Poradnik Państwowej Inspekcji Pracy o sygnalistach
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o sygnalistach nakłada nowe obowiązki na podmioty publiczne i prywatne. Chodzi o ochronę osób zgłaszających naruszenia prawa w związku z zatrudnieniem. Pracodawcy objęci ustawą o sygnalistach będą musieli stworzyć wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w związku ze zgłoszeniami. Nowe regulacje dotyczące sygnalistów wdrażają do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej.
REKLAMA
Wdrożenie ustawy o sygnalistach [Poradnik]
Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała poradnik skierowany do osób i instytucji zainteresowanych przepisami regulującymi status sygnalistów. Z poradnika przygotowanego przez PIP będzie można się dowiedzieć kto może być sygnalistą, a także co może zgłosić, jak i gdzie zgłaszać naruszenia prawa, od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona, czy zgłoszenie zwalnia od odpowiedzialności karnej, a także jakie działania odwetowe są zakazane.
Poradnik można pobrać tu link.
Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Poz. 928)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.