REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje w 2016 roku

Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia
Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z końcem listopada Instytucje Zarządzające Programami Operacyjnymi ogłosiły harmonogramy naborów wniosków o dofinansowanie na 2016 rok dla Programów Operacyjnych. Na co można uzyskać dotacje?

Kolejne dotacje w 2016 roku!

Wsparcie finansowe MSP, dotacje na innowacyjne projekty, dotacje dla start-upów w Polsce Wschodniej, a także wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych, to tylko niektóre kierunki działań, które będą finansowane w 2016 r.

REKLAMA

Wraz z końcem listopada Instytucje Zarządzające Programami Operacyjnymi ogłosiły harmonogramy naborów wniosków o dofinansowanie na 2016 rok dla Programów Operacyjnych. Na co można uzyskać dotacje?

Trzy kierunki działań

O dotacje będzie można ubiegać się w ramach trzech programów: Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Zobacz również: E-administracja w perspektywie finansowej 2014-2020

Program Operacyjny Polska Wschodnia

Program Polska Wschodnia 2014-2020 (PO PW) jest instrumentem, który ma na celu wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ramach naborów w 2016 r. przewidziano m.in. wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych, biernych zawodowo, niezarejestrowanych w urzędzie pracy. W ramach Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy przewidziano w ciągu paru miesięcy kilka naborów wniosków.

Natomiast w ramach Osi priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji przewidziano nabory, których celem jest m.in. wdrożenie narzędzia wspierającego równość płci w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych w średnich przedsiębiorstwach. W ramach kolejnych naborów przewidziano też projekty dotyczące szkoleń, min. szkolenia w zakresie form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz szereg innych działań edukacyjnych, w tym działania na rzecz poprawy wykształcenia i zatrudnienia członków społeczności romskiej oraz działania na rzecz likwidacji barier, które utrudniają zatrudnienie Romów i integrację ze społecznością większościową. Przewidziano też szkolenia dla kadr. W drugiej połowie 2016 r., w październiku ruszy natomiast nabór wniosków,  którego celem jest wyposażenie przedsiębiorstw społecznych w wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystania prawa zamówień publicznych.

W ramach Osi Priorytetowej III Szkolnictwo Wyższe dla Gospodarki i Rozwoju przewidziano m.in. podnoszenie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju. Nabór ruszy już w marcu 2016 r.

„Programy mobilności ponadnarodowej ukierunkowane na aktywizację zawodową osób młodych zagrożonych wykluczeniem społecznym, z możliwym wykorzystaniem konkursu skoordynowanego na poziomie UE” – to nazwa jednego z wielu działań, które będą realizowane w ramach naboru, który będzie prowadzony w listopadzie 2016 r.

Natomiast w ramach Osi Priorytetowej V Wsparcie dla obszaru zdrowia będą realizowane m.in. projekty pilotażowe i testujące w zakresie programów profilaktycznych czy też kształcenie podyplomowe lekarzy.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

O wsparcie z Programu Inteligentny Rozwój mogą ubiegać się głównie: przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, konsorcja  przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych, a także instytucje otoczenia biznesu.

W tym programie, w 2016 r. przewidziano nabory wniosków m.in. w zakresie wsparcia badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, (projekty B+R przedsiębiorstw); programy sektorowe służące realizacji dużych przedsięwzięć B+R, istotnych dla rozwoju poszczególnych branż/sektorów gospodarki. Mogą one służyć wyłanianiu inteligentnych specjalizacji, zgodnie z koncepcją przedsiębiorczego odkrywania (sektorowe programy B+R). W omawianym programie przewidziano też m.in. wsparcie tworzenia lub rozwoju centrów badawczo-rozwojowych przedsiębiorców.  Celem jednego z projektów jest też zwiększenie wysokiej jakości proinnowacyjnych usług. Ponadto przewidziano też szereg konkursów, których celem jest wsparcie projektów polegających na wdrażaniu innowacji o charakterze technologicznym.

W PO IR na uwagę zasługują też projekty dotyczące wspierania transferu technologii, m.in. wsparcie na ochronę własności przemysłowej, kredyty na innowacje technologiczne. Ponadto, aby zwiększyć potencjał naukowo-badawczy przewidziano wsparcie badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych o tematyce określonej w programach strategicznych.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

Grupa docelowa tego programu jest bardzo szeroka. Są to bowiem nie tylko osoby młode, w tym niepełnosprawne, ale też jednostki samorządu terytorialnego, instytucje pomocy i integracji społecznej, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, miko, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich pracownicy, osoby odbywające karę pozbawienia wolności, uczelnie i jednostki naukowe, osoby niesamodzielne i starsze oraz wiele innych.

W ramach programu przewidziano wiele naborów wniosków dotyczących wsparcia indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych, biernych zawodowo, niezarejestrowanych w urzędzie pracy. Pierwszy nabór ruszy już w marcu. Dodatkowo przewidziano też projekty mające na celu m.in. wdrożenie narzędzia wspierającego równość szans płci w procesach podejmowania decyzji w średnich przedsiębiorstwach. Oprócz tego będą prowadzone nabory na różne działania szkoleniowe i doradcze, monitoring działań jednostek administracji rządowej oraz programy mobilności ponadnarodowej ukierunkowane na aktywizację zawodową osób młodych zagrożonych wykluczeniem społecznym, z możliwym wykorzystaniem konkursu skoordynowanego na poziomie UE.

W 2016 r. będzie realizowanych wiele projektów w ramach programów operacyjnych. Warto szczegółowo zapoznać się z harmonogramami, gdzie zostały podane terminy naborów. Szczegółowe harmonogramy są natomiast dostępne na stronie internetowej PARP ( http://www.parp.gov.pl/harmonogramy-naborow-wnioskow-o-dofinansowanie-na-2016-r-ogloszone).

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Polecamy serwis: Fundusze unijne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA