REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

800+ do zmiany? Ekonomista wskazuje co warto zrobić [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
800 plus - czy powinno zostać? Ekspert wyjaśnia
800 plus - czy powinno zostać? Ekspert wyjaśnia
Piotr Nowak
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Polska wydaje 136 mld zł na bezpośrednie świadczenia pieniężne. Płacimy coraz wyższe odsetki od długu publicznego, mamy za mało inwestycji. Gość Infor.pl, Prof. Paweł Wojciechowski proponuje, by program Rodzina 800+ zastąpić świadczeniem wspierającym rodziny o najniższym statusie materialnym.

REKLAMA

Ile kosztuje program 800+? Ogromna kwota

W ramach cyklu wywiadów Gość Infor.pl Piotr Nowak rozmawiał z prof. Pawłem Wojciechowskim, byłym ministrem finansów. Ekonomista odniósł się do sprawy wydatków na świadczenia bezpośrednie, które pochłaniają już 130 mld złotych. Świadczeń cały czas przybywa, przez co brakuje środków na inwestycje, chociażby w rozwój usług publicznych i infrastrukturę. Ekspert zwrócił uwagę na strukturę wydatków budżetu państwa.

- Jesteśmy niewolnikami zapewnienia, że "nic co zostało dane, nie zostanie odebrane". Mamy sytuację, w której na program 800 plus wydajemy 63 mld złotych, na 13 emeryturę - 54 mld złotych, a dodatkowo doszły inne programy społeczne, zapisane w umowie koalicyjnej - na 19 mld złotych. To renta wdowia, Aktywny Rodzic, czy program dla osób z niepełnosprawnościami.

800+ do zmiany?

Prof. Wojciechowski zauważył, że Polacy przyzwyczaili się do faktu, że państwo zapewnia bezpośrednie świadczenia pieniężne. Wskazał, że program mógłby być tańszy, jeśli zostałyby wprowadzone progi dochodowe, uprawniające do świadczenia. Jednak jego zdaniem żadna władza nie zdecyduje się na taki krok w obawie przed gniewem społecznym.

- Władza, które zdecydowałaby się zmienić ten projekt, musiałaby się z tą władzą szybko rozstać. Tak samo, gdyby rząd Tuska podniósł wiek emerytalny, doszłoby do zmiany ekipy rządzącej. Mamy pewną inercję polityki społecznej, której symbolem stała się "gospodarka 800plus" - logika, która zakłada, że obywatelom trzeba dać coś w gotówce - mówił prof. Wojciechowski.

- PiS zastosował bardzo proste wehikuły, które pokazały ludziom, że pieniądze wpadają bezpośrednio do ich kieszeni. Wcześniej istniały co prawda bezpośrednie zasiłki opiekuńcze, można było je zwiększyć, przy progu dochodowym.

Jaka polityka społeczna?

- Generalnie polityka społeczna powinna być dobrze adresowana. Powinna być oszczędna i efektywna - adresowana do tych, którzy potrzebują: biednych, niezamożnych czy tych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu nie ze swojej winy - mówił prof. Paweł Wojciechowski

- Takiej dyskusji w Polsce brakuje i musimy do niej wrócić w przyszłości, bo jeżeli państwo chce się rozwijać, to punktem odniesienia jest skala inwestycji. W Polsce PiS mieliśmy zapaść inwestycyjną. 16,5 proc. PKB inwestycji. To kilka pkt proc. mniej niż w Niemczech.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA