Czy premia dla pracownika będącego na urlopie macierzyńskim jest oskładkowana
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Okres pobierania zasiłków macierzyńskich w okresie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego czy przebywania na urlopie wychowawczym stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia. Tak więc, osoba przebywająca na jednym z wymienionych urlopów jest ubezpieczona nie jak pracownik lecz z tytułu pobierania zasiłków macierzyńskich bądź przebywania na urlopie wychowawczym. Odmienny jest schemat podlegania ubezpieczeniom społecznym, składki naliczane są od innych podstaw wymiaru. Tak więc pracownik, który korzysta z urlopów rodzicielskich w tym macierzyńskich bądź z urlopu wychowawczego i otrzymuje od pracodawcy premię świąteczną, nagrodę z okazji jubileuszu firmy czy pakiet medyczny, nie uzyskuje w świetle przepisów o ubezpieczeniu społecznym przychodu ze stosunku pracy, od którego należałoby opłacić wszystkie składki. Oznacza to, że wartość świadczeń pozostaje nieoskładkowana.
REKLAMA
Należy pamiętać, że gdy pracownik korzystający z wymienionych urlopów uzyskał przychód należny za pracę wykonywana przed przejściem na urlop przykładowo będzie to premia, nagroda za wyniki pracy, wówczas przychód ten stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega w pełni oskładkowaniu.
Zobacz również: Urlop rodzicielski - wzór wniosku
Odnośnie pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich lub świadczeniach rehabilitacyjnych, zasadą jest, że jeżeli taki pracownik na podstawie regulaminów wynagradzania bądź przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do premii jako stałego elementu wynagradzania także w okresie choroby lub świadczenia rehabilitacyjnego, to wypłacana za ten okres premia nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, w tym ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli natomiast premia wprawdzie jest wypłacana w okresie wymienionych nieobecności w pracy, ale należna jest za okres, w którym pracownik wykonywał pracę, wówczas premia ta stanowi podstawę pełnego oskładkowania.
Podstawa prawna:
Art. 6 ust. 1 pkt. 19, art. 18 ust. 1, ust. 5b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: ZUS
REKLAMA
REKLAMA