REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości z urzędu

Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości z urzędu
Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości z urzędu
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości z urzędu

PROBLEM

REKLAMA

Rada gminy może podjąć uchwałę o niedochodzeniu należności, których kwota z odsetkami nie przekracza 100 zł. A jak postępować z większymi należnościami? Mamy przypadki, gdzie osoby długo zalegają np. z czynszem. Dostaliśmy pismo od komornika, że sprawa jest umorzona wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Czy można jeszcze coś zrobić? Czy należy wysyłać kolejne upomnienia za następne miesiące? Czy w takiej sytuacji jednostka powinna narażać się na dodatkowe koszty?

RADA

Skuteczna egzekucja to nie tylko zasługa komornika. Kierując tytuł wykonawczy do komornika sądowego, wierzyciel ma prawo wskazać majątek dłużnika, z którego egzekucja będzie skuteczna. Również w trakcie prowadzonej egzekucji wierzyciel ma prawo wskazywać, ustalać środki egzekucyjne. Ostatnim momentem na wskazanie majątku przez wierzyciela jest wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego (art. 827 k.p.a.).

Uchwała rady gminy o umorzeniu zaległości

REKLAMA

Jeśli natomiast mimo starań wierzyciela egzekucja okazała się bezskuteczna, zaległość można wygasić wskutek umorzenia z urzędu. Jednak do tego potrzebna jest uchwała rady gminy (patrz wzór). Organ stanowiący JST może, w drodze uchwały, postanowić o stosowaniu z urzędu ulg (w tym umorzenia), w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 uofp (art. 59 ust. 3 uofp). A dokładniej, rada gminy może skorzystać z prawa (nie jest to jej obowiązek) i podjąć uchwałę o umarzaniu, rozkładaniu na raty, odraczaniu należności, zaległości cywilnoprawnych z urzędu. Jednak przesłanek takiej ulgi rada gminy nie może kreować sama. Ustawodawca odsyła do okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 uofp. Do okoliczności tych należy m.in. uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej niż koszty dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli jednostka nie chce dalej dochodzić takiej nieściągalnej zaległości, a co za tym idzie - nie chce ponosić kosztów egzekucji, może skorzystać z delegacji wynikającej z podjętej przez jej radę gminy uchwały i umorzyć taką zaległość z urzędu.

Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości

Wzór. Uchwała w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania z urzędu należności cywilnoprawnych

Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka opłat za wodę o 14,99%. Weryfikacja dopiero, gdy podwyżka będzie o 15% [Przykład]

To efekt zmiany w prawie zdejmującej kontrolę nad gminami w zakresie podnoszenia opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Dodatek również dla rodzin zastępczych zawodowych. W planach kwota 1000 zł brutto

Projekt, którym zajmuje się Sejm, zakłada przyznanie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Dodatek ma być wypłacony od 1 lipca 2024 r.

Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

REKLAMA

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

REKLAMA

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA