Kiedy sąd uwzględni wniosek gminy o przywrócenie terminu?
REKLAMA
REKLAMA
Natomiast w przypadku awarii systemu ePUAP gmina musi wykazać przed sądem, że sprawdzono UPP - a także, że nie można było np. wysłać pisma do sądu listem poleconym. Warto ponadto wykonać zrzuty ekranu i mieć dowód powiadomienia służb serwisowych ePUAP o awarii.
REKLAMA
Kiedy sąd uwzględni wniosek gminy o przywrócenie terminu?
Każda czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jest to zasada ogólna. I jak w przypadku większości tego typu zasad prawo przewiduje od niej wyjątki. Te polegają na możliwości przywrócenia terminu. Zasady stosowania instytucji przywrócenia terminu wprowadzają art. 85-89 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd może wydać postanowienie o przywróceniu terminu. Niezbędne jest złożenie w tej sprawie wniosku.
Warunki skorzystania z instytucji przywrócenia terminu
- Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Po upływie roku od uchybionego terminu jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w przypadkach wyjątkowych.
- W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.
- Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi.
- Równocześnie z tym wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.
(…)
Andrzej Dybowski
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.