Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości z urzędu
REKLAMA
REKLAMA
PROBLEM
REKLAMA
Rada gminy może podjąć uchwałę o niedochodzeniu należności, których kwota z odsetkami nie przekracza 100 zł. A jak postępować z większymi należnościami? Mamy przypadki, gdzie osoby długo zalegają np. z czynszem. Dostaliśmy pismo od komornika, że sprawa jest umorzona wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Czy można jeszcze coś zrobić? Czy należy wysyłać kolejne upomnienia za następne miesiące? Czy w takiej sytuacji jednostka powinna narażać się na dodatkowe koszty?
RADA
Skuteczna egzekucja to nie tylko zasługa komornika. Kierując tytuł wykonawczy do komornika sądowego, wierzyciel ma prawo wskazać majątek dłużnika, z którego egzekucja będzie skuteczna. Również w trakcie prowadzonej egzekucji wierzyciel ma prawo wskazywać, ustalać środki egzekucyjne. Ostatnim momentem na wskazanie majątku przez wierzyciela jest wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego (art. 827 k.p.a.).
Uchwała rady gminy o umorzeniu zaległości
REKLAMA
Jeśli natomiast mimo starań wierzyciela egzekucja okazała się bezskuteczna, zaległość można wygasić wskutek umorzenia z urzędu. Jednak do tego potrzebna jest uchwała rady gminy (patrz wzór). Organ stanowiący JST może, w drodze uchwały, postanowić o stosowaniu z urzędu ulg (w tym umorzenia), w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 uofp (art. 59 ust. 3 uofp). A dokładniej, rada gminy może skorzystać z prawa (nie jest to jej obowiązek) i podjąć uchwałę o umarzaniu, rozkładaniu na raty, odraczaniu należności, zaległości cywilnoprawnych z urzędu. Jednak przesłanek takiej ulgi rada gminy nie może kreować sama. Ustawodawca odsyła do okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 uofp. Do okoliczności tych należy m.in. uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej niż koszty dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.
Jeśli jednostka nie chce dalej dochodzić takiej nieściągalnej zaległości, a co za tym idzie - nie chce ponosić kosztów egzekucji, może skorzystać z delegacji wynikającej z podjętej przez jej radę gminy uchwały i umorzyć taką zaległość z urzędu.
Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości
Wzór. Uchwała w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania z urzędu należności cywilnoprawnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.