REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Morawiecki: 4 mld zł dla 1300 gmin w ramach programu dla terenów popegeerowskich

pieniądze, złotówki Fot. Fotolia
pieniądze, złotówki Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 1300 gmin skorzysta na Programie Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich. 4 mld złotych zostaną przeznaczone na wsparcie 1871 inwestycji na tych terenach.

Program Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich

Rząd ogłosił wyniki kolejnej edycji Rządowego Funduszu "Polski Ład": Programu Inwestycji Strategicznych. Ta odsłona była przeznaczona dla samorządów, na terenie których zlokalizowane były Państwowe Gospodarstwa Rolne. Początkowo planowano, że w ramach tej edycji na inwestycje trafią ponad 2 mld zł. Ostatecznie są to 4 mld złotych. W czasie naboru samorządy złożyły 3852 wnioski o wsparcie inwestycji na łącznie 10,79 mld zł.

REKLAMA

Program Inwestycji Strategicznych dla 1300 gmin

"Ponad 1300 gmin, a więc ponad połowa wszystkich gmin, które w Polsce się w ogóle znajdują, skorzysta na tym rozwoju, na tym programie. Tu będą nowe szanse, nowe możliwości dla dzieci, dla młodzieży pięknych skądinąd terenów" - poinformował Morawiecki. Jak tłumaczył, konkretne decyzje pozwolą np. na budowę przedszkoli, infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacji. Takie inwestycje, jak wskazywał, zachęcają przedsiębiorców, a oni tworzą nowe miejsca pracy.

PIS 2022 r.

Media

1871 inwestycji w ponad 1300 gminach w 220 powiatach

Wiceminister Szefernaker podkreślił, że program dla terenów popegeerowskich to 1871 inwestycji w ponad 1300 gminach, 220 powiatach. Wskazał, że 4 mld złotych to "dofinansowanie, jakiego nigdy we współpracy rządu i samorządu nie było". "To dofinansowanie, które pozwoli, żeby robić inwestycje tam, gdzie przez dekady tych inwestycji nie było, bo nie było środków nawet na wkład własny" - zaznaczył.

"Z 4 miliardów złotych środki trafią do wszystkich województw w Polsce. Do woj. wielkopolskiego ponad 400 milionów, do zachodniopomorskiego ok. 380 milionów" - wyjaśnił.

Polski Ład dla gmin

REKLAMA

W konferencji wziął też udział szef KPRM Michał Dworczyk. Jak tłumaczył, mówił na niej w imieniu parlamentarzystów przede wszystkim południa Dolnego Śląska. "W ostatnim czasie programy inwestycyjne pod nazwą Polski Ład przyniosły dla subregionu wałbrzyskiego, tych 44 gmin, blisko 900 mln zł. Tylko z tej odsłony Polskiego Ładu, o którym dziś rozmawiamy, to jest 100 mln zł" - powiedział minister. Dodał, że w przeliczeniu na mieszkańca jest to największe dofinansowanie w skali Dolnego Śląska, jeśli chodzi o subregion wałbrzyski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dworczyk podkreślił, że z tych środków powstają nie tylko duże inwestycje, takie jak trasa S8, S5, elektrownia szczytowo-pompowa Młoty pod Bystrzycą, Centralny Ośrodek Sportowy w Dusznikach, rewitalizacja stadionu Górniak Wałbrzych, ale też dziesiątki, setki inwestycji drobnych w infrastrukturę drogową w domy kultury, przedszkola, w żłobki i oczyszczalnie ścieków. "Te inwestycje mają jeden cel. Poprawę życia mieszkańców i rozwój naszego rejonu" - podsumował Dworczyk.

Program Inwestycji Strategicznych a Bank Gospodarstwa Krajowego

Program Inwestycji Strategicznych, którego celem jest dofinansowanie samorządowych projektów, realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Gminy popegeerowskie niezależnie od przeznaczonej dla nich odsłony mogły ubiegać się o wsparcie również z innych edycji programu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA