Kiedy nieściągalną wierzytelność może zostać uznana za koszty podatkowe?
REKLAMA
REKLAMA
Adwokat na podstawie zebranych informacji o dłużniku napisał, że sprawa sądowa jest niezalecana ze względu na wysokie koszty bez wystarczającej pewności, że finalnie uda się cokolwiek odzyskać.
REKLAMA
RADA
Skoro spółka nie posiada formalnych (urzędowych) dokumentów potwierdzających nieściągalność wierzytelności, to można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie wspomnianego poniżej protokołu pod warunkiem, że koszty związane z jej dochodzeniem byłby co najmniej równe lub wyższe od jej kwoty.
UZASADNIENIE
Jeżeli nie posiada się:
- postanowienia o nieściągalności wydanego przez organ prowadzący postępowanie egzekucyjne, uznanym przez nas jako odpowiadające stanowi faktycznemu, albo
- postanowienia sądu:
- o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów, lub
- o umorzeniu postępowania upadłościowego będącego wynikiem oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika, lub
- o zakończeniu postępowania upadłościowego,
REKLAMA
to w takich okolicznościach nieściągalną wierzytelność można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie sporządzonego przez nas protokołu stwierdzającego, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.
Na okoliczność potwierdzenia wysokości kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego wystarczającym jest informacja (może to być uzyskana od adwokata) w jakiej kwocie kształtuje się ich wysokość. Stąd też jeżeli w opisanym przypadku z informacji uzyskanej od adwokata lub od kogokolwiek innego wynika w jakiej wysokości kształtowała się będzie kwota kosztów dochodzenia zagranicznej wierzytelności, to na tej podstawie można sporządzić protokół pozwalający ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Gdyby z takiej nie wynikało jednak jaka jest wysokość wspomnianych kosztów i gdyby nie można było ustalić tej wysokości, to w takim przypadku nie będzie możliwe zaliczenie nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.
(…)
Podstawa prawna
art. 14 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 20, ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.),
art. 12 ust. 3, art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a, ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.).
Marian Szałucki
doradca podatkowy
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.