REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
PPK w 2023 r.
PPK w 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wpłaty pracownika, pracodawcy oraz państwa są przekazywane na Twój prywatny rachunek PPK. Podobnie jak przy rachunku bankowym, masz stały dostęp do swoich oszczędności i możliwość skorzystania ze zgromadzonych środków w każdej chwili. 

Jak wygląda rachunek PPK?

Rachunki PPK prowadzone są przez instytucje finansowe, będące pod stałym nadzorem KNF. Wyboru instytucji dokonywał pracodawca w porozumieniu z pracownikami. 

REKLAMA

REKLAMA

Dostęp do rachunku PPK otrzymasz po „zapisaniu”  Cię do programu przez pracodawcę, a więc po zawarciu w Twoim imieniu umowy o prowadzenie rachunku PPK. Instytucja finansowa, zarządzająca rachunkami PPK w Twojej firmie, przyśle Ci tzw. powitalny pakiet informacyjny. Znajdziesz tam między innymi informacje, jak uzyskać dostęp do swojego rachunku, a zatem również dane do pierwszego logowania. Informacja przyjdzie do Ciebie pocztą lub mailem, jeśli pracodawca udostępnił taką możliwość kontaktu.

Rachunek PPK to informacja o tym, ile środków posiadasz. Otrzymasz także dane, jaka kwota pochodzi z Twoich wpłat, a jaką dopłacił Twój pracodawca i państwo. Logując się na swój rachunek możesz także składać różne dyspozycje, na przykład wskazać osoby dziedziczące, zlecić zwrot, wypłatę lub zmianę sposobu inwestowania środków.

Jeśli chcesz tylko sprawdzić, ile środków zgromadziłeś na wszystkich swoich rachunkach PPK, możesz to zrobić także poprzez serwis Moje PPK. Logowanie jest bardzo proste – można to zrobić przez profil zaufany czy też np. za pośrednictwem Twojego banku. 

Co mogę zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: co tylko chcesz. Pieniądze, gromadzone w PPK, są Twoją prywatną własnością i to Ty decydujesz, na co je przeznaczysz. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o skorzystanie ze zgromadzonych środków, w Pracowniczych Planach Kapitałowych rozróżnia się:

  1. wypłatę po 60. roku życia,
  2. zwrot na dowolny cel przed 60. rokiem życia,
  3. wypłatę na cele szczególne: wkład własny do kredytu hipotecznego lub w przypadku poważnego zachorowania. 

Wypłata po 60. roku życia

Najbardziej opłaca się oszczędzanie do 60. roku życia, a więc z myślą o czasie, kiedy zakończysz aktywność zawodową. Możesz wówczas wypłacić wszystkie środki jednorazowo lub w ratach. Jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze jednorazowo, otrzymasz swoje wpłaty, wpłaty pracodawcy i państwa oraz ewentualne zyski, jakie wypracował Twój fundusz podczas inwestowania pieniędzy. Od wspomnianych zysków zapłacisz podatek Belki. Jeśli zdecydujesz się wypłacić 75% środków w co najmniej 120 ratach, nie zapłacisz tego podatku. 

Zwrot na dowolny cel

Z pieniędzy w PPK możesz także skorzystać wcześniej, na dowolny cel. To przecież Twoje pieniądze! Otrzymasz wówczas swoje wpłaty i 70% wpłat pracodawcy. 30% wpłat pracodawcy zostanie zapisane na Twoim koncie w ZUS. Tracisz wówczas dopłaty państwa, a od zysków, jakie dodatkowo wypracował Twój fundusz, zapłacisz podatek Belki. Co ważne, dokonując zwrotu, nie musisz składać rezygnacji. Możesz wypłacić w ten sposób swoje środki i dalej odkładać, korzystając z dodatkowych pieniędzy od pracodawcy i państwa. Nie ma żadnych limitów zwrotu, możesz to zrobić, kiedy tylko zechcesz!

Wypłata na cele szczególne

Z całości zgromadzonych oszczędności – bez żadnych potrąceń - możesz skorzystać, przeznaczając je na wkład własny do kredytu hipotecznego, związanego z budową lub przebudową budynku mieszkalnego czy też zakupem lub nabyciem udziału we współwłasności domu, mieszkania lub gruntu. Z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 45 lat. Pieniądze pobrane na wkład własny trzeba zwrócić w ciągu maksymalnie 15 lat na swój rachunek PPK – można to potraktować jak nieoprocentowaną pożyczkę. To świetne rozwiązanie dla młodych osób, które mogą połączyć swoje oszczędności w PPK i przeznaczyć je na zakup wymarzonego mieszkania.

Oszczędności w PPK można także wykorzystać bez żadnych pomniejszeń w przypadku poważnego zachorowania. To może być choroba Twoja, Twojego małżonka lub dziecka. Można wówczas wypłacić bez żadnych konsekwencji do 25% zgromadzonych środków. Co ważne, taki wniosek można składać wielokrotnie, pod warunkiem, że każdy z nich będzie dotyczył innej jednostki chorobowej. Warto mieć taką poduszkę finansową! 

To nie przypadek – warto być w PPK!

Złożyłeś rezygnację? Nie martw się, w każdej chwili możesz przystąpić do programu. Wystarczy, że złożysz pracodawcy ten wniosek. Dodatkowo w tym roku wszystkie osoby, które złożyły rezygnację z oszczędzania w PPK, zostaną objęte tzw. autozapisem. Złożone deklaracje o rezygnacji wygasną 28 lutego i od 1 marca, jeśli pracownik nie ponowi rezygnacji, zostanie automatycznie objęty PPK. Aby korzystać z dodatkowych pieniędzy od pracodawcy i państwa, nie musisz zatem nic robić! 

Osoby w wieku 55-70 lat, aby przystąpić do programu, muszą złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek. Ich niestety nie można zapisać automatycznie, ale wszystkie formalności zajmą mniej niż 3 minuty. 

Zostań w PPK, przekonaj się, jak łatwo gromadzi się oszczędności i dysponuje środkami w programie – masz do nich stały dostęp, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z telefonu lub komputera! Korzystaj, oszczędzaj i sam decyduj, w jaki sposób wydasz zgromadzone środki.

Autor: Marta Damm-Świerkocka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA