W jakiej wysokości wypłacić zasiłek macierzyński
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od odprowadzanych składek na ubezpieczenia społeczne w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy a jeżeli pracownica przed porodem chorowała to podstawę zasiłku macierzyński stanowić będzie ustalony zasiłek chorobowy. Obniżenie wymiaru zatrudnienia w okresie uprawnienia do urlopu wychowawczego nie powoduje zwiększenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zasiłku macierzyńskiego.
REKLAMA
Polecamy produkt: Zasady sporządzania i kontroli dowodów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)
Pracownica będzie otrzymywała zasiłek macierzyński, którego podstawa ustalona będzie na analogicznych zasadach jak zasiłek chorobowy. Zgodnie z art. 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 lub - przy krótszym okresie ubezpieczenia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W sytuacji, gdy przed urlopem macierzyńskim pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby, to do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przyjmuje się kwotę wynagrodzenia, którą przyjęto do obliczenia zasiłku chorobowego. Tak, więc do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku pracownicy należy przyjąć wynagrodzenie wypłacone za okres poprzedzający powstanie niezdolności do pracy stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe. W podstawie zasiłku macierzyńskiego nie uwzględnia się ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego na podstawie art. 92 k.p. i zasiłków z ubezpieczenia społecznego, a także składników wynagrodzenia określonych w art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej a mianowicie premii, nagród, dodatków, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Jeżeli w okresie, z którego wynagrodzenie przyjmowane jest do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z przyczyn usprawiedliwionych to przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy i przyjmuje się - po uzupełnieniu - wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.
Podstawa prawna:
Art. 36, 41 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm)
Polecamy serwis: ZUS
REKLAMA
REKLAMA