| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Procedury podatkowe > Odsetki prolongacyjne

Odsetki prolongacyjne

Odsetki prolongacyjne to instytucja regulowana przepisami ustawy o terminach zapłaty. Odsetki te są także powszechnie nazywane kredytem kupieckim z uwagi na odroczony termin płatności. Podstawowa, a zarazem zasadnicza regulacja zawarta jest w art. 5 ww. ustawy, zgodnie z którym, jeżeli strony transakcji handlowej, z wyłączeniem podmiotu publicznego będącego podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 2–4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Odsetki te nie są odsetkami za opóźnienie, lecz są, najogólniej rzecz ujmując, wynagrodzeniem dla wierzyciela świadczenia pieniężnego za to, że dłużnik obraca kapitałem należącym do wierzyciela.

Z zapisu ww. art. 5 wynika, że jednostka może być beneficjentem takich odsetek, jeśli termin płatności jest dłuższy niż 30 dni. Tym samym w jednostce przy spełnieniu warunków zawartych w ustawie o terminach zapłaty może powstać nie tylko prawo do odsetek prolongacyjnych, ale także prawo do odsetek za opóźnienie uregulowanych w tej ustawie. Wszystko to może stać się za sprawą odpowiednio zawartej umowy i popadnięcia w opóźnienie przez dłużnika. Dla danej jednostki będzie to oznaczać powstanie jednocześnie odsetek prolongacyjnych i odsetek za opóźnienie. A zatem, zgodnie z ww. ustawą, w takiej sytuacji jednostce przysługiwałyby odsetki prolongacyjne – odsetki ustawowe oraz odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych.

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Zdjęcia

Odsetki/Fot. Fotolia
Odsetki/Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK