REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister finansów: dług publiczny Polski jest na bezpiecznym poziomie

Minister finansów: dług publiczny Polski jest na bezpiecznym poziomie
Minister finansów: dług publiczny Polski jest na bezpiecznym poziomie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie sprawdziły się negatywne prognozy makroekonomiczne dotyczące Polski. Dług publiczny jest na bezpiecznym poziomie, a bezrobocie, nie uwzględniając Czech, najniższe w UE - zauważa minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Szefowa MF wskazała PAP, że stało się tak, mimo "wybuchu pandemii i wojny w Ukrainie, które przyczyniły się do wzrostu inflacji, przerwania łańcuchów dostaw skutkującym brakiem materiałów czy półproduktów niezbędnych do produkcji, oraz rosnących kosztów transportu w handlu międzynarodowym".

REKLAMA

Ochrona miejsc pracy i przedsiębiorczości w czasie pandemii. Tarcze finansowe

Magdalena Rzeczkowska przypomniała, że w związku tymi "szokami, by ochronić miejsca pracy i przedsiębiorców wdrożono rozwiązania finansowane nie tylko z jednostek sektora finansów publicznych, ale przede wszystkim z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19".

W jej ocenie "jedną z ważniejszych odpowiedzi polskiego rządu na wybuch pandemii COVID-19 było utworzenie w 2020 r. w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19". "Wydatki Funduszu na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 i jego skutkami gospodarczymi, oraz wydatki wspierające postpandemiczną odbudowę wyniosły w latach 2020-2022 ok. 184,6 mld zł, czyli 92,7 mld zł (4 proc. PKB) w 2020 r., 48,7 mld zł (1,9 proc. PKB) w 2021 r. i 43,2 mld zł (1,4 proc. PKB) w 2022 r." - wylicza. I dodaje, że rząd udzielił przedsiębiorcom wsparcia w formie pożyczek, gwarancji oraz poręczeń - realizację tych działań powierzono Polskiemu Funduszowi Rozwoju, a on przygotował tarczę finansową dla małych i średnich firm 1.0 i 2.0, oraz tarczę dla dużych firm.

Jak podaje minister, w ramach tarczy 1.0 udzielono finansowania dla ponad 348,1 tys. firm na blisko 61 mld zł, mikrofirmy otrzymały zaś ok. 19 mld zł, a MŚP 42 mld zł; ponadto w 2021 r. w ramach tarczy finansowej 2.0 ponad 47 tys. firm otrzymało ponad 7,1 mld zł, a mikrofirmy i MŚP odpowiednio ok. 3,3 mld zł i 3,8 mld zł, w przypadku tarczy dla dużych firm wsparcie wyniosło 3,7 mld zł i dotyczyło 168 wniosków.

Fundusz Pomocy Ukrainie

"W wyniku wybuchu wojny w Ukrainie uruchomiono natomiast Fundusz Pomocy Ukrainie, który zapewnia finansowanie i współfinansowanie wsparcia dla jej obywateli. Ten Fundusz również jest zarządzany przez BGK. Łączne wydatki Funduszu wyniosły w 2022 roku 13,9 mld zł (0,4 proc. PKB)" - wskazała minister. Jak tłumaczy, chodziło o ochronę: miejsc pracy, przedsiębiorców i pomoc na rzecz obywateli Ukrainy dotkniętych wojną. "Dzięki podjętym przez nas działaniom, np. w samym 2022 r. w portfelach Polaków zostało 40 mld zł więcej z tytułu niepobranych podatków VAT i akcyzy, w tym ok. 8,5 mld zł dzięki wprowadzeniu zerowej stawki VAT na żywność. Zerowa stawka VAT obowiązuje nadal, co daje obywatelom dodatkowe 10,5 mld zł w bieżącym roku" - poinformowała minister finansów.

Stabilizowanie cen energii

"W 2022 r. walczyliśmy z rosnącymi cenami energii. Pomogliśmy Polakom m.in.: poprzez wypłatę dodatków węglowego i elektrycznego, zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu, wprowadzenie maksymalnych cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, sprzedaż węgla kamiennego przez gminy po preferencyjnych cenach. Wprowadziliśmy także dodatki osłonowe dla najuboższych gospodarstw domowych" - wylicza.

Reforma podatkowa

Minister podkreśliła, że w ubiegłym roku przeprowadzono "największą od lat reformę podatkową". "Obniżyliśmy podatek – z 17 do 12 proc., podnieśliśmy kwotę wolną od podatku do 30 tys., podwyższyliśmy próg dochodowy do 120 tys. zł. Na reformie skorzystało niemal 20 mln Polaków. Bez zmian wprowadzonych w 2022 r. podatnicy na skali, czyli przede wszystkim pracownicy, emeryci i renciści oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłaciliby ok. 36,5 mld zł podatku dochodowego więcej niż płacą teraz" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PKB

Jak stwierdziła Magdalena Rzeczkowska, nie sprawdziły się negatywne prognozy makroekonomiczne dotyczące Polski. "PKB w 2020 r. obniżył się tylko o 2 proc. - mimo pandemii COVID-19 i wprowadzonych mocnych obostrzeń - a w 2021 r. polska gospodarka znalazła się na ścieżce szybkiej odbudowy. W całym 2021 r. PKB wzrósł o 6,9 proc., to najszybsze tempo od 2007 r. i jeden z najlepszych wyników na tle państw UE" - przypomniała.

Iwestycje zagraniczne w Polsce

W ocenie minister Polska znajduje się "w czołówce krajów, w których chętnie inwestują zagraniczne firmy", co dostrzegają agencje ratingowe: Fitch, Moody’s, S&P - niezmiennie utrzymując wysoką ocenę naszego kraju.

Wartość złotego

Ponadto - jak zauważa - "złoty plasuje się od lutego br. w czołówce walut światowych wzmacniając się względem euro o 6-7 proc. i dolara o 10-11 proc.". Dodała, że prognozy dotyczące poziomu inflacji są optymistyczne i zakładają jej spadek z 12 proc. w br. do 6,6 proc. w przyszłym roku (średniorocznie, MF), a nawet do 5,2 proc. (NBP); przewiduje się też wzrost PKB w 2024 r. o 3 proc. (MF).

Bezrobocie

"Dzięki wsparciu rządu udało się uniknąć drastycznego przyrostu bezrobocia. Firmy rodzinne nie poupadały, a Polacy zachowali pracę. Według wstępnych danych stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec czerwca br. wyniosła 5 proc., czyli była o 0,2 pkt. proc. niższa niż przed rokiem. Bezrobocie w Polsce jest, nie uwzględniając Czech, najniższe w całej UE" - wskazała Magdalena Rzeczkowska.

Dług publiczny

W opinii minister finansów dług publiczny w Polsce jest na bezpiecznym poziomie, a nawet znacząco poniżej limitów. "Każdy Polak może zapoznać się z wysokością długu publicznego. Raz na kwartał publikujemy informacje na stronie MF według obydwu obowiązujących w Polsce definicji - krajowej i unijnej. Umieszczamy te dane również w uzasadnieniu projektów ustaw budżetowych i sprawozdaniach z ich wykonania. Wszystko jest jawne i przejrzyste" - zapewnia Rzeczkowska. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA