REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MFiPR: 400 mln zł na dofinansowanie m.in. renowacji zabytków [FEnIKS, wnioski od 1 sierpnia 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
MFiPR: 400 mln zł na dofinansowanie m.in. renowacji zabytków [FEnIKS, wnioski od 1 sierpnia 2023 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uruchomiono 400 mln zł na dofinansowanie renowacji zabytków i rozwój infrastruktury kultury z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko - poinformował resort funduszy i polityki regionalnej. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia do 29 września.

Uruchomiono 400 mln zł na dofinansowanie renowacji zabytków i rozwój infrastruktury kultury z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko - poinformował w poniedziałek resort funduszy i polityki regionalnej. Dodano, że wnioski będzie można składać od 1 sierpnia do 29 września.

REKLAMA

MFiPR: 400 mln zł na dofinansowanie m.in. renowacji zabytków 

REKLAMA

Jak wskazał cytowany w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda "ogłosiliśmy pierwszy nabór w programie i jestem przekonany, że w kolejnych latach będziemy świadkami kolejnych ważnych i potrzebnych działań w całym kraju, które przyczynią się do utrwalania i promowania polskiej kultury, historii, tradycji".

Zaznaczył, że środki z polskiej części funduszy europejskich pomagają ocalić przed zniszczeniem wiele cennych i zabytkowych miejsc. Dodał, że sektor kultury otrzymał rekordowy budżet w wysokości prawie 600 mln euro i jest to najwyższa kwota dla tego sektora od momentu wejścia Polski do struktur Wspólnoty. "Polskie dziedzictwo kulturowe to jeden z naszych największych skarbów, za który – jak pokolenie – jesteśmy odpowiedzialni. Wspaniały polski dorobek kulturalny ze swoimi świadectwami materialnymi stanowi o tym, kim jesteśmy" - powiedział.

Wsparcie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

W komunikacie wyjaśniono, że wsparcie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko można otrzymać w dwóch kategoriach: rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej) oraz ochrona i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego. Wyjaśniono, że w ramach pierwszego obszaru ma powstać nowoczesna infrastruktura kultury, sprzyjająca aktywnemu uczestnictwu w kulturze oraz życiu społecznym.

W ramach naboru dofinansowane zostaną również obiekty istotne dla lokalnych społeczności. "Wsparcie będzie można przeznaczyć zarówno na edukację kulturalną, jak i usuwanie barier, w tym architektonicznych" - poinformowano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Resort przekazał, że ramach drugiego obszaru, dofinansowanie będzie można uzyskać na podniesie atrakcyjności najcenniejszych zabytków, wzmocnienie ich roli w społeczeństwie, poprzez lepsze dostosowanie do obsługi ruchu turystycznego. Naborem zostaną również objęte nowoczesne technologie sprzyjające lepszej prezentacji oferty danego obiektu. "Projekt realizowany w ramach tego obszaru nie może stanowić pojedynczego działania, ale być częścią większego przedsięwzięcia związanego z rozwojem gospodarczym, włączeniem społecznym, innowacjami społecznymi w sakli kraju, regionu lub lokalnej" - napisano.

Wskazano, że z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko dotowane będą prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowalne obejmujące rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, montaż lub remont. Dzięki inwestycjom Fundusze Europejskie będą wspierać również konserwację zabytków ruchomych, księgozbiorów i muzealiów, w tym również ich digitalizację.

Wnioski o dofinansowanie projektów na łączną kwotę 400 mln zł będzie można składać od 1 sierpnia do 29 września.

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA