REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

inwestycje w małych miejscowościach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Nowe inwestycje w mniejszych miejscowościach 

W piątek minister Grzegorz Puda oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek złożyli gospodarczą wizytę w powiecie bielskim. Odwiedzili miejsca kilkunastu inwestycji realizowanych w gminach Czechowice-Dziedzice, Bestwina, Kozy, Wilamowice i Wilkowice.

REKLAMA

Pierwszą inwestycją był remontowany dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach. W tym mieście gruntownie modernizowana jest także cała infrastruktura kolejowa.

Grzegorz Puda przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki mówił o zrównoważonym rozwoju kraju, który obejmuje także mniejsze miejscowości. „To rozwój mniejszych gmin, które wcześniej takich możliwości nie miały, powoduje, że ich mieszkańcy mają te same prawa, co mieszkańcy dużych aglomeracji. Ciężko porównać Bielsko-Białą czy Czechowice-Dziedzice do Krakowa, ale mamy aspiracje, by mieli oni te same możliwości i korzystali z tych samych przywilejów; aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich” – powiedział.

Wsparcie tylko dla dużych aglomeracji?

REKLAMA

Minister dodał, że „każdy, kto potrafi dostrzec różnicę, jaka była przed rządami PiS, a tym, co jest teraz, potrafi zauważyć różnicę w kierowaniu strumieni finansowych”. „Funkcjonowała opinia, że musimy przede wszystkim wspierać duże aglomeracje. Oczywiście, nadal to robimy, ale te miasta w dużej mierze są w stanie (…) zakumulować tyle środków w budżecie, że poprowadzą inwestycje. W miejscowości mniejsze bardzo długo nikt nie chciał inwestować. Mieszkańcy chcieli, ale nie było chęci ze strony rządu, by przekazywać więcej środków. My ten kierunek odwróciliśmy. Udało nam się wprowadzić zrównoważoną politykę (…). To powoduje, że w Czechowicach-Dziedzicach, mieście, które wcześniej nie było dostrzegane, w tej chwili remontowany jest jeden z największych dworców w kraju” – mówił.

Zdaniem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka do powiatu bielskiego trafiło od 2016 r. na różne inwestycje 1,6 mld zł. Wojewoda dodał, że z różnych programów do województwa śląskiego napłynęło w tym czasie ponad 100 mld zł. Jak powiedział Wieczorek, znaczna część tych pieniędzy przeznaczona została na rozwój infrastruktury najbardziej potrzebnej mieszkańcom, czyli choćby na drogi lokalne, którymi można dojechać do żłobka, pracy czy szpitala. „Dziś jadąc przez Polskę można dostrzec skalę inwestycji” – podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Modernizacja tras PKP

Renowacja zabytkowego dworca w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Ma kosztować 47,3 mln zł. Pieniądze pochodzą z Programu Inwestycji Dworcowych. Planowany termin otwarcia to wiosna 2024 r.

„Obiekt przejdzie gruntowną przemianę. Zachowamy nie tylko walory architektoniczne, ale też będziemy wprowadzali elementy nowoczesności. To będzie obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie poddany termomodernizacji. Będzie energooszczędny. Zainstalowana zostanie dynamiczna informacja pasażerska” – mówił w październiku pełnomocnik zarządu PKP ds. inwestycji Wojciech Zabłocki.

PKP PLK modernizuje też odcinek trasy z Goczałkowic-Zdroju przez Czechowice-Dziedzice po Zabrzeg. Koszt wynosi 1,4 mld zł. Inwestycje te uzyskały dofinansowane z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Dzięki modernizacji trasy pociągi jeżdżą już po nowym torze i moście nad Wisłą między Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami. Na czechowickiej stacji powstało już lokalne centrum sterowania.

Efektem inwestycji na linii Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg mają być sprawniejsze podróże na trasie z Katowic do Zebrzydowic i w Beskidy. Roboty planowane są do października 2023 r.

Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach został wzniesiony w latach 1853-1855 w Dziedzicach przy trasie austriackiej Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda w kierunku Bogumina. Bryła budynku składa się z pięciu segmentów. Po zniszczeniach wojennych dworzec został przebudowywany, a jego elewacja - uproszczona. Zniszczone detale zostaną przywrócone. Dziś na stację w Czechowicach-Dziedzicach docierają pociągi z Beskidów, Krakowa i Górnego Śląska. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA