Dotacje w 2016 roku
REKLAMA
REKLAMA
Kolejne dotacje w 2016 roku!
Wsparcie finansowe MSP, dotacje na innowacyjne projekty, dotacje dla start-upów w Polsce Wschodniej, a także wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych, to tylko niektóre kierunki działań, które będą finansowane w 2016 r.
REKLAMA
Wraz z końcem listopada Instytucje Zarządzające Programami Operacyjnymi ogłosiły harmonogramy naborów wniosków o dofinansowanie na 2016 rok dla Programów Operacyjnych. Na co można uzyskać dotacje?
Trzy kierunki działań
O dotacje będzie można ubiegać się w ramach trzech programów: Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Zobacz również: E-administracja w perspektywie finansowej 2014-2020
Program Operacyjny Polska Wschodnia
Program Polska Wschodnia 2014-2020 (PO PW) jest instrumentem, który ma na celu wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
REKLAMA
W ramach naborów w 2016 r. przewidziano m.in. wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych, biernych zawodowo, niezarejestrowanych w urzędzie pracy. W ramach Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy przewidziano w ciągu paru miesięcy kilka naborów wniosków.
Natomiast w ramach Osi priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji przewidziano nabory, których celem jest m.in. wdrożenie narzędzia wspierającego równość płci w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych w średnich przedsiębiorstwach. W ramach kolejnych naborów przewidziano też projekty dotyczące szkoleń, min. szkolenia w zakresie form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz szereg innych działań edukacyjnych, w tym działania na rzecz poprawy wykształcenia i zatrudnienia członków społeczności romskiej oraz działania na rzecz likwidacji barier, które utrudniają zatrudnienie Romów i integrację ze społecznością większościową. Przewidziano też szkolenia dla kadr. W drugiej połowie 2016 r., w październiku ruszy natomiast nabór wniosków, którego celem jest wyposażenie przedsiębiorstw społecznych w wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystania prawa zamówień publicznych.
W ramach Osi Priorytetowej III Szkolnictwo Wyższe dla Gospodarki i Rozwoju przewidziano m.in. podnoszenie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju. Nabór ruszy już w marcu 2016 r.
„Programy mobilności ponadnarodowej ukierunkowane na aktywizację zawodową osób młodych zagrożonych wykluczeniem społecznym, z możliwym wykorzystaniem konkursu skoordynowanego na poziomie UE” – to nazwa jednego z wielu działań, które będą realizowane w ramach naboru, który będzie prowadzony w listopadzie 2016 r.
Natomiast w ramach Osi Priorytetowej V Wsparcie dla obszaru zdrowia będą realizowane m.in. projekty pilotażowe i testujące w zakresie programów profilaktycznych czy też kształcenie podyplomowe lekarzy.
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
O wsparcie z Programu Inteligentny Rozwój mogą ubiegać się głównie: przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, konsorcja przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych, a także instytucje otoczenia biznesu.
W tym programie, w 2016 r. przewidziano nabory wniosków m.in. w zakresie wsparcia badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, (projekty B+R przedsiębiorstw); programy sektorowe służące realizacji dużych przedsięwzięć B+R, istotnych dla rozwoju poszczególnych branż/sektorów gospodarki. Mogą one służyć wyłanianiu inteligentnych specjalizacji, zgodnie z koncepcją przedsiębiorczego odkrywania (sektorowe programy B+R). W omawianym programie przewidziano też m.in. wsparcie tworzenia lub rozwoju centrów badawczo-rozwojowych przedsiębiorców. Celem jednego z projektów jest też zwiększenie wysokiej jakości proinnowacyjnych usług. Ponadto przewidziano też szereg konkursów, których celem jest wsparcie projektów polegających na wdrażaniu innowacji o charakterze technologicznym.
W PO IR na uwagę zasługują też projekty dotyczące wspierania transferu technologii, m.in. wsparcie na ochronę własności przemysłowej, kredyty na innowacje technologiczne. Ponadto, aby zwiększyć potencjał naukowo-badawczy przewidziano wsparcie badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych o tematyce określonej w programach strategicznych.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Grupa docelowa tego programu jest bardzo szeroka. Są to bowiem nie tylko osoby młode, w tym niepełnosprawne, ale też jednostki samorządu terytorialnego, instytucje pomocy i integracji społecznej, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, miko, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich pracownicy, osoby odbywające karę pozbawienia wolności, uczelnie i jednostki naukowe, osoby niesamodzielne i starsze oraz wiele innych.
W ramach programu przewidziano wiele naborów wniosków dotyczących wsparcia indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych, biernych zawodowo, niezarejestrowanych w urzędzie pracy. Pierwszy nabór ruszy już w marcu. Dodatkowo przewidziano też projekty mające na celu m.in. wdrożenie narzędzia wspierającego równość szans płci w procesach podejmowania decyzji w średnich przedsiębiorstwach. Oprócz tego będą prowadzone nabory na różne działania szkoleniowe i doradcze, monitoring działań jednostek administracji rządowej oraz programy mobilności ponadnarodowej ukierunkowane na aktywizację zawodową osób młodych zagrożonych wykluczeniem społecznym, z możliwym wykorzystaniem konkursu skoordynowanego na poziomie UE.
W 2016 r. będzie realizowanych wiele projektów w ramach programów operacyjnych. Warto szczegółowo zapoznać się z harmonogramami, gdzie zostały podane terminy naborów. Szczegółowe harmonogramy są natomiast dostępne na stronie internetowej PARP ( http://www.parp.gov.pl/harmonogramy-naborow-wnioskow-o-dofinansowanie-na-2016-r-ogloszone).
Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Polecamy serwis: Fundusze unijne
REKLAMA
REKLAMA