Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżone wynagrodzenie nauczycieli i służb mundurowych - zmiany w PIT-2 w 2022 r.

Nauczyciele, którzy nie złożyli PIT-2 na 2022 r. będą mogli skorygować swoje przeoczenie w dowolnym momencie 2022 r. Rząd zapowiedział wydanie odpowiedniego rozporządzenia.
Nauczyciele, którzy nie złożyli PIT-2 na 2022 r. będą mogli skorygować swoje przeoczenie w dowolnym momencie 2022 r. Rząd zapowiedział wydanie odpowiedniego rozporządzenia.
Shutterstock
M.in. nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych, którzy nie złożyli PIT-2 na 2022 r. będą mogli skorygować swoje przeoczenie w dowolnym momencie 2022 r. Pozwoli to im skorzystać z kwoty wolnej (425 zł miesięcznie minus składki) od podatku już w trakcie 2022 r.

Czytelniczki Infor.pl mają wątpliwości, czy zmiana przyniesie efekt. 

Komentarze czytelniczek Infor.pl

Na profilu Facebooka Infor.pl osoby komentujące propozycje MF nie widzą możliwości naprawy sytuacji poprzez umożliwienie składania PIT-2 w trakcie roku podatkowego. Ich zdaniem obniżone pensje, to skutek pracy w kilku szkołach przez nauczycieli. Tylko w jednej z nich można złożyć PIT-2 i korzystać z kwoty wolnej od podatku.

Ocena Pani Karoliny Olejnik:

Karolina Olejnik

Ocena Pani Anny Sowińskiej:

Anna Sowińska 2

Czy będzie można składać PIT-2 w kilku zakładach pracy?

6 stycznia 2022 r. wiceminister finansów Piotr Patkowski opisał kierunek planowanych zmian:

"Chcemy tak skonstruować przepisy, aby zmniejszyć ryzyko, że bieżące wynagrodzenia podatników mogą być niższe. Jednak rozporządzenie będzie się koncentrować na usprawnieniu techniki poboru podatku, aby wszyscy podatnicy dostrzegli działanie Polskiego Ładu już przy miesięcznej wypłacie pensji, a nie dopiero przy rozliczeniu za cały rok". Zaznaczył, że złożenie PIT-2 w kilku miejscach pracy może skutkować koniecznością dopłacenia podatku przy rozliczeniu rocznym.

PIT-2 przed pierwszą wypłatą

Według obecnych przepisów, brak PIT-2 przesuwa skorzystanie z kwoty wolnej 5100 zł rocznie dopiero na moment otrzymania nadpłaty po złożeniu zeznania PIT-37 za 2022 r. A więc na kwiecień - czerwiec 2023 r. Powoduje to jednak obniżkę bieżących pensji w 2022 r. Być może osoby poszkodowane otrzymają w lutym 2022 r. wyrównanie za styczeń 2022 r.

Dlaczego część nauczycieli nie złożyła PIT-2

Do końca 2021 r. miesięczna wartość kwoty wolnej od podatku to około 43,8 zł. To niewiele. Dlatego niektórzy pracownicy przez wiele lat nie składali PIT-2 (przy czym PIT-2 trzeba złożyć raz, i ma to skutek na następna lata podatkowe). I z kwoty wolnej od podatku korzystali przy składaniu zeznania rocznego odzyskując jednorazowo za cały miniony rok około 525 zł.

Ale jest też możliwa inna przyczyna nieskładania PIT-2.

PIT-2 składa się u jednego pracodawcy. A nauczyciele pracują często w kilku szkołach albo zmieniają szkoły. I takie osoby, aby uniknąć komplikacji związanych z kilkoma pracodawcami – uwzględniając niewielką przed 2022 r. korzyść 43,8 zł - rezygnowały z "papierologii" związanej z PIT-2.

Rząd zmianą prawa próbuje ratować sytuację z obniżonymi pensjami

Rząd zapowiedział odpowiednią zmianę przepisów, aby PIT-2 można było złożyć w dowolnym momencie 2022 r. Bez tej zmiany jest to możliwe tylko przed pierwszą wypłatą w 2022 r. Niestety nowe przepisy nie rozwiązują problemu nauczycieli pracujących w kilku szkołach - z kwoty wolnej od podatku można skorzystać tylko w tej szkole, w której został złożony PIT-2. Nie miało to znaczenia, gdy kwota wolna wynosiła miesięcznie 43,8 zł. Ma znaczenie, gdy jest to 425 zł (minus składka).

Propozycje Ministerstwa Finansów na 2022 r.

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem, na podstawie którego:

1. Zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie, którzy na nowych zasadach musieliby zapłacić w pierwszych miesiącach wyższą zaliczkę niż w zeszłym roku, będą mogli stosować zeszłoroczną, niższą wysokość zaliczki.

2. Wobec osób, które zapłaciły wyższe zaliczki w styczniu, w tym części nauczycieli czy funkcjonariuszy, nadpłata ze stycznia będzie zwrócona – najpóźniej poprzez naliczenie jej na poczet zaliczki z lutego.

3. Podatnicy będą również mieli możliwość złożenia w dowolnym miesiącu roku formularza PIT-2, a także wniosku o zastosowanie preferencji dla klasy średniej. Jeśli stwierdzą, że niepotrzebnie zrezygnowali z ujęcia w zaliczkach kwoty wolnej czy preferencji, będą mogli, z mocą na kolejny miesiąc, wycofać się z tej decyzji.

Jak wyglądają pensje po Polskim Ładzie?

Informując o swoich planach MF przedstawiło też przykładowe szacunki korzyści podatkowych pracowników różnych branż, rodzin oraz emerytów:

 1. Kasjer (etat) zarabiający 3 tys. zł brutto (2 203 zł netto), zyska ok. 1 840 zł w ciągu roku.
 2. Księgowa (etat) zarabiająca 5 tys. zł brutto (3 613 zł netto), zyska ok. 560 zł w ciągu roku.
 3. Ślusarz (własna działalność) z dochodem 4 tys. zł brutto (2 480 zł netto), zaoszczędzi ok. 2 tys. zł rocznie.
 4. Kosmetyczka (własna działalność) z dochodem 3 tys. zł brutto (1 620 zł netto), zaoszczędzi ok. 1,3 tys. zł rocznie,
 5. Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto (4,9 tys. zł netto), gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł („na rękę”), czyli prawie 4 tys. zł rocznie.
 6. Rodzina 2+4, w której tylko jeden z małżonków zarabia miesięcznie 12 tys. zł brutto (drugi nie pracuje), zyska rocznie 9 934 zł.
 7. Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto (2 660 zł netto), zyska 1 600 zł rocznie.
 8. Małżeństwo emerytów, z których jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga emeryturę na poziomie średniej, zyska 2 997 zł „na rękę” rocznie.
 9. Senior z miesięcznym przychodem z pracy ok. 3 tys. zł (ok. 36 tys. zł rocznie) w ogóle nie zapłaci podatku.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Tylko teraz
29,00 zł
39,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • halo
  2022-01-09 11:30:38
  nauczyciele- 3 miesiace wakacji z feriami, wszystkie weekendy wolne, moga dorabiac dodatkowo- dobrze zarabiaja i jeszcze MAŁO???? powinno sie im placic tylko za przepracowane godziny to by mieli
  12
  pokażodpowiedzi (2)
 • N-el
  2022-01-09 15:42:25
  Mi odbiorą stopień nauczyciela kontraktowego, zabrali 200 zł z wypłaty i wiem jedno - odchodzę z tego porąbanego zawodu.
  3
 • Maria
  2022-01-09 09:57:21
  Nauczyciel pomimo złożenia PIT-2 i tak dostał niższe wynagrodzenie a spowodowane to było zatrudnieniem w dwóch działach u tego samego pracodawcy. W jednym dziale ulga 425,00zł była naliczona niestety w drugim już nie. Dlatego z jednego działu miał pobraną w całości zaliczkę na podatek dochodowy.
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
1 sty 2000
25 sty 2022
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy kierowcę GOPS można zatrudnić na część etatu
GOPS ogłosił nabór na stanowisko kierowcy na 1 pełny etat. Zgłosił się 1 kandydat na 1/2 etatu. Czy w takiej sytuacji można go zatrudnić na 1/2 etatu?
Jaki minimalny okres pracy uprawnia do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Pracownik jest zatrudniony w Ośrodku Pomocy Społecznej będącym jednostką budżetową Gminy; od 19 lipca 2021r. został mu udzielony urlop bezpłatny i z tym dniem został zatrudniony na umowę o pracę w Urzędzie Miejskim w celu świadczenia pracy w nowo utworzonym wydziale ds. społecznych. Zatrudnienie to nie miało charakteru porozumienia stron ani przeniesienia służbowego. Czy w w/w sytuacji pracownikowi zatrudnionemu od 19 lipca 2021r. w Urzędzie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne pomimo nie przepracowania w Urzędzie sześciu miesięcy?
Większe środki PFRON dla niepełnosprawnych w WTZ i ZAZ
W 2022 r. kwota dofinansowania zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w zakładzie aktywności zawodowej została podniesiona do poziomu 27 500 zł, co stanowi wzrost o 2 500 zł w stosunku do 2021 r.
Kwalifikowalność VAT w inwestycjach z RFIL
W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) gmina może sfinansować wyłącznie wydatki majątkowe w kwocie netto oraz w tej części VAT, który nie podlega odliczeniu. Środki pozyskane w związku z dokonanym odliczeniem lub uzyskanym zwrotem podatku od towarów i usług powinny być wykorzystane przez gminę na inne wydatki majątkowe.
Ekwiwalent dla strażaków - błąd w nowej ustawie o OSP?
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej informuje, że uchwały dot. ekwiwalentu dla strażaków OSP, podjęte przed 1 stycznia 2022 r. obowiązują nadal, do czasu wydania nowych uchwał przez gminy.
W 2022 r. samorządy składają elektroniczne sprawozdania
W 2022 r. zmieniono rozporządzenie w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych.
Wzór formularza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli
Resort edukacji udostępnił formularz sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego za 2021 r.
Prewspółczynnik w działalności wodno-kanalizacyjnej w 2022 r.
Prewspółczynnik w działalności wodno-kanalizacyjnej: Czy w opisanej sytuacji przy obliczaniu prewspółczynnika dla pozostałej działalności z przychodów i obrotu należy wyłączyć wartości dotyczące wodociągów i kanalizacji zarówno z licznika, jak i z mianownika?
MF: Jak rozliczyć niewydane w 2021 r. środki w programie "Laboratoria przyszłości"
Jak zakwalifikować środki z programu "Laboratoria przyszłości", których szkoła nie wykorzystała w 2021 r. i przeszły na 2022 r.?
Rola audytu wewnętrznego w spółkach komunalnych
Audytorzy wewnętrzni nie są odpowiedzialni za procesy zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej, ale poprzez swoje oceny, badania, analizy i zalecenia, wspierają Zarząd i Radę we właściwej realizacji tych procesów.
Czy w 2022 r. nauczyciel będzie mógł składać PIT-2 w kilku szkołach?
Po medialnych doniesieniach o obniżonych pensjach nauczycieli i służb mundurowych wypłaconych w styczniu 2022 r., rząd zmieni przepisy.
Z ulgi dla klasy średniej można się wycofać w dowolnym momencie
W 2022 r. będzie można w dowolnym momencie wycofać się z ulgi dla klasy średniej. Po medialnych doniesieniach o obniżonych pensjach nauczycieli i służb mundurowych wypłaconych w styczniu 2022 r., rząd zmieni przepisy.
Nauczyciele i służby mundurowe otrzymają wyrównanie za styczeń 2022 r.?
Rząd zapowiedział wyrównanie w lutym 2022 r. obniżonych pensji nauczycieli i służb mundurowych wypłaconych w styczniu 2022 r.
Obniżone wynagrodzenie nauczycieli i służb mundurowych - zmiany w PIT-2 w 2022 r.
M.in. nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych, którzy nie złożyli PIT-2 na 2022 r. będą mogli skorygować swoje przeoczenie w dowolnym momencie 2022 r. Pozwoli to im skorzystać z kwoty wolnej (425 zł miesięcznie minus składki) od podatku już w trakcie 2022 r.
Czy błędem jest wliczanie dodatku stażowego za czas choroby do podstawy trzynastki
Czy pomimo nowego stanowiska resortu pracy nadal można wliczać dodatek za wysługę lat przysługujący za czas choroby (tzw. składnik 220) do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Nieprawidłowości w dysponowaniu środkami publicznymi w samorządzie
Nieprawidłowe dysponowanie środkami publicznymi pociąga za sobą odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Spektrum spraw, które można rozstrzygać na poziomie naruszenia dyscypliny, jest szerokie. Dotyczyć może naruszenia zasady zaciągania zobowiązań, nieterminowego regulowania zobowiązań, zaniechania inwentaryzacji, nierzetelnej sprawozdawczości czy też nieprawidłowo wykorzystanych dotacji. Jakie nieprawidłowości w dysponowaniu środkami publicznymi w samorządach występują najczęściej i jak ich unikać?
Stan faktyczny czy dane z ewidencji gruntów przy wymiarze podatku od nieruchomości
Po nabyciu spadku podatnik złożył informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz o gruntach, jakie nabył. Po porównaniu informacji podatnika z zapisami ewidencji gruntów i budynków, otrzymanej z geodezji, stwierdzono rozbieżności. Podatnik wskazuje, że nabył nieruchomość (lokal mieszkalny), który nie został ujawniony w ewidencji. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić jako pracownik działu księgowości podatkowej?
Wskaźnik zadłużenia samorządu – wybór średniej na okres 2022 r. – 2025 r.
Wybór wariantu średniej powinien być dokonany najpóźniej do 31 grudnia 2021 r., a wybrany wariant jest jednolity dla całego okresu 2022-2025.
Do końca stycznia 2022 r. gminy zgłaszają zapotrzebowanie w programie Opieka 75+
Rusza kolejna edycja Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka 75+”. Do końca stycznia 2022 r. gminy mają czas na zgłaszanie zapotrzebowania na środki finansowe na rok 2022. Dotacja celowa z budżetu państwa w tej edycji wzrosła do 60 proc. kosztów realizacji zadania.
Kto kieruje burmistrza na służbę przygotowawczą
Nowy dyrektor zakładu wodociągów jest osobą podejmującą pracę na stanowisku urzędniczym po raz pierwszy, w związku z czym musi przejść służbę przygotowawczą i zakończyć ją egzaminem. Czy służbę przygotowawczą dyrektor musi przejść według regulaminu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji czy według regulaminu Gminy? Kto ma go skierować?
Zamówienia publiczne 2022 r. - progi unijne i ich równowartości w złotych
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe progi unijne i ich równowartości w złotych oraz nowy średni kurs złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.
Do 31 stycznia 2022 r. nowe sprawozdanie w zamówieniach publicznych
Zamawiający zostali zobowiązani do zapewnienia minimalnych poziomów docelowych udziału niskoemisyjnych i zeroemisyjnych pojazdów w całkowitej liczbie pojazdów objętych zamówieniami publicznymi. Chodzi o dwa okresy: do końca 2025 r. i do końca 2030 r.
Komunikat MF z 20 grudnia 2021 r. - 8 mld zł już na kontach samorządów
20 grudnia 2021 r. MF poinformowało o przekazaniu na konta samorządów 8 mld zł. To dodatkowe pieniądze dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) podzielone algorytmem opartym na obiektywnych danych.
Wzór - zwrot nienależnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej
Znany jest wzór oświadczenia o uznaniu zasadności zwrotu nienależnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego przez DPS a VAT
Sprzedaż samochodu a VAT. Czy sprzedaż samochodu wykorzystywanych przez DPS podlega opodatkowaniu VAT?