REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy popierają 35 godzinny tydzień pracy w urzędach. Pod trzema warunkami [Projekt ustawy]

Samorządowcy popierają 35 godzinny tydzień pracy w urzędach.
Samorządowcy popierają 35 godzinny tydzień pracy w urzędach.
Media

REKLAMA

REKLAMA

Związek Powiatów Polskich jest gotowy poprzeć poselski projekt ustawy o wprowadzeniu 35-godzinnego tygodnia pracy, pod warunkiem że ustawodawca przedstawi kompleksowy system reorganizacji pracy jednostek samorządu oraz zapewni stabilne źródło sfinansowania lub współfinansowania reformy.

35 godzinny tydzień pracy - ustawa

ZPP opiniując projekt wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy wskazał, że w dokumencie brakuje określania źródeł finansowania reformy oraz skutków jej wdrożenia dla jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Kto zapłaci za 35 godzinny tydzień pracy?

„Projekt należy więc uzupełnić o przewidywane skutki finansowe, z podziałem na budżet państwa, budżety jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Dane powinny być poparte odpowiednią metodologią wyliczeń. Konieczne jest również zapewnienie źródła wsparcia finansowego wdrożenia zmian w samorządach” – wskazuje prezes zarządu ZPP Andrzej Płonka.

35 godzinny tydzień pracy a wzrost zatrudnienia

Przedstawiciele powiatów zwracają też uwagę, że brakuje dokładnej analizy reorganizacji pracy jednostek samorządowych. Zdaniem samorządowców, autorzy projektu zaznaczyli jedynie, że skrócenie tygodnia pracy będzie się wiązało ze wzrostem zatrudnienia, natomiast nie zostało wskazane jak reforma wpłynie na zatrudnienie w jednostkach funkcjonujących całodobowo jak np. transport publiczny.

35 godzinny tydzień pracy w urzędach

Samorządowcy zauważają też, że wdrożenie pracy zmianowej, która umożliwiłaby dotychczasowe godziny pracy urzędu może być trudne w gminach zatrudniających niewielu pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZPP apeluje również, by nie wdrażać reformy stopniowo, ponieważ każda zmiana czasu pracy będzie powodowała konieczność reorganizacji funkcjonowania urzędów oraz jednostek podległych.

Od kiedy 35 godzinny tydzień pracy?

REKLAMA

„Lepszym pomysłem byłoby po prostu wydłużenie okresu vacatio legis z docelową „długością” skrócenia czasu pracy niż czasowe funkcjonowanie rozwiązań pośrednich. Spowoduje to bowiem wymuszenie dwukrotnej zmiany organizacji funkcjonowania poszczególnych jednostek, systemów ewidencjonowania czasu pracy, rewizji umów zawartych z pracownikami czy też skoordynowania zmian w udzielaniu usług publicznych” – czytamy w opinii.

Projekt o zmianie niektórych ustaw w celu ustanowienia 35-godzinnego tygodnia pracy złożyli do Sejmu posłowie Lewicy. Nowe przepisy przewidują, że czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i „przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”. Projekt ustawy zakłada stopniowe skrócenie normy tygodniowego czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA