| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Data wystawienia świadectwa pracy

Data wystawienia świadectwa pracy

Pracodawca zobowiązany jest do wystawienia świadectwa pracy nauczycielowi, z którym rozwiązano umowę o pracę. Jaka jest właściwa data wystawienia świadectwa pracy?

Problem

Z nauczycielem przedszkola rozwiązano umowę o pracę w drodze porozumienia stron z dniem 30 czerwca 2013 r. (tj. niedziela). Czy w tej sytuacji świadectwo pracy powinno być wystawione z datą 29 czerwca 2013 r., czy też 28 czerwca 2013 r.

Odpowiedź

W tej sytuacji świadectwo pracy powinno być wystawione z datą 1 lipca 2013 r. gdyż ten dokument pracowniczy musi potwierdzać cały okres zatrudnienia.

Uzasadnienie

Jeśli pracodawca wydałby świadectwo pracy w piątek z datą 28 czerwca br., świadectwo nie odzwierciedlałoby całego okresu zatrudnienia, a tym samym byłoby niezgodne z obowiązującymi przepisami i zawartą umową o pracę. Pracodawca obowiązany jest do niezwłocznego wydania świadectwa pracy, co w praktyce oznacza ostatni dzień trwania stosunku pracy. Jeżeli pracownik jest nieobecny, pracodawca – nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia ustania stosunku pracy – ma obowiązek wysłać lub doręczyć świadectwo w inny sposób na adres domowy wskazany przez pracownika.

Podstawa prawna

● Art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

● Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK