REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raportowanie zużycia energii w samorządach

Małgorzata Masłowska
Prawniczka, mediatorka, szkoleniowiec
Czajniki elektryczne znowu powędrują do szafek? Trzeba będzie raportować zużycie energii. Cel: spadek zużycia o 1,9 proc.
Czajniki elektryczne znowu powędrują do szafek? Trzeba będzie raportować zużycie energii. Cel: spadek zużycia o 1,9 proc.
Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trzeba obniżyć zużycie energii elektrycznej. W tym celu określone podmioty będą zobowiązane do jego raportowania. Kto i od kiedy? Zanosi się na to, że czajniki elektryczne znowu wylądują w zamkniętych szafkach. O co chodzi?

Biurowe czajniki elektryczne znowu powędrują do szafek?

Czy niektórych pracowników znów czekają absurdalne sytuacje związane ze zużyciem energii elektrycznej w miejscu pracy? Choć wzrost cen wyhamował, a sytuacja gospodarcza wydaje się stabilizować, to ceny energii wciąż spędzają wielu osobom sen z powiek. Kończy się okres przejściowy, w którym państwo realizowało działania osłonowe i już niedługo wielu z nas będzie musiało zmierzyć się z obowiązującymi cenami energii. Na pomoc będą mogły w najbliższym czasie liczyć tylko osoby w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Równolegle do rozmów o cenach energii toczą się jednak te dotyczące poziomu jej zużycia. Wiele osób nadal pamięta absurdalne sytuacje, z którymi mieliśmy do czynienia około trzy lata temu, gdy pracownikom zatrudnionym w jednostkach budżetowych ograniczono dostęp do urządzeń elektrycznych, np. czajników, bo w życie weszły regulacje zobowiązujące samorządy do oszczędzania energii elektrycznej. W przypadku nie wywiązania się z realizacji tego obowiązku, groziła kara grzywny w wysokości nawet 20 tys. złotych.

I choć z czasem sytuacja wróciła do normy, a pracownicy mieli nadzieję, że tamte absurdy już nie wrócą, pojawiło się nowe niebezpieczeństwo. Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi bowiem prace nad wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej, a jednym z wyznaczonych przez nią celów jest zapewnienie zmniejszenia zużycia energii finalnej we wszystkich instytucji publicznych łącznie o 1,9 proc. rocznie w porównaniu z rokiem 2021. Choć wskazany poziom wydaje się być „niewinny” w porównaniu z poprzednim wynoszącym 10 proc. zużycia z lat 2018–2019, to jednak nie da się nie zauważyć, że rok 2021 przypadał na okres walki z pandemią covid-19 i choć wiele najsurowszych obostrzeń już wówczas zniesiono, to jednak życie, a tym samym działalność m.in. instytucji publicznych, nie przebiegały w normalnym trybie. To zaś oznacza, że punktem odniesienia dla poziomu zużycia energii będzie okres, w którym działalność nie była prowadzona w pełnym zakresie, co automatycznie przekładało się na niższe zużycie m.in. energii elektrycznej.

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy: Kalendarz 2026

Trzeba będzie raportować zużycie energii. Cel: spadek o 1,9 proc.

Planowane przepisy będą przewidywały obowiązek raportowania przez instytucje publiczne o zużyciu energii w ujęciu rocznym. Regulacje w tym zakresie ma wprowadzić ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw (UC77). Oprócz jednostek samorządu terytorialnego obowiązek raportowania obejmie również gminne, powiatowe i wojewódzkie jednostki budżetowe oraz samorządowe osoby prawne. Informacje o całkowitym zużyciu energii finalnej będą wprowadzane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) do dnia 31 marca każdego roku następującego po roku, w którym obowiązuje realizacja celu. Jednostki liczące poniżej 50 000, ale nie mniej niż 5000 mieszkańców, według stanu na 31 grudnia 2025 r. będą miały odroczony obowiązek raportowania do 31 grudnia 2026 r. Z kolei jednostki administracyjne liczące poniżej 5000 mieszkańców, do 31 grudnia 2029 r.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Przejrzystość wynagrodzeń w rekrutacji. Jakie informacje powinien przekazać pracodawca?

Od 24 grudnia 2025 r. ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy obowiązek informowania kandydatów o wynagrodzeniu już na etapie publikacji oferty. Nowelizacja ma na celu eliminację dyskryminacji płacowej.

Remont pomieszczeń piwnicznych w DPS. Jaka stawka VAT?

Pomieszczenia piwniczne po remoncie mają spełniać rolę tymczasowego schronienia dla mieszkańców domu pomocy społecznej (DPS) w razie zagrożenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

Wypłata kieszonkowego dla wychowanków – jaki paragraf nowej klasyfikacji budżetowej

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć świadczenie wypłaty kieszonkowego wypłacane wychowankom? Do tej pory świadczenie to jest wypłacane z § 311 „Świadczenia społeczne”.

Ile zarobią lekarze i pielęgniarki od lipca 2026? Znamy nowe stawki minimalne

Od 1 lipca 2026 roku minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty wyniesie 12 910,16 zł brutto, a lekarza bez specjalizacji 10 595,24 zł. Rekomendacje dotyczące zabezpieczenia finansowania wzrostu płac prezes AOTMiT ma przedstawić do 9 czerwca.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą w 2026 r. Dla jakiej grupy pracowników przysługują?

Wczasy pod gruszą przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, których pracodawca utworzył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunkiem otrzymania świadczenia jest wykorzystanie co najmniej 10 kolejnych dni urlopu wypoczynkowego oraz złożenie wniosku wraz z oświadczeniem o sytuacji materialnej. Osoby pracujące na umowie zlecenie, o dzieło lub prowadzące własną działalność gospodarczą co do zasady nie są uprawnione do tego świadczenia.

Obowiązki księgowego na podstawie umowy zlecenia - czy możliwe? [Przykład]

Czy w księgowości jednostki budżetowej można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wykonywania innych obowiązków z zakresu gospodarki finansowej?

Jak klasyfikować koszty kaucji za butelki zwrotne? Wyjaśnienia RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku udzieliła odpowiedzi na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wydatków budżetu gminy dotyczących kaucji za opakowania zwrotne widniejącej na fakturach związanych z zakupem napojów.

Rekrutacja w jednostce budżetowej a przepisy o neutralności płciowej

Przepisy dotyczące neutralności pod względem płci w ogłoszeniach o naborze mogą być trudne do stosowania w jednostkach budżetowych. Z czego to wynika?

REKLAMA

Czajniki elektryczne znowu powędrują do szafek? Trzeba będzie raportować zużycie energii. Cel: spadek zużycia o 1,9 proc.

W jaki sposób jednostki budżetowe osiągną spadek zużycia energii elektrycznej? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy. To co wiadomo na pewno to, że taki cel osiągnąć trzeba będzie, bo wymaga tego od Polski dyrektywa unijna. Czy czajniki elektryczne znów powędrują do szafek, a telefony trzeba będzie ładować w domach?

Osoby z niepełnosprawnościami nie zostaną zwolnione z tych opłat. Jasne stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Czy wszystkie osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów należy zwolnić z obowiązku ponoszenia opłat lokalnych zasilających budżet samorządów? Zdania na ten temat są podzielone. Wiemy co na ten temat sądzi Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA