyjasnienie_dot_skladnikow_wynagrodzenia. pdf):

• co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania świadczeń,

• które, mimo braku regulacji płacowych, są wypłacane za okres pobierania świadczeń.

Jednym słowem, pomija się te składniki wynagrodzenia, które są wypłacane w pełnej wysokości w każdym okresie zatrudnienia pracownika, również za czas nieobecności wywołanej chorobą.

Skoro więc wewnętrzne zarządzenie w sprawie przyzwania nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej milczy w kwestii wpływu absencji chorobowej na wypłatę nagrody, należy uznać, że nagroda jest wypłacana w pełnej wysokości bez względu na to, czy obejmuje okres choroby, czy nie. W konsekwencji nie może być uwzględniana w podstawie świadczeń chorobowych i zasiłku macierzyńskiego (art. 92 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy i art. 47 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Premia

Wyraźnego zapisu w wewnętrznych przepisach płacowych, że premia jest zmniejszana za okres choroby - zgodnie z informacją zawartą w pytaniu - nie ma, ponieważ tego wymogu nie spełnia postanowienie, w którym zostało użyte słowo „może”. Nie tworzy ono bowiem przymusu konkretnego zachowania, lecz daje wybór.

W efekcie pracodawca może, ale nie musi zmniejszać wysokości premii za dni nieobecność pracownika w pracy spowodowanej chorobą. Dlatego też premia wypłacana przy takich regulacjach nie powinna być wliczana do podstawy świadczeń chorobowych i zasiłku macierzyńskiego. Mogłoby to mieć miejsce, gdyby praktyka stosowania tego przepisu prowadziła jednoznacznie do zmniejszania premii w okresach absencji chorobowej.

BoŻena Styczyńska

Podstawy prawne

• Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 119, poz. 771)

 

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1460)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    REKLAMA

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

    Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

    Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

    Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

    Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

    Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

    REKLAMA

    Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

    Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

    PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
    Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

    REKLAMA