REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

inwestycje w małych miejscowościach
inwestycje w małych miejscowościach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Nowe inwestycje w mniejszych miejscowościach 

W piątek minister Grzegorz Puda oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek złożyli gospodarczą wizytę w powiecie bielskim. Odwiedzili miejsca kilkunastu inwestycji realizowanych w gminach Czechowice-Dziedzice, Bestwina, Kozy, Wilamowice i Wilkowice.

REKLAMA

Pierwszą inwestycją był remontowany dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach. W tym mieście gruntownie modernizowana jest także cała infrastruktura kolejowa.

Grzegorz Puda przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki mówił o zrównoważonym rozwoju kraju, który obejmuje także mniejsze miejscowości. „To rozwój mniejszych gmin, które wcześniej takich możliwości nie miały, powoduje, że ich mieszkańcy mają te same prawa, co mieszkańcy dużych aglomeracji. Ciężko porównać Bielsko-Białą czy Czechowice-Dziedzice do Krakowa, ale mamy aspiracje, by mieli oni te same możliwości i korzystali z tych samych przywilejów; aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich” – powiedział.

Wsparcie tylko dla dużych aglomeracji?

REKLAMA

Minister dodał, że „każdy, kto potrafi dostrzec różnicę, jaka była przed rządami PiS, a tym, co jest teraz, potrafi zauważyć różnicę w kierowaniu strumieni finansowych”. „Funkcjonowała opinia, że musimy przede wszystkim wspierać duże aglomeracje. Oczywiście, nadal to robimy, ale te miasta w dużej mierze są w stanie (…) zakumulować tyle środków w budżecie, że poprowadzą inwestycje. W miejscowości mniejsze bardzo długo nikt nie chciał inwestować. Mieszkańcy chcieli, ale nie było chęci ze strony rządu, by przekazywać więcej środków. My ten kierunek odwróciliśmy. Udało nam się wprowadzić zrównoważoną politykę (…). To powoduje, że w Czechowicach-Dziedzicach, mieście, które wcześniej nie było dostrzegane, w tej chwili remontowany jest jeden z największych dworców w kraju” – mówił.

Zdaniem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka do powiatu bielskiego trafiło od 2016 r. na różne inwestycje 1,6 mld zł. Wojewoda dodał, że z różnych programów do województwa śląskiego napłynęło w tym czasie ponad 100 mld zł. Jak powiedział Wieczorek, znaczna część tych pieniędzy przeznaczona została na rozwój infrastruktury najbardziej potrzebnej mieszkańcom, czyli choćby na drogi lokalne, którymi można dojechać do żłobka, pracy czy szpitala. „Dziś jadąc przez Polskę można dostrzec skalę inwestycji” – podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Modernizacja tras PKP

Renowacja zabytkowego dworca w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Ma kosztować 47,3 mln zł. Pieniądze pochodzą z Programu Inwestycji Dworcowych. Planowany termin otwarcia to wiosna 2024 r.

„Obiekt przejdzie gruntowną przemianę. Zachowamy nie tylko walory architektoniczne, ale też będziemy wprowadzali elementy nowoczesności. To będzie obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie poddany termomodernizacji. Będzie energooszczędny. Zainstalowana zostanie dynamiczna informacja pasażerska” – mówił w październiku pełnomocnik zarządu PKP ds. inwestycji Wojciech Zabłocki.

PKP PLK modernizuje też odcinek trasy z Goczałkowic-Zdroju przez Czechowice-Dziedzice po Zabrzeg. Koszt wynosi 1,4 mld zł. Inwestycje te uzyskały dofinansowane z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Dzięki modernizacji trasy pociągi jeżdżą już po nowym torze i moście nad Wisłą między Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami. Na czechowickiej stacji powstało już lokalne centrum sterowania.

Efektem inwestycji na linii Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg mają być sprawniejsze podróże na trasie z Katowic do Zebrzydowic i w Beskidy. Roboty planowane są do października 2023 r.

Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach został wzniesiony w latach 1853-1855 w Dziedzicach przy trasie austriackiej Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda w kierunku Bogumina. Bryła budynku składa się z pięciu segmentów. Po zniszczeniach wojennych dworzec został przebudowywany, a jego elewacja - uproszczona. Zniszczone detale zostaną przywrócone. Dziś na stację w Czechowicach-Dziedzicach docierają pociągi z Beskidów, Krakowa i Górnego Śląska. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA