REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK w 2023 r.

PPK w 2023 r.
PPK w 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wpłaty pracownika, pracodawcy oraz państwa są przekazywane na Twój prywatny rachunek PPK. Podobnie jak przy rachunku bankowym, masz stały dostęp do swoich oszczędności i możliwość skorzystania ze zgromadzonych środków w każdej chwili. 

Jak wygląda rachunek PPK?

Rachunki PPK prowadzone są przez instytucje finansowe, będące pod stałym nadzorem KNF. Wyboru instytucji dokonywał pracodawca w porozumieniu z pracownikami. 

REKLAMA

REKLAMA

Dostęp do rachunku PPK otrzymasz po „zapisaniu”  Cię do programu przez pracodawcę, a więc po zawarciu w Twoim imieniu umowy o prowadzenie rachunku PPK. Instytucja finansowa, zarządzająca rachunkami PPK w Twojej firmie, przyśle Ci tzw. powitalny pakiet informacyjny. Znajdziesz tam między innymi informacje, jak uzyskać dostęp do swojego rachunku, a zatem również dane do pierwszego logowania. Informacja przyjdzie do Ciebie pocztą lub mailem, jeśli pracodawca udostępnił taką możliwość kontaktu.

Rachunek PPK to informacja o tym, ile środków posiadasz. Otrzymasz także dane, jaka kwota pochodzi z Twoich wpłat, a jaką dopłacił Twój pracodawca i państwo. Logując się na swój rachunek możesz także składać różne dyspozycje, na przykład wskazać osoby dziedziczące, zlecić zwrot, wypłatę lub zmianę sposobu inwestowania środków.

Jeśli chcesz tylko sprawdzić, ile środków zgromadziłeś na wszystkich swoich rachunkach PPK, możesz to zrobić także poprzez serwis Moje PPK. Logowanie jest bardzo proste – można to zrobić przez profil zaufany czy też np. za pośrednictwem Twojego banku. 

Co mogę zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: co tylko chcesz. Pieniądze, gromadzone w PPK, są Twoją prywatną własnością i to Ty decydujesz, na co je przeznaczysz. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o skorzystanie ze zgromadzonych środków, w Pracowniczych Planach Kapitałowych rozróżnia się:

  1. wypłatę po 60. roku życia,
  2. zwrot na dowolny cel przed 60. rokiem życia,
  3. wypłatę na cele szczególne: wkład własny do kredytu hipotecznego lub w przypadku poważnego zachorowania. 

Wypłata po 60. roku życia

Najbardziej opłaca się oszczędzanie do 60. roku życia, a więc z myślą o czasie, kiedy zakończysz aktywność zawodową. Możesz wówczas wypłacić wszystkie środki jednorazowo lub w ratach. Jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze jednorazowo, otrzymasz swoje wpłaty, wpłaty pracodawcy i państwa oraz ewentualne zyski, jakie wypracował Twój fundusz podczas inwestowania pieniędzy. Od wspomnianych zysków zapłacisz podatek Belki. Jeśli zdecydujesz się wypłacić 75% środków w co najmniej 120 ratach, nie zapłacisz tego podatku. 

Zwrot na dowolny cel

Z pieniędzy w PPK możesz także skorzystać wcześniej, na dowolny cel. To przecież Twoje pieniądze! Otrzymasz wówczas swoje wpłaty i 70% wpłat pracodawcy. 30% wpłat pracodawcy zostanie zapisane na Twoim koncie w ZUS. Tracisz wówczas dopłaty państwa, a od zysków, jakie dodatkowo wypracował Twój fundusz, zapłacisz podatek Belki. Co ważne, dokonując zwrotu, nie musisz składać rezygnacji. Możesz wypłacić w ten sposób swoje środki i dalej odkładać, korzystając z dodatkowych pieniędzy od pracodawcy i państwa. Nie ma żadnych limitów zwrotu, możesz to zrobić, kiedy tylko zechcesz!

Wypłata na cele szczególne

Z całości zgromadzonych oszczędności – bez żadnych potrąceń - możesz skorzystać, przeznaczając je na wkład własny do kredytu hipotecznego, związanego z budową lub przebudową budynku mieszkalnego czy też zakupem lub nabyciem udziału we współwłasności domu, mieszkania lub gruntu. Z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 45 lat. Pieniądze pobrane na wkład własny trzeba zwrócić w ciągu maksymalnie 15 lat na swój rachunek PPK – można to potraktować jak nieoprocentowaną pożyczkę. To świetne rozwiązanie dla młodych osób, które mogą połączyć swoje oszczędności w PPK i przeznaczyć je na zakup wymarzonego mieszkania.

Oszczędności w PPK można także wykorzystać bez żadnych pomniejszeń w przypadku poważnego zachorowania. To może być choroba Twoja, Twojego małżonka lub dziecka. Można wówczas wypłacić bez żadnych konsekwencji do 25% zgromadzonych środków. Co ważne, taki wniosek można składać wielokrotnie, pod warunkiem, że każdy z nich będzie dotyczył innej jednostki chorobowej. Warto mieć taką poduszkę finansową! 

To nie przypadek – warto być w PPK!

Złożyłeś rezygnację? Nie martw się, w każdej chwili możesz przystąpić do programu. Wystarczy, że złożysz pracodawcy ten wniosek. Dodatkowo w tym roku wszystkie osoby, które złożyły rezygnację z oszczędzania w PPK, zostaną objęte tzw. autozapisem. Złożone deklaracje o rezygnacji wygasną 28 lutego i od 1 marca, jeśli pracownik nie ponowi rezygnacji, zostanie automatycznie objęty PPK. Aby korzystać z dodatkowych pieniędzy od pracodawcy i państwa, nie musisz zatem nic robić! 

Osoby w wieku 55-70 lat, aby przystąpić do programu, muszą złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek. Ich niestety nie można zapisać automatycznie, ale wszystkie formalności zajmą mniej niż 3 minuty. 

Zostań w PPK, przekonaj się, jak łatwo gromadzi się oszczędności i dysponuje środkami w programie – masz do nich stały dostęp, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z telefonu lub komputera! Korzystaj, oszczędzaj i sam decyduj, w jaki sposób wydasz zgromadzone środki.

Autor: Marta Damm-Świerkocka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Julia
    2023-02-24 21:19:17
    Szczerze to ja jestem zadowolona z uczestnictwa w tym programie. Początkowo miałam wątpliwości, całkowicie mi minęły po pierwszym roku oszczędzania, jak zobaczyłam ile mam zgromadzonych środków na koncie.
    0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

REKLAMA

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

REKLAMA

Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA