REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister finansów: dług publiczny Polski jest na bezpiecznym poziomie

Minister finansów: dług publiczny Polski jest na bezpiecznym poziomie
Minister finansów: dług publiczny Polski jest na bezpiecznym poziomie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie sprawdziły się negatywne prognozy makroekonomiczne dotyczące Polski. Dług publiczny jest na bezpiecznym poziomie, a bezrobocie, nie uwzględniając Czech, najniższe w UE - zauważa minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Szefowa MF wskazała PAP, że stało się tak, mimo "wybuchu pandemii i wojny w Ukrainie, które przyczyniły się do wzrostu inflacji, przerwania łańcuchów dostaw skutkującym brakiem materiałów czy półproduktów niezbędnych do produkcji, oraz rosnących kosztów transportu w handlu międzynarodowym".

REKLAMA

Ochrona miejsc pracy i przedsiębiorczości w czasie pandemii. Tarcze finansowe

Magdalena Rzeczkowska przypomniała, że w związku tymi "szokami, by ochronić miejsca pracy i przedsiębiorców wdrożono rozwiązania finansowane nie tylko z jednostek sektora finansów publicznych, ale przede wszystkim z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19".

W jej ocenie "jedną z ważniejszych odpowiedzi polskiego rządu na wybuch pandemii COVID-19 było utworzenie w 2020 r. w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19". "Wydatki Funduszu na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 i jego skutkami gospodarczymi, oraz wydatki wspierające postpandemiczną odbudowę wyniosły w latach 2020-2022 ok. 184,6 mld zł, czyli 92,7 mld zł (4 proc. PKB) w 2020 r., 48,7 mld zł (1,9 proc. PKB) w 2021 r. i 43,2 mld zł (1,4 proc. PKB) w 2022 r." - wylicza. I dodaje, że rząd udzielił przedsiębiorcom wsparcia w formie pożyczek, gwarancji oraz poręczeń - realizację tych działań powierzono Polskiemu Funduszowi Rozwoju, a on przygotował tarczę finansową dla małych i średnich firm 1.0 i 2.0, oraz tarczę dla dużych firm.

Jak podaje minister, w ramach tarczy 1.0 udzielono finansowania dla ponad 348,1 tys. firm na blisko 61 mld zł, mikrofirmy otrzymały zaś ok. 19 mld zł, a MŚP 42 mld zł; ponadto w 2021 r. w ramach tarczy finansowej 2.0 ponad 47 tys. firm otrzymało ponad 7,1 mld zł, a mikrofirmy i MŚP odpowiednio ok. 3,3 mld zł i 3,8 mld zł, w przypadku tarczy dla dużych firm wsparcie wyniosło 3,7 mld zł i dotyczyło 168 wniosków.

Fundusz Pomocy Ukrainie

"W wyniku wybuchu wojny w Ukrainie uruchomiono natomiast Fundusz Pomocy Ukrainie, który zapewnia finansowanie i współfinansowanie wsparcia dla jej obywateli. Ten Fundusz również jest zarządzany przez BGK. Łączne wydatki Funduszu wyniosły w 2022 roku 13,9 mld zł (0,4 proc. PKB)" - wskazała minister. Jak tłumaczy, chodziło o ochronę: miejsc pracy, przedsiębiorców i pomoc na rzecz obywateli Ukrainy dotkniętych wojną. "Dzięki podjętym przez nas działaniom, np. w samym 2022 r. w portfelach Polaków zostało 40 mld zł więcej z tytułu niepobranych podatków VAT i akcyzy, w tym ok. 8,5 mld zł dzięki wprowadzeniu zerowej stawki VAT na żywność. Zerowa stawka VAT obowiązuje nadal, co daje obywatelom dodatkowe 10,5 mld zł w bieżącym roku" - poinformowała minister finansów.

Stabilizowanie cen energii

"W 2022 r. walczyliśmy z rosnącymi cenami energii. Pomogliśmy Polakom m.in.: poprzez wypłatę dodatków węglowego i elektrycznego, zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu, wprowadzenie maksymalnych cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, sprzedaż węgla kamiennego przez gminy po preferencyjnych cenach. Wprowadziliśmy także dodatki osłonowe dla najuboższych gospodarstw domowych" - wylicza.

Reforma podatkowa

Minister podkreśliła, że w ubiegłym roku przeprowadzono "największą od lat reformę podatkową". "Obniżyliśmy podatek – z 17 do 12 proc., podnieśliśmy kwotę wolną od podatku do 30 tys., podwyższyliśmy próg dochodowy do 120 tys. zł. Na reformie skorzystało niemal 20 mln Polaków. Bez zmian wprowadzonych w 2022 r. podatnicy na skali, czyli przede wszystkim pracownicy, emeryci i renciści oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłaciliby ok. 36,5 mld zł podatku dochodowego więcej niż płacą teraz" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PKB

Jak stwierdziła Magdalena Rzeczkowska, nie sprawdziły się negatywne prognozy makroekonomiczne dotyczące Polski. "PKB w 2020 r. obniżył się tylko o 2 proc. - mimo pandemii COVID-19 i wprowadzonych mocnych obostrzeń - a w 2021 r. polska gospodarka znalazła się na ścieżce szybkiej odbudowy. W całym 2021 r. PKB wzrósł o 6,9 proc., to najszybsze tempo od 2007 r. i jeden z najlepszych wyników na tle państw UE" - przypomniała.

Iwestycje zagraniczne w Polsce

W ocenie minister Polska znajduje się "w czołówce krajów, w których chętnie inwestują zagraniczne firmy", co dostrzegają agencje ratingowe: Fitch, Moody’s, S&P - niezmiennie utrzymując wysoką ocenę naszego kraju.

Wartość złotego

Ponadto - jak zauważa - "złoty plasuje się od lutego br. w czołówce walut światowych wzmacniając się względem euro o 6-7 proc. i dolara o 10-11 proc.". Dodała, że prognozy dotyczące poziomu inflacji są optymistyczne i zakładają jej spadek z 12 proc. w br. do 6,6 proc. w przyszłym roku (średniorocznie, MF), a nawet do 5,2 proc. (NBP); przewiduje się też wzrost PKB w 2024 r. o 3 proc. (MF).

Bezrobocie

"Dzięki wsparciu rządu udało się uniknąć drastycznego przyrostu bezrobocia. Firmy rodzinne nie poupadały, a Polacy zachowali pracę. Według wstępnych danych stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec czerwca br. wyniosła 5 proc., czyli była o 0,2 pkt. proc. niższa niż przed rokiem. Bezrobocie w Polsce jest, nie uwzględniając Czech, najniższe w całej UE" - wskazała Magdalena Rzeczkowska.

Dług publiczny

W opinii minister finansów dług publiczny w Polsce jest na bezpiecznym poziomie, a nawet znacząco poniżej limitów. "Każdy Polak może zapoznać się z wysokością długu publicznego. Raz na kwartał publikujemy informacje na stronie MF według obydwu obowiązujących w Polsce definicji - krajowej i unijnej. Umieszczamy te dane również w uzasadnieniu projektów ustaw budżetowych i sprawozdaniach z ich wykonania. Wszystko jest jawne i przejrzyste" - zapewnia Rzeczkowska. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

  Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

  Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

  Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

  Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

  Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

  Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

  Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

  REKLAMA

  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  REKLAMA