REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy popierają 35 godzinny tydzień pracy w urzędach. Pod trzema warunkami [Projekt ustawy]

Samorządowcy popierają 35 godzinny tydzień pracy w urzędach.
Samorządowcy popierają 35 godzinny tydzień pracy w urzędach.
Media

REKLAMA

REKLAMA

Związek Powiatów Polskich jest gotowy poprzeć poselski projekt ustawy o wprowadzeniu 35-godzinnego tygodnia pracy, pod warunkiem że ustawodawca przedstawi kompleksowy system reorganizacji pracy jednostek samorządu oraz zapewni stabilne źródło sfinansowania lub współfinansowania reformy.

35 godzinny tydzień pracy - ustawa

ZPP opiniując projekt wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy wskazał, że w dokumencie brakuje określania źródeł finansowania reformy oraz skutków jej wdrożenia dla jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Kto zapłaci za 35 godzinny tydzień pracy?

„Projekt należy więc uzupełnić o przewidywane skutki finansowe, z podziałem na budżet państwa, budżety jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Dane powinny być poparte odpowiednią metodologią wyliczeń. Konieczne jest również zapewnienie źródła wsparcia finansowego wdrożenia zmian w samorządach” – wskazuje prezes zarządu ZPP Andrzej Płonka.

35 godzinny tydzień pracy a wzrost zatrudnienia

Przedstawiciele powiatów zwracają też uwagę, że brakuje dokładnej analizy reorganizacji pracy jednostek samorządowych. Zdaniem samorządowców, autorzy projektu zaznaczyli jedynie, że skrócenie tygodnia pracy będzie się wiązało ze wzrostem zatrudnienia, natomiast nie zostało wskazane jak reforma wpłynie na zatrudnienie w jednostkach funkcjonujących całodobowo jak np. transport publiczny.

35 godzinny tydzień pracy w urzędach

Samorządowcy zauważają też, że wdrożenie pracy zmianowej, która umożliwiłaby dotychczasowe godziny pracy urzędu może być trudne w gminach zatrudniających niewielu pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZPP apeluje również, by nie wdrażać reformy stopniowo, ponieważ każda zmiana czasu pracy będzie powodowała konieczność reorganizacji funkcjonowania urzędów oraz jednostek podległych.

Od kiedy 35 godzinny tydzień pracy?

REKLAMA

„Lepszym pomysłem byłoby po prostu wydłużenie okresu vacatio legis z docelową „długością” skrócenia czasu pracy niż czasowe funkcjonowanie rozwiązań pośrednich. Spowoduje to bowiem wymuszenie dwukrotnej zmiany organizacji funkcjonowania poszczególnych jednostek, systemów ewidencjonowania czasu pracy, rewizji umów zawartych z pracownikami czy też skoordynowania zmian w udzielaniu usług publicznych” – czytamy w opinii.

Projekt o zmianie niektórych ustaw w celu ustanowienia 35-godzinnego tygodnia pracy złożyli do Sejmu posłowie Lewicy. Nowe przepisy przewidują, że czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i „przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”. Projekt ustawy zakłada stopniowe skrócenie normy tygodniowego czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

  Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

  Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

  Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

  Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

  Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

  Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

  Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

  REKLAMA

  Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

  Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

  Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

  Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

  Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

  Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

  Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  REKLAMA

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  REKLAMA