REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości z urzędu

Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości z urzędu
Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości z urzędu
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości z urzędu

PROBLEM

REKLAMA

Rada gminy może podjąć uchwałę o niedochodzeniu należności, których kwota z odsetkami nie przekracza 100 zł. A jak postępować z większymi należnościami? Mamy przypadki, gdzie osoby długo zalegają np. z czynszem. Dostaliśmy pismo od komornika, że sprawa jest umorzona wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Czy można jeszcze coś zrobić? Czy należy wysyłać kolejne upomnienia za następne miesiące? Czy w takiej sytuacji jednostka powinna narażać się na dodatkowe koszty?

RADA

Skuteczna egzekucja to nie tylko zasługa komornika. Kierując tytuł wykonawczy do komornika sądowego, wierzyciel ma prawo wskazać majątek dłużnika, z którego egzekucja będzie skuteczna. Również w trakcie prowadzonej egzekucji wierzyciel ma prawo wskazywać, ustalać środki egzekucyjne. Ostatnim momentem na wskazanie majątku przez wierzyciela jest wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego (art. 827 k.p.a.).

Uchwała rady gminy o umorzeniu zaległości

REKLAMA

Jeśli natomiast mimo starań wierzyciela egzekucja okazała się bezskuteczna, zaległość można wygasić wskutek umorzenia z urzędu. Jednak do tego potrzebna jest uchwała rady gminy (patrz wzór). Organ stanowiący JST może, w drodze uchwały, postanowić o stosowaniu z urzędu ulg (w tym umorzenia), w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 uofp (art. 59 ust. 3 uofp). A dokładniej, rada gminy może skorzystać z prawa (nie jest to jej obowiązek) i podjąć uchwałę o umarzaniu, rozkładaniu na raty, odraczaniu należności, zaległości cywilnoprawnych z urzędu. Jednak przesłanek takiej ulgi rada gminy nie może kreować sama. Ustawodawca odsyła do okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 uofp. Do okoliczności tych należy m.in. uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej niż koszty dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli jednostka nie chce dalej dochodzić takiej nieściągalnej zaległości, a co za tym idzie - nie chce ponosić kosztów egzekucji, może skorzystać z delegacji wynikającej z podjętej przez jej radę gminy uchwały i umorzyć taką zaległość z urzędu.

Wzór uchwały rady gminy o umorzeniu zaległości

Wzór. Uchwała w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania z urzędu należności cywilnoprawnych

Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA