REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MFiPR: 400 mln zł na dofinansowanie m.in. renowacji zabytków [FEnIKS, wnioski od 1 sierpnia 2023 r.]

MFiPR: 400 mln zł na dofinansowanie m.in. renowacji zabytków [FEnIKS, wnioski od 1 sierpnia 2023 r.]
MFiPR: 400 mln zł na dofinansowanie m.in. renowacji zabytków [FEnIKS, wnioski od 1 sierpnia 2023 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uruchomiono 400 mln zł na dofinansowanie renowacji zabytków i rozwój infrastruktury kultury z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko - poinformował resort funduszy i polityki regionalnej. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia do 29 września.

Uruchomiono 400 mln zł na dofinansowanie renowacji zabytków i rozwój infrastruktury kultury z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko - poinformował w poniedziałek resort funduszy i polityki regionalnej. Dodano, że wnioski będzie można składać od 1 sierpnia do 29 września.

REKLAMA

MFiPR: 400 mln zł na dofinansowanie m.in. renowacji zabytków 

REKLAMA

Jak wskazał cytowany w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda "ogłosiliśmy pierwszy nabór w programie i jestem przekonany, że w kolejnych latach będziemy świadkami kolejnych ważnych i potrzebnych działań w całym kraju, które przyczynią się do utrwalania i promowania polskiej kultury, historii, tradycji".

Zaznaczył, że środki z polskiej części funduszy europejskich pomagają ocalić przed zniszczeniem wiele cennych i zabytkowych miejsc. Dodał, że sektor kultury otrzymał rekordowy budżet w wysokości prawie 600 mln euro i jest to najwyższa kwota dla tego sektora od momentu wejścia Polski do struktur Wspólnoty. "Polskie dziedzictwo kulturowe to jeden z naszych największych skarbów, za który – jak pokolenie – jesteśmy odpowiedzialni. Wspaniały polski dorobek kulturalny ze swoimi świadectwami materialnymi stanowi o tym, kim jesteśmy" - powiedział.

Wsparcie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

W komunikacie wyjaśniono, że wsparcie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko można otrzymać w dwóch kategoriach: rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej) oraz ochrona i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego. Wyjaśniono, że w ramach pierwszego obszaru ma powstać nowoczesna infrastruktura kultury, sprzyjająca aktywnemu uczestnictwu w kulturze oraz życiu społecznym.

W ramach naboru dofinansowane zostaną również obiekty istotne dla lokalnych społeczności. "Wsparcie będzie można przeznaczyć zarówno na edukację kulturalną, jak i usuwanie barier, w tym architektonicznych" - poinformowano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Resort przekazał, że ramach drugiego obszaru, dofinansowanie będzie można uzyskać na podniesie atrakcyjności najcenniejszych zabytków, wzmocnienie ich roli w społeczeństwie, poprzez lepsze dostosowanie do obsługi ruchu turystycznego. Naborem zostaną również objęte nowoczesne technologie sprzyjające lepszej prezentacji oferty danego obiektu. "Projekt realizowany w ramach tego obszaru nie może stanowić pojedynczego działania, ale być częścią większego przedsięwzięcia związanego z rozwojem gospodarczym, włączeniem społecznym, innowacjami społecznymi w sakli kraju, regionu lub lokalnej" - napisano.

Wskazano, że z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko dotowane będą prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowalne obejmujące rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, montaż lub remont. Dzięki inwestycjom Fundusze Europejskie będą wspierać również konserwację zabytków ruchomych, księgozbiorów i muzealiów, w tym również ich digitalizację.

Wnioski o dofinansowanie projektów na łączną kwotę 400 mln zł będzie można składać od 1 sierpnia do 29 września.

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Decimus Maximus
    2023-07-06 07:58:04
    Koledzy Czarnka kupili gmachy w ramach projektu Willa+ za publiczne pieniądze z MEiN, to teraz jeszcze złożą wnioski o dofinansowanie remontów. Takich kolegów mieć to dopiero szczęście.
    0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

REKLAMA

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

REKLAMA

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

REKLAMA