Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

inwestycje w małych miejscowościach
inwestycje w małych miejscowościach
Shutterstock

Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Nowe inwestycje w mniejszych miejscowościach 

W piątek minister Grzegorz Puda oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek złożyli gospodarczą wizytę w powiecie bielskim. Odwiedzili miejsca kilkunastu inwestycji realizowanych w gminach Czechowice-Dziedzice, Bestwina, Kozy, Wilamowice i Wilkowice.

Pierwszą inwestycją był remontowany dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach. W tym mieście gruntownie modernizowana jest także cała infrastruktura kolejowa.

Grzegorz Puda przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki mówił o zrównoważonym rozwoju kraju, który obejmuje także mniejsze miejscowości. „To rozwój mniejszych gmin, które wcześniej takich możliwości nie miały, powoduje, że ich mieszkańcy mają te same prawa, co mieszkańcy dużych aglomeracji. Ciężko porównać Bielsko-Białą czy Czechowice-Dziedzice do Krakowa, ale mamy aspiracje, by mieli oni te same możliwości i korzystali z tych samych przywilejów; aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich” – powiedział.

Wsparcie tylko dla dużych aglomeracji?

Minister dodał, że „każdy, kto potrafi dostrzec różnicę, jaka była przed rządami PiS, a tym, co jest teraz, potrafi zauważyć różnicę w kierowaniu strumieni finansowych”. „Funkcjonowała opinia, że musimy przede wszystkim wspierać duże aglomeracje. Oczywiście, nadal to robimy, ale te miasta w dużej mierze są w stanie (…) zakumulować tyle środków w budżecie, że poprowadzą inwestycje. W miejscowości mniejsze bardzo długo nikt nie chciał inwestować. Mieszkańcy chcieli, ale nie było chęci ze strony rządu, by przekazywać więcej środków. My ten kierunek odwróciliśmy. Udało nam się wprowadzić zrównoważoną politykę (…). To powoduje, że w Czechowicach-Dziedzicach, mieście, które wcześniej nie było dostrzegane, w tej chwili remontowany jest jeden z największych dworców w kraju” – mówił.

Zdaniem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka do powiatu bielskiego trafiło od 2016 r. na różne inwestycje 1,6 mld zł. Wojewoda dodał, że z różnych programów do województwa śląskiego napłynęło w tym czasie ponad 100 mld zł. Jak powiedział Wieczorek, znaczna część tych pieniędzy przeznaczona została na rozwój infrastruktury najbardziej potrzebnej mieszkańcom, czyli choćby na drogi lokalne, którymi można dojechać do żłobka, pracy czy szpitala. „Dziś jadąc przez Polskę można dostrzec skalę inwestycji” – podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Modernizacja tras PKP

Renowacja zabytkowego dworca w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Ma kosztować 47,3 mln zł. Pieniądze pochodzą z Programu Inwestycji Dworcowych. Planowany termin otwarcia to wiosna 2024 r.

„Obiekt przejdzie gruntowną przemianę. Zachowamy nie tylko walory architektoniczne, ale też będziemy wprowadzali elementy nowoczesności. To będzie obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie poddany termomodernizacji. Będzie energooszczędny. Zainstalowana zostanie dynamiczna informacja pasażerska” – mówił w październiku pełnomocnik zarządu PKP ds. inwestycji Wojciech Zabłocki.

PKP PLK modernizuje też odcinek trasy z Goczałkowic-Zdroju przez Czechowice-Dziedzice po Zabrzeg. Koszt wynosi 1,4 mld zł. Inwestycje te uzyskały dofinansowane z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Dzięki modernizacji trasy pociągi jeżdżą już po nowym torze i moście nad Wisłą między Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami. Na czechowickiej stacji powstało już lokalne centrum sterowania.

Efektem inwestycji na linii Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg mają być sprawniejsze podróże na trasie z Katowic do Zebrzydowic i w Beskidy. Roboty planowane są do października 2023 r.

Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach został wzniesiony w latach 1853-1855 w Dziedzicach przy trasie austriackiej Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda w kierunku Bogumina. Bryła budynku składa się z pięciu segmentów. Po zniszczeniach wojennych dworzec został przebudowywany, a jego elewacja - uproszczona. Zniszczone detale zostaną przywrócone. Dziś na stację w Czechowicach-Dziedzicach docierają pociągi z Beskidów, Krakowa i Górnego Śląska. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mmu/

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

  Jedną z form ochrony samodzielności samorządu terytorialnego jest możliwość zakwestionowania (przez uprawniony organ) rozstrzygnięcia nadzorczego wydanego przez wojewodę lub przez regionalną izbę obrachunkową. 

  Czy dotacja oświatowa dla placówek niesamorządowych to świadczenie jednorazowe?

  W praktyce pokutuje pogląd, że dotacja oświatowa - wypłacana przez jednostkę samorządu terytorialnego dla placówki niepublicznej działającej na jej terenie - ma charakter świadczenia jednorazowego. 

  MI: wartość wniosków o dofinansowanie przewozów autobusowych to 773 mln zł

  Samorządy złożyły wnioski o uruchomienie w tym roku, w całym kraju 6347 nowych linii autobusowych z dofinansowaniem z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA); wartość wniosków to 773 mln zł - przekazał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

  Darmowe laptopy dla czwartoklasistów będą miały zabezpieczenie przed odsprzedażą w postaci .... wygrawerowanego orła w koronie

  Jesienią 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma na własność komputery. W przestrzeni medialnej podnoszono, że niektórzy rodzice mogą próbować je nielegalnie odsprzedać.

  Zapisy w umowie o łącznej wysokości kar umownych

  W trakcie kontroli regionalna izba obrachunkowa zarzuciła jednostce, że w kilku umowach zawartych z wykonawcami nie ujęto łącznej maksymalnej wysokości kar umownych, których może dochodzić powiat lub wykonawca. Umowy te zostały już wykonane i nie było problemów z umowami czy też terminowością. Czy taki zarzut jest słuszny?

  Korekta dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. w jednostkach pomocy społecznej

  Dnia 31 marca 2023 r. mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko ustalenie, kto powinien otrzymać to świadczenie, ale także prawidłowe obliczenie jego wysokości, a w przypadku błędnego naliczenia - dokonanie poprawnej korekty.

  Przepracowanie części dnia a zwolnienie lekarskie

  Zdarza się, że w trakcie swojej dniówki pracownik zwalnia się z pracy z powodu złego samopoczucia i udaje się do lekarza. Następnie wpływa do pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres, którego pierwszym dniem jest ten w części przepracowany. 

  Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

  Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  RIO o klasyfikacji dochodów gmin za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

  Dochody uzyskiwane przez gminy z tytułu opłat za zakwaterowanie, które od niedawna dokonują uchodźcy z Ukrainy należy klasyfikować w dziale 853 - wskazała w stanowisku RIO w Szczecinie. Izba zwróciła uwagę, że w rozporządzeniu MF brakuje dedykowanej klasyfikacji budżetowej

  Od 21 marca 2023 r. nowe zasady prowadzenia akt pracowniczych

  W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dotyczy dokumentów na temat przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników oraz wprowadzenia informacji o pracy zdalnej.

  Czy klauzula waloryzacyjna ma zastosowanie do umów o zamówienia publiczne poniżej 130 000 zł zawieranych na dłużej niż 6 miesięcy?

  Czy waloryzacja w umowach z terminem przekraczającym 6 miesięcy wprowadzona od 10 listopada 2022 r. ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dotyczy również postępowań poniżej 130 000 zł, jeżeli umowy zawierane są na okres przekraczający 6 miesięcy?

  Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?

  Od 01.03.2023 r. będziemy zatrudniać osobę na stanowisku woźnego w wymiarze 3/4 etatu ze stażem 23 lat pracy. Osoba ta dotychczas pracowała w Służbie Więziennej (do dnia 20.01.2023 r.).

  Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela

  Jesteśmy szkołą podstawową państwową (organ prowadzący Urząd Miasta). Zatrudniliśmy nauczyciela z dwudziestoletnim stażem pracy na 1/2 etatu. Ten sam nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole podstawowej w naszym mieście na pełny etat. Nauczyciel przedstawił nam świadectwa pracy. Na podstawie tych samych świadectw pracy otrzymuje dodatek w szkole podstawowej, w której jest zatrudniony na cały etat. Czy należy mu się dodatek za staż pracy?

  Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika

  Proszę o informację dot. interpretacji z art. 31a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.

  Czy w przypadku sprzedaży węgla przez gminę trzeba prowadzić ewidencję z wykorzystaniem konta 330

  Gmina zleciła na podstawie umów sprzedaż "preferencyjnego" węgla przedsiębiorstwom i spółkom działającym na terenie Gminy. Czy w ww. przypadku gmina powinna prowadzić ewidencję magazynową (konto 330 "Towary") i ewidencję sprzedaży węgla?

  Poszerzenie przez wójta katalogu przesłanek przyznania dodatku specjalnego do wynagrodzeń pracowników

  Wójt gminy w drodze zarządzenia wewnętrznego postanowił, że pracownikom urzędu gminy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, mogą być przyznawane dodatki specjalne do wynagrodzeń "w innych uzasadnionych sytuacjach, niż wskazane w ustawie o pracownikach samorządowych". Na podstawie tego zarządzenia dodatki specjalne były przyznawane pracownikom m.in. z tytułu "pracy w uciążliwych warunkach, w tym z narażeniem na ciągły stres", "szczególne osiągnięcia w pracy" lub bez żadnego dodatkowego uzasadnienia.

  Świadczenia pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Jak ustalić?

  Rada gminy nie określiła rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz warunków i trybu ich przyznawania. Przy braku tej uchwały nie zaplanowała w budżecie gminy wydatków na ten cel.

  Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?

  Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim? Jakie przepisy mają zastosowanie w przypadku, w którym nauczyciel zatrudniony jest w szkole prowadzonej przez gminę?

  Nieruchomości szkolne a podatek od nieruchomości

  Ustawodawca podatkowy przyznaje placówkom oświatowym preferencje w podatku od nieruchomości. 

  Odliczenie VAT od wydatków gminy na zakup autobusów

  Czy gmina ma prawo do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu nabycia autobusów niskoemisyjnych w przypadku, gdy te na podstawie umowy najmu będą później wykorzystywane przez spółkę gminną powołaną do realizacji zadań z zakresu transportu publicznego?

  Zmiany: urlopy, szkolenia, elastyczny czas pracy [Ostateczna wersja nowelizacji kodeksu pracy]

  Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy. Nowe przepisy regulują m.in. urlopy i czas pracy, w tym urlop rodzicielski, do którego pracownicy będą mieli indywidualne prawo.

  Program "Ochrona Zabytków". Dofinansowanie 200 mln zł

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków.

  PUE ZUS: Kalkulator do wyliczenia wysokości emerytury w 2023 r.

  Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można samodzielnie wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach. Symulacja pozwala na wykonanie obliczeń tym osobą, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

  ZUS: Co się dzieje ze środkami zapisanymi na subkoncie w ZUS w razie śmierci ubezpieczonego

  Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak to ma miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

  Podwyżki pensji w RIO o 300 zł - 1130 zł [wyrównanie od 1 stycznia 2023 r.]

  Od 300 zł do ponad 1,1 tys. zł wzrosną stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników regionalnych izb obrachunkowych nieobjętych tzw. systemem mnożnikowym – przewiduje projekt nowego rozporządzenia. Podwyżki mają nastąpić z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r.